Żaluzje okienne - rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe

Żaluzje okienne są ciekawą alternatywą dla zasłon. Mogą też z powodzeniem zastąpić rolety okienne. Między innymi wtedy, gdy nie dysponujemy dużą powierzchnią do zagospodarowania. Ponadto żaluzje dzięki swej budowie pozwalają regulować poziom przesłonięcia okna. Są, zatem niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Warto, więc poznać ich rodzaje i materiały, z jakich powstają.

Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne – odpowiedź na rolety okienne

Żaluzje to osłony okienne cieszące się sporą popularnością. Ich najważniejszym elementem są ruchome listwy zwane lamelami. Umożliwiają częściowe lub całościowe zasłonięcie oka. W ten sposób możemy też kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Ze względu na konstrukcję, żaluzje możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy jest wyposażony w listwy ułożone poziomo. Te elementy najczęściej powstają z aluminium, drewna czy tworzyw sztucznych. Natomiast do drugiej grupy należą tak zwane verticale. W tej wersji lamele są szersze i ułożone pionowo. Wykonuje się je z tkanin, rzadziej aluminium i PCV.

Istnieje jeszcze jedno, ważne kryterium podziału. W sprzedaży znajdują się żaluzje wewnętrzne oraz zewnętrzne(fasadowe). Pierwsze z wymienionych znajdują się w pomieszczeniu. Ich zadaniem jest zasłanianie okien przed nadmiarem światła. Dbają też o naszą prywatność. Tymczasem odmiany zewnętrzne mają nieco więcej funkcji. Montuje się je na zewnątrz budynku w celu ochrony okien przed warunkami atmosferycznymi. Żaluzje tego typu są też świetnym zabezpieczeniem przed włamaniami i wandalizmem. Dlatego właśnie powstają z materiałów odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Poziome żaluzje drewniane, aluminiowe i inne

Aluminiowe żaluzje okienne od lat nie wychodzą z mody. Nowoczesne egzemplarze są trwałe i funkcjonalne. Można zamontować je na różnych typach okien a do tego pasują do wielu aranżacji wnętrz. Zbierają dobre opinie za lekkość konstrukcji, łatwą pielęgnację i odbijanie promieni słonecznych. Trzeba też dodać, że te żaluzje wewnętrzne występują w wielu kolorach. Mamy, zatem duże pole manewru. Nie bez znaczenia są również atrakcyjne ceny. Utrzymują się w przedziale 30-120 zł. Skąd taka rozbieżność kosztów? Wszystko zależy od wymiarów żaluzji oraz szerokości lameli. Zazwyczaj do wyboru mamy wersje z listwami o szerokości 16, 25 oraz 50 mm.

Na naszej liście nie mogło zabraknąć żaluzji wykonanych z tworzywa PCV. Choć opinie o nich są zróżnicowane, warto rozważyć ich zakup. Przemawia za nimi to, że są lekkie i podobnie jak odmiany aluminiowe mogą być montowane między szybami. Zachęcające są też ich niskie ceny. Żaluzje okienne z PCV możemy kupić za około 25-50 zł od sztuki. Nie są to, więc wygórowane koszty. Jednakże warto to przemyśleć, bowiem są i wady tej propozycji. Po pierwsze te żaluzje nie oferują szczególnych walorów dekoracyjnych. Mogą odkształcać się pod wpływem ciepła, więc nie są rozwiązaniem na lata.

Największymi walorami dekoracyjnymi mogą pochwalić się żaluzje drewniane. Są świetnym dopełnieniem aranżacji wnętrz w stylu retro i ekologicznych. Ładnie komponują się z drewnianym meblami i skórzanymi obiciami kanap i foteli. Żaluzje drewniane występują w wielu kolorach, co zwiększa nasze opcje wyboru. Zazwyczaj pokrywa się je warstwą lakieru z filtrem UV. Dzięki temu doskonale spełniają swoje zadanie. Jednym z ich mankamentów jest spory ciężar. Nie należy, więc stosować ich na oknach o dużej powierzchni. W przeciwnym wypadku mogą się wypaczać. Teraz kilka słów na temat ceny. Żaluzje drewniane są stosunkowo drogie. Za wyroby dobrej jakości trzeba zapłacić od 100 do 250 zł.

Interesującą propozycją są żaluzje wewnętrzne bambusowe. Podobnie jak w wersjach drewnianych są pokryte lakierem z filtrem UV. Do tego wykazują odporność na wilgoć. Sprawdzą się, więc nawet w łazience. Do ich zalet należy też naturalny i dekoracyjny wygląd. Dzięki włóknistej strukturze lamelek i dużej palecie kolorów sprawdzą się w wielu aranżacjach. Jednakże najlepiej wyglądają w ekologicznym otoczeniu. Wszystko to wpływa na bardzo pozytywne opinie posiadaczy tych żaluzji. Co ciekawe żaluzje bambusowe są zazwyczaj tańsze od odmian drewnianych. Za solidne wyroby z tej grupy zapłacimy od 50 do 200 zł.

Pionowe żaluzje okienne

Żaluzje pionowe, czyli verticale są chętnie wybierane do różnego rodzaju biur. Podobnie jak rolety okienne upowszechniły się również w domach i mieszkaniach. Montuje się je przy oknach lub na suficie. W drugim przypadku będą pełniły rolę swego rodzaju ścianek działowych. Oprócz długich pasów, ważnym ich elementem jest mechanizm znajdujący się w szynie. To właśnie on umożliwia bezproblemowe ustawianie lamel pod dowolnym kątem. Najpopularniejsze żaluzje pionowe powstają z wysokiej jakości tkanin. Pojawiają się w różnych wzorach i kolorach. Nie ma, więc problemu z dopasowaniem ich do naszego gustu.

Warto odnotować, że do produkcji opisywanych żaluzji wykorzystuje się też tkaniny antystatyczne. Oznacza to, że nie przywiera do nich kurz. Dobre opinie zbierają również odmiany wykonane z materiałów niepalnych. Tkaniny nie są jednak jedyną opcją do wyboru. Na rynku możemy odnaleźć verticale wykonane z innych materiałów. Często jest to aluminium lub PCV. Jeśli dobrze poszukamy natrafimy też na lamele wykonane z drewna. Na koniec ważna kwestia, jaką są ceny. Przeważnie rozpoczynają się w okolicach lub powyżej 100 zł. Poza granicą 200 zł znajdziemy produkty bardzo wysokiej jakości.