Zakup działki budowlanej - na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Zakup działki budowlanej wymaga bardzo dogłębnego przemyślenia w kontekście usytuowania przyszłego domu. Należy rozważyć nie tylko wszystkie kwestie związane z przepisami prawa budowlanego, ale także możliwości aranżacji danego terenu i tutaj istotny będzie kształt i wielkość działki, a także warunki terenu. Warto pamiętać, że jedynie odpowiednie położenie domu jednorodzinnego na parceli sprawi, że cała posesja okaże się funkcjonalna, a sam dom będzie wygodny do mieszkania, dobrze nasłoneczniony, a rachunki za ogrzewanie nie spowodują palpitacji serca. Jak wybrać działkę budowlaną, aby nie mieć większych problemów ze zbudowaniem domu?

Wielkość i kształt działki
Określony kształt działki oraz jej wielkość ma kolosalny wpływ na wybór projektu domu i ogólne możliwości budowania. Uważa się powszechnie, iż optymalnym kształtem parceli jest kształt zbliżony do kwadratu.
Ustawienie domu na działce
Niezwykle istotne jest właściwe zlokalizowanie domu na działce względem stron świata. Ta kwestia nabiera wyjątkowego znaczenia zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych, ale nie tylko, gdyż wpływ ustawienia domu na koszty ogrzewania jest odczuwalny w każdym rodzaju budynku. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie działka z drogą znajdującą się od północy. W takiej sytuacji zarówno wejście do domu, jak i garaż czy też pomieszczenie gospodarcze można ulokować od strony ulicy, a tym samym zdecydowaną większość terenu zacienionego zajmie podjazd na samochód i ścieżki. Oprócz aspektu związanego z odpowiednim nasłonecznieniem wnętrza budynku, trzeba też pamiętać, że strona północna jest również najzimniejsza. Garaże, pomieszczenia gospodarcze, a nawet kuchnia nie wymagają tak wysokiej temperatury, jak salon czy jadalnia. Od strony północnej nie powinno się też dawać dużych przeszkleń, bo wpłynie to na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Strona południowa jest ciepła i najlepiej oświetlona, więc od tej strony najlepiej ulokować pokoje dzienne, salon, gabinet i jadalnię. Natomiast na zewnątrz warto zaprojektować ładną przestrzeń ogrodową, która będzie stanowić swoiste przedłużenie salonu. Oczywiście takie modelowe rozwiązanie niekonieczne będzie możliwe, ale na pewno trzeba szukać działki, która spełni powyższe warunki w jak największym stopniu. Jeśli nasza działka nie jest "optymalna", można spróbować posadowić na niej dom z wjazdem od południa. Takie projekty można znaleźć na stronie pracowni architektonicznych.
Warunki terenowe
Okazuje się, że niekiedy na jednej działce możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami gruntów, a to również ma znaczenie w kontekście postawienia domu. Dokładne zbadanie warunków glebowych jest konieczne, aby wybrać miejsce o najwyższej nośności podłoża. Równie istotny będzie poziom gleby. Uważa się, że najlepiej budować dom na najwyższym punkcie danego terenu, aby budynek nie tylko właściwie został wyeksponowany, ale przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony przed wodami opadowymi. Lokalizacja w dolinie jest dość ryzykowna i to z kilku powodów. Obniżenie terenu zawsze wiąże się z podniesionym poziomem wód gruntowych, co stwarza zagrożenie zawilgocenia fundamentów bądź oznacza wyższe koszty budowy domu w związku z wykonaniem drenażu, aby temu zapobiec. Łatwo też o zalanie fundamentów podczas intensywnych opadów atmosferycznych. Problemy mogą także zaistnieć przy wykonywaniu kanalizacji, a ponadto zdarzają się sytuacje z cofaniem się ścieków. Pamiętajmy, że pytanie o to, jak wybrać działkę budowlaną nie jest bezcelowe, ale zmusza do bardzo wnikliwego spojrzenia na wiele kwestii. Naprawdę lepiej zawczasu rozważyć wszelkie dylematy, aby ostateczny wybór okazał się rzeczywiście najbardziej optymalnym zarówno pod względem kosztów, jak i komfortu użytkowania działki.