Zalety ścian działowych z bloczków silikatowych
Silikaty są materiałem produkowanym z naturalnych surowców, składają się z piasku, wapna i wody. Komponenty te są mieszane w proporcjach 90% piasku, 7% wapna oraz 3% wody. Powstająca w ten sposób masa następnie jest poddawana działaniu wysokiej temperatury (200°C) i wysokiego ciśnienia (1,6 MPa) w urządzeniu zwanym autoklawem, od nazwy, którego pochodzi nazwa tego etapu produkcji (autoklawizacja). W ten sposób powstają elementy drążone i pełne, a także cała gama materiałów uzupełniających.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bloczki silikatowe (zobacz) nadają się do wznoszenia wszystkich ścian w obiektach budowlanych: od działowych, poprzez konstrukcyjne, oddzielenia pożarowego, aż do specjalnego zastosowania przy podwyższonych wymaganiach izolacyjności akustycznej.
Wybór elementów silikatowych na ściany działowe to możliwość wzniesienia cienkiej przegrody o dużej wytrzymałości, a co z tym związane otrzymania większych, przestronniejszych pomieszczeń. Dodatkowo to wybór „cichych ścian”, które są zagwarantowane dzięki wysokim wskaźnikom izolacyjności akustycznej. Technologia murowania przy użyciu elementów silikatowych jest prosta i szybka, a duża dokładność wymiarowa bloczków umożliwia otrzymanie gładkiej ściany, której wykończenie nie przysparza większych problemów. Jakie jeszcze zalety wymieniane są jako najistotniejsze dla silikatowych ścian działowych? Na co zwrócić uwagę przy budowie takich ścian?
Zalety ścian z bloczków silikatowych
Elementy wapienno-piaskowe są produktami ekologicznymi, w całym cyklu życia materiału – począwszy od etapu produkcji, poprzez wmurowanie i eksploatację obiektu, aż po jego rozbiórkę i możliwości recyklingu. Nie uwalniają również żadnych szkodliwych substancji i są w pełni antyalergiczne.
Wytrzymałość na ściskanie jest jedną z charakterystycznych cech materiałowych. Jest to również cecha, która z upływem czasu może ulegać dalszemu rozwojowi, gdyż bloczki silikatowe w pewnym stopniu ulegają tzw. samoutwardzaniu – cząstki wapna, wchodząc w reakcję z dwutlenkiem węgla, który znajduje się w powietrzu, sprawiają, że początkowa wytrzymałość osiągnięta w procesie produkcyjnym ulega dalszemu wzrostowi.
Elementy silikatowe są materiałem niepalnym (Euroklasa A1). Najwyższą odpornością ogniową w zakresie nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej charakteryzują się już ściany o grubości 18 cm, co oznacza, że wszystkim wymienionym kryteriom ściana (wykonana z elementów wapienno-piaskowych o grubości 18 cm) opiera się co najmniej przez 4 godziny działania ognia.
Bloczki silikatowe są białe, równe i gładkie, dlatego pod względem architektonicznym należą do estetycznych materiałów budowlanych. Duża dokładność wymiarowa elementów sprawia, że murowanie ścian działowych wymaga użycia wyłącznie minimalnej ilości zaprawy. Mała ilość zaprawy to nie tylko oszczędności materiałowe, to również brak problematycznych zacieków i zgrubień. Ściany wykonane z bloczków silikatowych posiadają jednolitą powierzchnię, a ich wykończenie za pomocą dowolnej farby, tapety czy tynku jest bardzo proste.
Jaką grubość bloczków wybrać?
Ściany działowe (zobacz), z uwagi na to, że nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, są murowane zazwyczaj z elementów niewielkiej grubości. Standardowe grubości ścian działowych wykonanych z elementów silikatowych to 8 - 12 cm. Grubsze bloczki lub elementy pełne (np. elementy drążone o grubości 15 cm lub elementy pełne o grubości 12 cm) warto wybierać, gdy przewiduje się znaczące obciążenie przegrody, przykładowo poprzez wieszanie ciężkich przedmiotów, półek czy szafek. W elementach tego typu bez problemu można zainstalować odpowiedni system montażu.
Łączenie ze ścianami nośnymi
Ściany działowe wykonane z bloczków silikatowych należy odpowiednio połączyć ze ścianami nośnymi. Tylko właściwie wykonane połączenie przegród gwarantuje poprawne przekazywanie obciążeń, a co z tym związane – prawidłową pracę konstrukcji obiektu. Połączenie ściany nośnej ze ścianą działową najłatwiej zrealizować przy użyciu stalowych kotew wmurowywanych podczas wznoszenia ścian nośnych. Kotwy umieszcza się w miejscu przewidywanych ścian działowych na całej wysokości kondygnacji, zwykle w co drugiej spoinie ściany nośnej.
Pożądane właściwości ścian działowych to duża wytrzymałość przy jak najmniejszej grubości przegrody, gładka, łatwa do wykończenia powierzchnia oraz wysoka izolacyjność akustyczna. Materiałami, które spełniają te wszystkie wymagania, są bloczki silikatowe. Dlatego warto rozważyć wybór elementów silikatowych do wzniesienia ścian działowych budowanego obiektu.
Źródło: H+H www.hplush.pl
artykuł sponsorowany