Zalety frontów fornirowanych. Co warto wiedzieć o meblach z forniru?
Osoby poszukujące nowych mebli, w szczególności frontów meblowych, zwykle zastanawiają się nad wyborem pomiędzy frontami akrylowymi a lakierowanymi. A przecież możliwości nie ograniczają się wcale do tych dwóch typów. Nad jakimi jeszcze frontami warto byłoby się zastanowić? Chociażby nad frontami fornirowanymi, które zdają się przeżywać obecnie swoją druga młodość. Dlaczego warto postawić właśnie na meble z forniru?
Z czego wykonywane są meble fornirowane? Czym jest ten cały fornir?
Fornir jest rodzajem stosowanej w meblarstwie okleiny, którą pokrywa się elementy drewniane przeznaczone do budowy mebli. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje forniru, to jest:
- Fornir naturalny – otrzymywany w wyniku obróbki naturalnego drewna, dzięki czemu kolor i struktura okleiny zachowuje w pełni naturalny wygląd prawdziwego drewna.
- Fornir modyfikowany – również powstaje w wyniku obróbki (cięcia) drewna naturalnego, jednak dodatkowo jest on modyfikowany np. poprzez barwienie.
Fornir naturalny pozwala więc na tworzenie frontów fornirowanych o niepowtarzalnym, oryginalnym wyglądzie drewna naturalnego, natomiast fornir modyfikowany zwykle używany jest w celu stworzenia wyjątkowego, zaplanowanego przez projektanta designu lub ekskluzywnej imitacji rzadkich gatunków drewna.
Jakie są główne zalety mebli fornirowanych? Dlaczego warto je wybierać?
Wiemy już, że fronty fornirowane to fronty niejednolite, składane z dwóch głównych elementów, czyli drewna bazowego i forniru. Co daje nam jednak zastosowanie takiego połączenia? Dlaczego w ogóle warto stawiać na fronty meblowe fornirowane? Na to odpowiedzieć można krótko w trzech słowach:
- Cena – fronty fornirowane można wykonywać z elementu bazowego tańszego gatunku drewna i pokrywać je cienką warstwą drewna drogiego, egzotycznego, często trudno dostępnego, co po zsumowaniu oznacza znacznie niższe koszty i cenę końcową dla klienta.
- Estetyka – fornir z drewna egzotycznego lub fornir modyfikowany to jedne z bardziej atrakcyjnych wizualnie form wykończenia frontów meblowych. Fronty fornirowane cenione są za swój wygląd wszędzie tam, gdzie wygląd ten ma znaczenie.
- Funkcjonalność – zastosowanie frontów fornirowanych wpływa na trwałość mebli, ale też na ich masę całkowitą. Szlachetne i egzotyczne gatunki drewna zwykle są gatunkami bardzo ciężkimi (np. dąb czy heban), jeśli jednak wykorzystuje się zaledwie cienką okleinę z tego typu drewna, masa całkowita mebla nie jest już tak przytłaczająca.
A w jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble z forniru? Fronty fornirowane to dobre rozwiązane wszędzie tam, gdzie liczy się prezencja, a więc w pierwszej kolejności w każdym salonie, a często i w kuchni. Fronty kuchenne fornirowane są przy tym nie tylko bardzo piękne, ale także odporne i umożliwiające renowację uszkodzonej długotrwałym użytkowaniem powierzchni.
artykuł sponsorowany