Proste, przestronne, ale jednocześnie stylowe i funkcjonalne – tak chyba najłatwiej można opisać kabiny prysznicowe bez brodzika. Jak wszystkie rozwiązania do strefy kąpielowej, także i te mają swoje wady i zalety. Trzeba jednak przyznać, że ich rosnąca od kilkunastu lat popularność jest całkowicie uzasadniona.

Prysznic bez brodzika – moda czy wygoda?

Strefa prysznicowa bez brodzika to jeden z tych elementów wyposażenia łazienkowego, który staje się standardem nie tylko ze względu na modę, ale przede wszystkim – dzięki swojej wysokiej funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Postawienie kabiny bezpośrednio na posadzce świetnie się sprawdza w łazienkach o każdym metrażu, a kolejne linie wyposażenia wchodzące na rynek pozwalają na aranżację wnętrza w niemal każdej stylizacji.

Kabiny bez brodzika mają prostą konstrukcję, opartą na pojedynczych ściankach prysznicowych stawianych na podłodze. Otwarte lub zamknięte – rodzaj kabiny warto dopasować do możliwości wnętrza, dostępnej przestrzeni oraz potrzeb domowników. Otwarte kabiny walk-in są oddzielone od pozostałej części łazienki jedynie pojedynczą ścianką lub przegrodą prysznicową. Z kolei zamykane natryski funkcjonują jak tradycyjne kabiny prysznicowe, choć zazwyczaj ich układ jest inny. Dostępne w kilku kolekcjach produktowych drzwi prysznicowe KOŁO pozwalają na zaadaptowanie wnęki, narożnika lub przestrzeni przy ścianie łazienki. Otwierane, rozsuwane, składane – różne rodzaje drzwi dają możliwość zaprojektowania funkcjonalnej kabiny, która pozwala na wygodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica.

Zalety i wady prysznica bez brodzika
Zalety i wady prysznica bez brodzika

Kabina bez brodzika – kiedy to dobry wybór? Zalety rozwiązania

Słysząc opinie użytkowników kabiny bez brodzika, można się przekonać, że to użyteczne, funkcjonalne i stylowe wyposażenie łazienkowe. Jakie są zalety prysznica bez brodzika?

Indywidualne dopasowanie – dzięki możliwości skonfigurowania własnej kabiny na podstawie dostępnych ścianek i drzwi prysznicowych, możemy dopasować kabinę do dowolnej przestrzeni, nawet przy bardzo niestandardowym układzie. Na rynku dostępne są też gotowe kabiny w standardowych rozmiarach. Daje to też dużą dowolność w doborze kształtu natrysku.

Oszczędność miejsca – brak brodzika w kabinie sprawia, że wydaje się większa i bardziej przestronna. Posadzka pod natryskiem na tym samym poziomie, co w pozostałej części łazienki, znosi optyczne bariery. Co więcej, bez masywnej kabiny stawianej na brodziku w łazience jest więcej miejsca, staje się też bardziej ustawna.

Wygoda i łatwy dostęp – brak progu i drzwi prysznicowych oznacza łatwe wejście pod natrysk, co jest dużym udogodnieniem dla dzieci i osób z ograniczeniami ruchowymi. Zniesienie fizycznej bariery, przy odpowiedniej szerokości, pozwala nawet na łatwy podjazd wózkiem inwalidzkim lub wstawienie krzesła do kąpieli.

Możliwości aranżacyjne – duże przezroczyste tafle szkła wpisują się w aranżacje w niemal każdym stylu. Nie narzucają się, nie przyciągają uwagi, jednocześnie dodając wnętrzu głębi.

Łatwe utrzymanie w czystości – jak pokazuje praktyka, kabinę bez brodzika o wiele łatwiej utrzymać w czystości. To rozwiązanie pozbawione trudno dostępnych zakamarków, zacieków na brodziku, zgięć i załamań.

Wady prysznica bez brodzika

Pewnym utrudnieniem przy montażu kabiny bez brodzika jest fakt, że już na etapie prac budowlanych trzeba zaplanować i wykonać odpowiedni spadek w posadzce. Pozwala to na wydajny odpływ wody. Trzeba też zabezpieczyć podłogę i ściany pod planowanym natryskiem, aby wilgoć nie wnikała w mury.

W starym budownictwie ograniczeniem może być grubość stropu. Syfon, bryła odpływu liniowego i wszystkie elementy instalacji są ukryte w posadzce. Zajmują miejsce o głębokości ok. 10-15 cm. Wygospodarowanie tej przestrzeni w niektórych przypadkach może być niemożliwe. Jednak na rynku pojawiają się już płytkie syfony o mniejszej wysokości. Ciekawą alternatywą są też będące nowością na rynku odpływy ścienne.

Trzeba też pamiętać, że odpływ liniowy, ze względu na swoją budowę, wymaga częstszego czyszczenia. Łatwiej się zapycha, dlatego warto wybierać modele z łatwo wyjmowanym korytkiem i koszykiem na zanieczyszczenia.

Odpływ liniowy czy panel prysznicowy?

W kabinie prysznicowej bez brodzika zazwyczaj montuje się odpływ liniowy. Jego bryłę z syfonem i elementami odpływowymi mocuje się poniżej posadzki, a na zewnątrz widoczny jest jedynie tzw. ruszt, do którego spływa woda. To minimalistyczne rozwiązanie, które skutecznie odprowadza wodę z posadzki pod natryskiem. Jeśli dodatkowo rynienkę odpływu pokryjemy takimi samymi płytkami co posadzkę, wówczas staje się on niemal niewidoczny. Odpływ liniowy Geberit jest dostępny w kilku szerokościach, co pozwala na jego łatwe dopasowanie do szerokości natrysku. Stylowe, designerskie i łatwe do utrzymania w czystości modele odpływów liniowych są dostępne w wariantach do montażu w podłodze o standardowej wysokości (90-200 mm) oraz w wersji do niskich konstrukcji podłóg (65-90 mm).

Zalety i wady prysznica bez brodzika
Zalety i wady prysznica bez brodzika

Prysznic walk-in – jak zaaranżować otwartą kabinę?

Otwarte kabiny typu walk-in są zazwyczaj oddzielone tylko jedną ścianką od wnętrza łazienki. Pozwala to na swobodny dostęp z jednej lub dwóch stron. Jeśli natrysk aranżujemy w narożniku pomieszczenia, wówczas wystarczy jedna ścianka mocowana prostopadle do ściany, aby stworzyć przestronną kabinę. To idealne rozwiązanie do małych łazienek, gdzie wstawienie kabiny z drzwiczkami rodzi problem z ich swobodnym otwarciem.

W większych łazienkach i w salonach kąpielowych (a także w łazienkach połączonych z sypialnią) ciekawą opcją jest kabina prysznicowa otwarta z dwóch stron. Oddzielona jedynie dużą taflą szkła postawioną równolegle do jednej ze ścian, daje ogromną swobodę podczas kąpieli. Wnętrze natrysku jest spójną częścią całego pomieszczenia, ze swobodą wchodzenia i wychodzenia z dowolnej strony. Montaż dużej deszczownicy daje niesamowitą przyjemność podczas korzystania z kabiny.

Kabina walk-in – w jakich aranżacjach się sprawdza?

Otwarta kabina składająca się z pojedynczych przezroczystych ścianek, bez profili i dodatkowych akcesoriów to uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie do niemal każdego wnętrza. Jej neutralność sprawia, że bez angażowania wizualnego możemy podkreślić inne – bardziej przyciągające wzrok – elementy wyposażenia. Kabiny walk-in wygrywają formą i swoją wyrafinowaną prostotą. To idealne rozwiązanie nie tylko do łazienek minimalistycznych, ale do każdego nowoczesnego wnętrza z ciekawym konceptem.

Obramowanie ścianki czarnymi profilami świetnie wpisuje się w styl industrialny i loftowy, z kolei białe profile to dobry wybór do białych, skandynawskich i eleganckich łazienek. Modne w ostatnich sezonach kabiny walk-in ze złotymi obramowaniami komponują się z pastelami i aranżacjami w stylu urban jungle.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej