Zakładanie trawników z siewu

Jakie korzyści przynosi trawnik z siewu?

Trawnik z siewu jest najpopularniejszym sposobem na przygotowanie terenów zielonych. Wysiew nasion trawy nie jest szczególnie skomplikowany, dzięki temu możemy wykonać go samodzielnie. Duży atut tego rozwiązania to atrakcyjna cena. Zakładanie trawnika w ogrodzie to czynność, z którą można sobie poradzić samodzielnie.

Warto także wspomnieć, że w ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje nasion trawy. Dzięki temu możemy dobrać specyfikę terenów zielonych do własnych upodobań i specyfiki użytkowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł na temat siania trawy w ogrodzie.

Niestety sadzenie trawnika z nasion posiada także pewne wady. Najważniejszą jest długi czas oczekiwania na wyrost i pełne zagęszczenie się traw. Na optymalny efekt wizualny trzeba nieco poczekać. Konieczna jest też wzmożona pielęgnacja młodej trawy. Tego typu ograniczeń nie posiada trawa z rolki, o której za chwilę.

Wysiew krok po kroku

Jak założyć trawnik z siewu? Wystarczy stosować się do kilku prostych kroków. Pierwszym z nich jest dokładne przygotowanie podłoża. Na wstępie usuwamy niechciane rośliny wraz z korzeniami. Jeśli na działce znajdują się pozostałości po budowie domu lub drobne kamienie, usuwamy je wraz z chwastami.

Trawnik z siewu najlepiej rośnie na pulchnym podłożu. Dlatego warto przekopać glebę do głębokości przynajmniej 25 cm. Prace możemy wykonać przy użyciu szpadla lub glebogryzarki. Drugie rozwiązanie będzie nieco mniej czasochłonne.

Następnym krokiem jest wyrównanie podłoża. Wysiew nasion trawy zapewni najlepsze efekty w przypadku, gdy wykonamy go na dobrze wyrównanym oraz oczyszczonym gruncie. Pamiętajmy, że jest to etap prac, który przełoży się na ostateczny efekt wizualny, a także na komfort koszenia. Dlatego warto wykonać go w sposób szczególnie staranny.

Ostatni krok to sadzenie trawnika z nasion trawy. Staramy się, aby wysiew był dość regularny, a nasiona dotarły w każdy kąt przyszłego trawnika. Po wysianiu możemy dodatkowo zagrabić podłoże. W ten sposób ukryjemy nasiona i zabezpieczymy je przed wypłukaniem przez wodę lub zjedzeniem przez ptaki.

impressions
”Image”
Krzesło Wisp 60x68x64
”Image”
Zestaw dwóch krzeseł ogrodowych 53x85x46
”Image”
Krzesło ogrodowe Vondel z podłokietnikami zielone ...

Powyżej podpowiedzieliśmy krok po kroku, jak założyć trawnik. Jednak trzeba pamiętać, że zakładanie trawników to dopiero początek prac. Równie ważna, o ile nie ważniejsza, będzie późniejsza pielęgnacja. Młody trawnik z siewu wymaga regularnego podlewania. W czasie silniejszych upałów podlewanie należy wykonywać dwukrotnie w ciągu doby. Dobrym pomysłem okażą się zatem systemy automatycznego nawadniania ogrodu, które pozwolą nam zaoszczędzić czas.

Sadzenie trawnika z rolki, czyli najłatwiejszy i najszybszy sposób na to, jak założyć trawnik krok po kroku
Zakładanie trawnika krok po kroku – zobacz, jak założyć trawnik

Zakładanie trawników z rolki

Trawa z rolki – najważniejsze plusy i minusy

Drugi pomysł na zakładanie trawników to produkty z rolki. Co prawda trawa z rolki nie cieszy się tak dużą popularnością jak trawnik z siewu, jednak zyskuje coraz to nowych zwolenników.

Trawa z rolki może być nieco droższą opcją, stąd też jej mniejsza popularność. Wyższy koszt to jeden z największych mankamentów owego rozwiązania, jednak w zamian otrzymujemy wiele korzyści.

Pierwszym atutem jest fakt, że trawa z rolki nie wymaga tak wielu prac jak trawnik z siewu. Co więcej, uzyskujemy natychmiastowy efekt dekoracyjny. Zakładanie trawników z rolki sprawia, że uzyskujemy piękny zielony dywan bez konieczności oczekiwania na wzrost oraz zagęszczenie się roślin. Z tego względu będzie to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują szybkich efektów.

Jak założyć trawnik z rolki krok po kroku?

W górnej części tekstu opisaliśmy wysiew nasion trawy. Zakładanie trawników z rolki przebiega przez podobne etapy prac. Pierwszym krokiem okazuje się przygotowanie podłoża. Na dwa do trzech tygodni przed planowanym rozłożeniem trawnika możemy wysypać nawóz, który zwiększy wzrost trawy i wpłynie na jej bujne rozkrzewienie.

Po dokładnym przygotowaniu oraz wyrównaniu podłoża możemy już wykonać właściwe zakładanie trawników. Jak założyć trawnik z rolki? Wystarczy rozłożyć rolkę na wybranej przestrzeni. Kolejne rolki układamy ściśle obok siebie tak, aby nie dopuścić do pojawienia się pozbawionych trawy pasów.

Pielęgnacja i renowacja trawnika

Jak widać, rozkładanie rolki i sadzenie trawnika nie są szczególnie skomplikowanymi czynnościami. Jednak dla zachowania idealnej zieleni niezbędna jest także pielęgnacja oraz okresowa renowacja trawnika.

Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu i koszeniu zieleni. Co pewien czas należy także podsypać nawóz, który poprawi parametry gleby. Pamiętajmy, aby dobrać nawóz, który poprawi indywidualne parametry podłoża. W ofertach sprzedaży znajdziemy także nawóz zmniejszający obecność chwastów.

Regularna pielęgnacja zapewni długowieczność terenów zielonych. Jednak co pewien czas konieczna jest także kompleksowa renowacja trawnika. Tego rodzaju prace polegają na usunięciu chwastów, uzupełnieniu ubytków trawy, a także na spulchnieniu gleby. Regularna renowacja trawnika sprawi, że nasza przydomowa aranżacja będzie wyglądała efektownie w każdym sezonie. Samodzielnie zakładanie trawnika w ogrodzie może przynieść dużo satysfakcji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny