Dlaczego pianka poliuretanowa jest taka popularna?

Pianka poliuretanowa, nazywana też pianką PUR, to materiał o specyficznych właściwościach. Ze względu na te unikalne cechy piankę poleca się do ocieplania budynków czy izolacji przed wilgocią. Dawniej ocieplano dom głównie wełną mineralną i styropianem o określonej grubości. Dziś powszechne jest używanie pianki poliuretanowej otwartokomórkowej lub zamkniętokomórkowej. Wybór zależy od miejsca, w którym kładziona jest warstwa izolacyjna. Pianka poliuretanowa jest wygodnym oraz niezwykle skutecznym sposobem na ocieplenie domu, ale też poddasza, strychu czy fundamentów. Wykorzystać ją można niemal do każdej nawierzchni – wszędzie się przyczepi.

W jaki sposób najczęściej kładzie się warstwę izolacyjną z pianki PUR? Otóż wykorzystuje się metodę natryskową, która jest bezpieczna, szybka i pozwalająca na równomierne rozłożenie materiału. Dzięki niej można dokładnie, szybko i wydajnie pokryć wybraną powierzchnię pianką, aby ocieplić dane miejsce. Z pomocą metody natryskowej można również zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych. Chcesz położyć piankę PUR metodą natryskową np. na poddaszu o standardowych wymiarach? Zwykle zejdzie na to jeden, maksymalnie dwa dni robocze.

Najważniejsze zalety pianki poliuretanowej

Wśród najważniejszych cech pianki PUR wyróżnia się jej wysoka efektywność energetyczna. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się strukturą komórkową, dzięki czemu minimalizuje utratę ciepła np. przez podłogę, ścianę czy dach. To wpływa realnie na obniżenie kosztów ogrzewania lub chłodzenia domu. Pianka poliuretanowa cechuje się również doskonałą szczelnością powietrzną. Stanowi prawdziwą barierę przed utratą ciepła, nieszczelnościami czy przeciągami. Warto podkreślić, że pianka PUR ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu minimalizuje jego straty. Warstwa izolacyjna z pianki PUR może być cieńsza niż w przypadku np. wełny mineralnej, a mimo to zachowa wysoką efektywność energetyczną. Piankę poliuretanową wysokiej jakości znajdziesz na ocieplamy.eu.

Wśród najważniejszych zalet pianki jest też ochrona przed wilgocią oraz pleśnią. Pianka poliuretanowa cechuje się właściwościami hydrofobowymi, więc nie absorbuje wilgoci. Dzięki temu może efektywnie chronić przed nią konstrukcje i ściany. Izolacja termiczna pianką PUR eliminuje kondensację na powierzchniach w środku pomieszczeń, co pozwala utrzymywać zdrowe i suche środowisko w domu. Poza tym pianka jest wytrzymałym i trwałym materiałem. Swoje właściwości izolacyjne potrafi utrzymywać przez wiele lat, nie tracąc efektywności. Nie będzie się też zapadać lub kurczyć. Wiele osób docenia piankę PUR za szybką i stosunkowo prostą aplikację. Wystarczy nanieść ją specjalistycznym urządzeniem, aby równomiernie i precyzyjnie rozprowadzić materiał na wybranej powierzchni. To ogromne ułatwienie zwłaszcza podczas remontu i modernizacji domu.

O czym pamiętać, decydując się na piankę PUR?

Pianka poliuretanowa świetnie przylega do każdej nawierzchni, więc można stosować ją np. na betonie, cemencie czy drewnie. Poza tym jest lekka, zatem nie będzie dodatkowo obciążać konstrukcji budynku lub jej osłabiać. Pianka PUR długo zachowuje swoje właściwości – nawet po upływie kilkudziesięciu lat będzie izolować przed wilgocią i zimnem. Można ją szybko położyć, oszczędzając czas i nie opóźniając innych prac remontowych lub budowlanych. Pianka wykazuje też odporność na działanie chemikaliów i rozpuszczalników, dzięki czemu izolacja staje się odporna i ciężko o jej uszkodzenie. Nie trzeba stosować grubej warstwy materiału, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa jest sztywna i twarda, co umożliwia swobodne chodzenie po niej. Dzięki swojej jednolitej i sztywnej strukturze wzmacnia dowolne konstrukcje, jednocześnie świetnie je izolując. Pianka PUR ma niski współczynnik przenikania ciepła, więc o każdej porze roku izoluje pomieszczenia od temperatury panującej na zewnątrz. Poza tym jest nieszkodliwa dla alergików i zwierząt. Koszty związane z inwestycją w piankę dość szybko się zwrócą – materiał jest bowiem wysoce wydajny i znacznie obniżający koszty ogrzewania.

Jak widzisz, ocieplanie domu pianką poliuretanową ma wiele zalet. Wśród nich wyróżnia się m.in. wysoka efektywność energetyczna, minimalne straty przewodzenia ciepła, doskonała szczelność powietrzna, ochrona przed pleśnią i wilgocią, wieloletnia trwałość oraz łatwa aplikacja. Wszystkie te zalety sprawiają, że pianka PUR to jedna z najlepszych metod izolacji termicznej. Dzięki temu wyjątkowemu materiałowi można przyczynić się do zwiększenia oszczędności energetycznych, poprawienia komfortu mieszkańców, a także ogólnej jakości życia w domu. Warto więc rozważyć wybór pianki poliuretanowej zamiast klasycznej wełny mineralnej czy styropianu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej