Wielkość i kształt działki

Określony kształt działki oraz jej wielkość ma kolosalny wpływ na wybór projektu domu i ogólne możliwości budowania. Uważa się powszechnie, iż optymalnym kształtem parceli jest kształt zbliżony do kwadratu.

Kiedy działka ma wymiary ok. 25 x 40 m, to spokojnie można usytuować dom parterowy mający powierzchnię 150-250 m kw. i szerokości frontowej elewacji rzędu 15-18 m. Przy mniejszych działkach, np. o wymiarach 16 x 20 m i powierzchni 320 m kw. trzeba już pomyśleć o budynku piętrowym, nie większym niż ok. 150 m kw.. Raczej ciężko w takiej sytuacji wygospodarować miejsce na ogród. Warto przy tym zaznaczyć, że szerokość 16 m jest absolutnym minimum dla budownictwa jednorodzinnego, aby w miarę komfortowo postawić dom, aczkolwiek kształt wydłużonego prostokąta jest zdecydowanie mniej korzystny w porównaniu z kwadratem. Wielu projektantów i architektów sugeruje wybór nawet mniejszej działki kwadratowej niż dużej, ale bardzo wąskiej. Z kolei nietypowe kształty działki, jak trapez lub trójkąt stwarzają wiele problemów przy budowie domu i to nawet, gdy mają bardzo duże powierzchnie rzędu 2000 m kw. Zazwyczaj są to działki narożne, a trzeba pamiętać o wymogu pozostawienia minimalnej odległości od granicy działki na przynajmniej 4 metry do ściany budynku z otworami okiennymi oraz minimum 3 metry do ściany bez okien, a także od ulicy 6 m. W takiej sytuacji na sam budynek pozostaje naprawdę niewiele miejsca i zazwyczaj można sobie pozwolić jedynie na dom mały, piętrowy. Projekty małych domów można znaleźć na stronie pracowni MG Projekt.

Ustawienie domu na działce

Niezwykle istotne jest właściwe zlokalizowanie domu na działce względem stron świata. Ta kwestia nabiera wyjątkowego znaczenia zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych, ale nie tylko, gdyż wpływ ustawienia domu na koszty ogrzewania jest odczuwalny w każdym rodzaju budynku. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie działka z drogą znajdującą się od północy. W takiej sytuacji zarówno wejście do domu, jak i garaż czy też pomieszczenie gospodarcze można ulokować od strony ulicy, a tym samym zdecydowaną większość terenu zacienionego zajmie podjazd na samochód i ścieżki. Oprócz aspektu związanego z odpowiednim nasłonecznieniem wnętrza budynku, trzeba też pamiętać, że strona północna jest również najzimniejsza. Garaże, pomieszczenia gospodarcze, a nawet kuchnia nie wymagają tak wysokiej temperatury, jak salon czy jadalnia. Od strony północnej nie powinno się też dawać dużych przeszkleń, bo wpłynie to na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Strona południowa jest ciepła i najlepiej oświetlona, więc od tej strony najlepiej ulokować pokoje dzienne, salon, gabinet i jadalnię. Natomiast na zewnątrz warto zaprojektować ładną przestrzeń ogrodową, która będzie stanowić swoiste przedłużenie salonu. Oczywiście takie modelowe rozwiązanie niekonieczne będzie możliwe, ale na pewno trzeba szukać działki, która spełni powyższe warunki w jak największym stopniu. Jeśli nasza działka nie jest "optymalna", można spróbować posadowić na niej dom z wjazdem od południa. Takie projekty można znaleźć na stronie pracowni architektonicznych.

Warunki terenowe

Okazuje się, że niekiedy na jednej działce możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami gruntów, a to również ma znaczenie w kontekście postawienia domu. Dokładne zbadanie warunków glebowych jest konieczne, aby wybrać miejsce o najwyższej nośności podłoża. Równie istotny będzie poziom gleby. Uważa się, że najlepiej budować dom na najwyższym punkcie danego terenu, aby budynek nie tylko właściwie został wyeksponowany, ale przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony przed wodami opadowymi. Lokalizacja w dolinie jest dość ryzykowna i to z kilku powodów. Obniżenie terenu zawsze wiąże się z podniesionym poziomem wód gruntowych, co stwarza zagrożenie zawilgocenia fundamentów bądź oznacza wyższe koszty budowy domu w związku z wykonaniem drenażu, aby temu zapobiec. Łatwo też o zalanie fundamentów podczas intensywnych opadów atmosferycznych. Problemy mogą także zaistnieć przy wykonywaniu kanalizacji, a ponadto zdarzają się sytuacje z cofaniem się ścieków. Pamiętajmy, że pytanie o to, jak wybrać działkę budowlaną nie jest bezcelowe, ale zmusza do bardzo wnikliwego spojrzenia na wiele kwestii. Naprawdę lepiej zawczasu rozważyć wszelkie dylematy, aby ostateczny wybór okazał się rzeczywiście najbardziej optymalnym zarówno pod względem kosztów, jak i komfortu użytkowania działki.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny