Żaluzje i rolety pionowe zewnętrzne

Żaluzje wertykalne stosunkowo rzadko pojawiają się na zewnątrz. Tutaj rynek zdominowały rolety zewnętrzne i żaluzje poziome, stworzone z drobnych, dobrze przylegających do siebie lameli. Tak naprawdę te pionowe są niemal całkiem wyparte przez poziome drewniane. Dużą popularnością cieszą się także materiałowe rolety zewnętrzne, których zadaniem jest chronienie wnętrza przed promieniowaniem słonecznym.

Pionowe żaluzje fasadowe nie sprawdzają się zwłaszcza ze względu na ich długość. O wiele łatwiej jest przymocować krótkie, poziome lamele, by nie były podatne podmuchom powietrza. Istnieje jednak niewielki wybór żaluzji aluminiowych pionowych, których koszt jest jednak wysoki. Najczęściej trzeba je zamawiać na wymiar, ale to także dobra wiadomość – od razu możesz do nich dobrać siłowniki sterujące automatycznym otwieraniem i zamykaniem. Żaluzje fasadowe antywłamaniowe zazwyczaj są poziome. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach okiennych.

Żaluzje pionowe do wnętrz – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Żaluzje, czy raczej rolety pionowe, jak powinno się je nazywać, najczęściej kojarzą nam się z biurami. Niepotrzebnie – bardzo ładnie prezentują się także w pokojach dziennych, gabinetach domowych, salonach czy mieszkaniach typu studio. Zasada jest jedna – okno, na którym są zamontowane, musi być naprawdę duże.

Szerokie lamele faktycznie mogą kojarzyć się bardzo biurowo, jednak te węższe mają w sobie niezwykły urok. Nadają się do domów i bardzo dobrze wyglądają na dużych szklanych ścianach czy ogromnych oknach do samej podłogi. W tym wypadku sprawdzą się lepiej niż standardowe rolety dzień noc czy proste, ponieważ optycznie wysmuklą ścianę. Na dodatek dobrze chronią przed wpadającymi promieniami słonecznymi i zapewniają prywatność, co nie zawsze jest łatwe w przypadku naprawdę dużych okien. Na dodatek dzięki nim można zasłonić okna w różnych rozmiarach i umieszczone na nietypowych ścianach. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Żaluzje i rolety okienne - sprawdź promocje!

Verticale – podział ze względu na materiał

Żaluzje wertykalne, podobnie jak zwykłe lub rolety, są zrobione z różnych materiałów. To, co je różni to nie tylko cena, lecz także sposób pielęgnacji, wygląd, trwałość i jakość. Najbardziej popularnych żaluzji materiałowych oczywiście nic nie przebije, ale trzeba przyznać, że one prezentują się najbardziej oficjalnie. W przypadku żaluzji materiałowych problemem jest mała trwałość, jednakże ich zaletą jest możliwość łatwego czyszczenia – z reguły są wykonane z akrylu lub poliestru, które dobrze się zmywają.

Eleganckie i stalowe żaluzje drewniane to najbardziej popularny wybór do klasycznych wnętrz. To naturalny wybór, jednak należy pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji, malowania i zabezpieczania przed działaniem czynników zewnętrznych, czym nie trzeba się przejmować na przykład w przypadku żaluzji aluminiowych.

Dziecko w oknie i żaluzje pionowe czy rolety pionowe, czyli popularne verticale pionowe i ich zastosowanie oraz rodzaje
Żaluzje pionowe - rodzaje, ceny, opinie, materiały, producenci

Lakierowane aluminium to trzeci najczęściej wybierany rodzaj materiału. Żaluzje pionowe są trwałe, ładne i bardzo nowocześnie się prezentują. Nadają się do mieszkań typu studio i do bardziej minimalistycznych aranżacji mieszkań. Jeśli chodzi o żaluzje pionowe, niestety ich cena jest dość wysoka. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

Porównanie rodzajów rolet

Rodzaj żaluzji

Przykładowi producenci

Zastosowanie

Konserwacja

Jako żaluzje fasadowe

Cena za standardową szerokość 150 cm

Żaluzje materiałowe

Vertex, Anwis, Roltex, InDecco

Do pomieszczeń biurowych, do salonów z dużymi oknami

Pranie lub czyszczenie wilgotną szmatką

NIE

170-300 zł

Żaluzje drewniane

Vertex, InDecco,

Do salonów, sypialni i mieszkań typu studio

Czyszczenie specjalistycznymi płynami, malowanie i impregnacja

TAK, ale wyłącznie z drewna najwyższej jakości lub egzotycznego

700-1100 zł

Żaluzje aluminiowe

Roltex, InDecco, Alutor

Do pomieszczeń biurowych, salonów, sypialni i mieszkań typu studio

Czyszczenie wilgotną szmatką

TAK

315-600 zł

Rolety i żaluzje na wymiar - znajdź wykonawcę
Wybierz z ponad 36 000 polecanych firm wykonujących żaluzje i rolety z serwisu Fixly:

Rolety pionowe czy innego rodzaju?

Bardzo popularne rolety dzień noc czy niezwykle ciekawe rolety rzymskie? A może właśnie wertykale? A jeśli wystarczą żaluzje fasadowe? W czasie wybierania osłon okiennych łatwo o zagwozdkę, w końcu wybór jest naprawdę ogromny. Warto jednak pamiętać, że roleta musi przede wszystkim odpowiadać stylowi całego mieszkania, nie tylko jednego pomieszczenia.

Rolety dzień noc są najbardziej uniwersalne, ale co tu dużo ukrywać – także najbardziej nijakie. Nie są zbyt ozdobne, dlatego wiele osób decyduje się na rolety rzymskie. One powinny być zastosowane w kuchni lub dekoracyjnym salonie. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach w stylu glamour, zwłaszcza jeśli będą wykonane z jednokolorowego, połyskującego materiału.

Rolety pionowe jednak najlepiej sprawdzą się w bardziej oryginalnych i nowoczesnych wnętrzach. Będą dobrym tłem dla nieco surowego stylu. Najlepiej prezentują się właśnie w salonie – w końcu to pomieszczenie, które powinno mieć najwięcej słońca, a wertykale pozwalają na wpuszczenie dużej ilości promieni słonecznych, w przeciwieństwie do rolet dzień noc. Żaluzje pionowe, czyli pionowe verticale to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o roletach rzymskich dostępnych w sklepach Ikea.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny