Z czego wykonywane są meble fornirowane? Czym jest ten cały fornir?

Fornir jest rodzajem stosowanej w meblarstwie okleiny, którą pokrywa się elementy drewniane przeznaczone do budowy mebli. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje forniru, to jest:

  1. Fornir naturalny – otrzymywany w wyniku obróbki naturalnego drewna, dzięki czemu kolor i struktura okleiny zachowuje w pełni naturalny wygląd prawdziwego drewna.
  2. Fornir modyfikowany – również powstaje w wyniku obróbki (cięcia) drewna naturalnego, jednak dodatkowo jest on modyfikowany np. poprzez barwienie.

Fornir naturalny pozwala więc na tworzenie frontów fornirowanych o niepowtarzalnym, oryginalnym wyglądzie drewna naturalnego, natomiast fornir modyfikowany zwykle używany jest w celu stworzenia wyjątkowego, zaplanowanego przez projektanta designu lub ekskluzywnej imitacji rzadkich gatunków drewna.

Zalety frontów fornirowanych. Co warto wiedzieć o meblach z forniru?
Zalety frontów fornirowanych. Co warto wiedzieć o meblach z forniru?

Jakie są główne zalety mebli fornirowanych? Dlaczego warto je wybierać?

Wiemy już, że fronty fornirowane to fronty niejednolite, składane z dwóch głównych elementów, czyli drewna bazowego i forniru. Co daje nam jednak zastosowanie takiego połączenia? Dlaczego w ogóle warto stawiać na fronty meblowe fornirowane? Na to odpowiedzieć można krótko w trzech słowach:

  1. Cena – fronty fornirowane można wykonywać z elementu bazowego tańszego gatunku drewna i pokrywać je cienką warstwą drewna drogiego, egzotycznego, często trudno dostępnego, co po zsumowaniu oznacza znacznie niższe koszty i cenę końcową dla klienta.
  2. Estetyka – fornir z drewna egzotycznego lub fornir modyfikowany to jedne z bardziej atrakcyjnych wizualnie form wykończenia frontów meblowych. Fronty fornirowane cenione są za swój wygląd wszędzie tam, gdzie wygląd ten ma znaczenie.
  3. Funkcjonalność – zastosowanie frontów fornirowanych wpływa na trwałość mebli, ale też na ich masę całkowitą. Szlachetne i egzotyczne gatunki drewna zwykle są gatunkami bardzo ciężkimi (np. dąb czy heban), jeśli jednak wykorzystuje się zaledwie cienką okleinę z tego typu drewna, masa całkowita mebla nie jest już tak przytłaczająca.

A w jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble z forniru? Fronty fornirowane to dobre rozwiązane wszędzie tam, gdzie liczy się prezencja, a więc w pierwszej kolejności w każdym salonie, a często i w kuchni. Fronty kuchenne fornirowane są przy tym nie tylko bardzo piękne, ale także odporne i umożliwiające renowację uszkodzonej długotrwałym użytkowaniem powierzchni.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny