Zamiokulkas zamiolistny - opis, pielęgnacja, choroby, nawożenie

Może się wydawać, że osoby zapracowane nie będą mieć czasu na opiekę nad roślinami. Spędzanie wielu godzin poza domem zdaje się wykluczać skuteczną uprawę. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Trzeba tylko mieć motywację oraz wybrać odpowiednie okazy doniczkowe. Takie, których wymagania nie są wygórowane. Jedną z roślin tego typu jest zamiokulkas zamiolistny. Co warto wiedzieć o tej bylinie mogącej pochwalić się egzotycznym pochodzeniem?

Zamiokulkasy dzikie i doniczkowe

Zamiokulkas zamiolistny zaczął trafiać do europejskich domów na przełomie XX i XXI wieku. Natomiast botanikom ze starego kontynentu był znany już od XIX wieku. To bylina z rodzaju zamiokulkas zaliczana do rodziny obrazkowatych. Jest sukulentem, co oznacza, że magazynuje wodę w mięsistych liściach. Naturalnym środowiskiem tej rośliny są tereny wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Leżące w strefach klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Zamiokulkas rośnie na zalesionych wyżynach i nizinach o skalistych podłożu. Najliczniej występuje w Tanzanii, Kenii, Mozambiku i Zanzibarze.

W naturze zamiokulkas może osiągać 100 cm wysokości. Ważce cechy jego wglądu to:

  • Zamiokulkas na pierwszy rzut oka nieco przypomina paproć lub też palmę,
  • Nadziemne pędy wyrastają z podziemnego, grubego i zdrewniałego kłącza,
  • Pokrój rośliny można określić, jako krzaczkowaty, wzniesiony i wyprostowany,
  • Zamiokulkas wykształca długie liście z charakterystycznymi, mięsistymi ogonkami,
  • Każdy liść składa się z 4-8 par podłużno-eliptycznych, zielonych i skórzastych listków.

Kwiat tej rośliny to podłużna kolba pojawiająca się pomiędzy liśćmi bliżej gruntu.

W warunkach domowych zamiokulkas kwitnie niezwykle rzadko. Nawet bardzo troskliwa opieka nie gwarantuje, że do tego dojdzie. Nie jest to jednak duża strata, bowiem kwiat nie jest szczególnie ładny. Niemniej, jeśli do kwitnienia dojdzie, kwiatostany przekształcą się w białe jagody. Na koniec charakterystyki trzeba wspomnieć o ważnej kwestii. Otóż zamiokulkas bywa określany, jako zamia. To poważny błąd, bowiem ta nazwa należy do zupełnie innej rośliny. Zamia jest sagowce wyraźnie różniącym się wyglądem. Po rozwinięcie informacji zawartych w tej części artykułu odsyłamy na naszą stronę. Tu przechodzimy do kolejnych zagadnień.

Uprawa i pielęgnacja zamiokulkasa

Jakie wymagania stawia opiekunowi zamiokulkas zamiolistny? Najważniejsze z nich to:

  • Doniczka musi mieć średnią wielkość by kłącza mogły się rozrosnąć, ale nie nadmiernie,
  • Pojemnik, w którym rośnie zamiokulkas musi mieć drenaż odprowadzający wodę,
  • Ziemia dla byliny powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna o lekko kwaśnym pH,
  • Glebę należy utrzymywać w umiarkowanie wilgotnym stanie. Roślina nie może stać w wodzie,
  • Doniczka z zamiokulkasem powinna znaleźć się na półcienistym lub cienistym stanowisku.

Optymalna temperatura dla interesującej nas rośliny wynosi 22-25°C. Dopuszczalne są małe wahania.

Zamiokulkas to ładna, zielona dekoracja domu, biura czy sklepu. Poradzi sobie na każdym stanowisku z wyjątkiem nasłonecznionych, południowych ekspozycji. Jak każdy sukulent magazynuje wodę i wykorzystuje ją w czasie suszy. Bez dostarczania płynu może przetrwać dwa miesiące. Jednakże w uprawie podlewanie odgrywa ważną rolę. Przeprowadza się je, co 10 dni i to w zupełności wystarczy. Trzeba tylko pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze nie należy moczyć liści. Po drugie podlewanie nie może być zbyt intensywne. Jeśli korzenie będą stać w wodzie liście rośliny zacząć żółknąć. Kolejnym zabiegiem na naszej liście jest nawożenie.

Uprawa i pielęgnacja zamiokulkasa nie jest specjalnie skomplikowana. Jak już wiadomo wodę dostarcza się stosunkowo rzadko. Jak zatem wygląda kwestia nawożenia? W naturze interesująca nas bylina radzi sobie na trudnym terenie. Nie jest wymagająca, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Tak też jest w doniczce. W zasadzie nawożenie przeprowadza się tylko w okresie od kwietnia do września. W tym czasie ziemia powinna być zasilana raz w miesiącu nawozami wieloskładnikowymi. Co ciekawe istnieją też nawozy stworzone specjalnie dla tej rośliny. Więcej na temat dbania o zamiokulkasy można dowiedzieć się na naszej stronie.

Przesadzanie i rozmnażanie zamiokulkasa

Młody zamiokulkas zamiolistny, co roku powinien być przesadzany. Starsze okazy muszą zmieniać pojemnik, co 2-3 lata. Znakiem, że przyszedł na to czas są korzenie wyrastające z podłoża. Nowa doniczka nie musi być dużo większa od poprzedniej. Roślina dopiero w ciasnocie wykształca nowe liście. Najlepszym terminem na przesadzanie jest wiosna. W razie potrzeby można przeprowadzić tę czynność końcem lata. Tak czy inaczej na dnie większej doniczki należy ułożyć warstwę drenażu. Na niej umieszcza się roślinę i przysypuje jej korzenie ziemią. Wystarczy zwykła mieszanka dla kwiatów. Na koniec zamiokulkasa należy obficie podlać.

Zamiokulkas zamiolistny to zielona dekoracja, którą można rozmnażać na następujące sposoby:

  • Podział bryły korzeniowej – dzieli się ją na mniejsze części i umieszcza je w doniczkach,
  • Sadzonki liściowe – z rośliny pobiera się zdrowy liść i ścina jego krawędź. Następnie umieszcza się go w pojemniku i przysypuje ziemią. Po kilku tygodniach pojawią się bulwy,
  • Ukorzenienie w wodzie –liść umieszcza się w wodzie i czeka aż zawiążą się bulwy i korzenie,
  • Odrosty korzeniowe – zamiokulkas często tworzy boczne odrosty przypominające macierzystą roślinę. Oddziela się je ostrym nożem i umieszcza w osobnych donicach.

Zamiokulkas zamiolistny często jest nazywany żelazną rośliną. Dlatego, że wykazuje dużą odporność na choroby. Ponadto, nawet, jeśli właściciel będzie zapominać o pielęgnacji, bylina sobie poradzi. Jednakże i w jej uprawie mogą pojawić się problemy. Przede wszystkim wynikają z nieprawidłowej opieki. Najczęściej zbyt obfitego podlewania. Nadmiar wody prowadzi do zgnilizny lub fytoftorozy. Pierwsza dolegliwość jest dość łatwa w zwalczeniu. Natomiast drugą można powstrzymać tylko na wczesnym etapie. Jeśli zaś chodzi o szkodniki to problemy sprawiają tylko nicienie. Wszystkie powyższe informacje rozwijamy na naszym portalu.