Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce - szansa dla OZE
Polska jest krajem, który charakteryzuje się dużym zużyciem i równie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Klimat nas nie rozpieszcza i przynajmniej pół roku nie jest tu specjalnie ciepło. Wprawdzie dni słonecznych zdarza się więcej niż tych deszczowych, ale temperaturowo nie należymy do najbardziej korzystnych regionów i trzeba się dogrzewać. W tej szerokości geograficznej nie powinno to dziwić. Nie tylko klimat ma tu jednak znaczenie, ale również całkiem prężnie działająca gospodarka, która, jak wiadomo, wymaga konkretnej mocy. Problemem są jednak nie jest ani zapotrzebowanie ani zużycie energii, ale jej główne źródła. Niestety ciągle obowiązują tu standardy sprzed wielu dekad. Węgiel jest podstawą. Ale czy to dobrze? Jak obecnie wygląda sytuacja? Jak powinna wyglądać?
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce
W 2018 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o około 1,7% i tym samym osiągnęło najwyższy poziom w historii naszego kraju - 171 TWh (dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych w raporcie Wysokie Napięcie). W tym samym czasie krajowa produkcja wyniosła około 165,3 TWh, spadając o 0,3% w stosunku do roku poprzedniego. W wyniku tych procesów doszło do sytuacji, w której musieliśmy importować 5,7 TWh energii elektrycznej, co również jest największym do tej pory wynikiem. Kupowaliśmy prąd z Ukrainy, Szwecji oraz Litwy.
Z czego wynika tak duże zapotrzebowanie energetyczne? Przede wszystkim z dobrej sytuacji gospodarczej oraz wzrostu tempa rozwoju gospodarczego. Znaleźliśmy się w takim momencie historii, kiedy chcemy żyć coraz ładniej, coraz szybciej i coraz lepiej, ale to wymaga konkretnych mocy przerobowych. Jak wiadomo rynek, w dużej mierze opiera się na energii. Nie chodzi tu tylko o energię potrzebną do transportu, ale również tą elektryczną. Dodatkowo, jak już wspomniano we wstępie, z temperaturami u nas bywa różnie. I choć obecne zimy nie przypominają już tych sprzed lat, zapotrzebowanie na ciepło, przez znaczną część roku, wzrasta.
Energia elektryczna w Polsce - jak to wygląda?
Nasz rynek głównie bazuje na Nieodnawialnych źródłach energii.
Po pierwsze: Węgiel
Największy udział w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju ma węgiel kamienny i węgiel brunatny. W 2017 udział tych surowców wynosił 78,4%, natomiast w 2018 78,2%. Import węgla jest paradoksalnie wysoki. Większość surowca importujemy z Rosji (78% całego importowanego węgla). Resztę z USA, Kolumbii i Kazachstanu. Tymczasem eksport polskiego węgla jest najniższy od 15 lat.
Po drugie: Gaz ziemny
-W 2018 roku produkcja energii elektrycznej z gazu wynosiła ok. 7,2%, podczas gdy rok wcześniej było to 5,6%. Większość surowca importujemy z Rosji, która dostarcza nam 51,8% potrzebnego materiału. Prócz tego z takich krajów jak Niemcy, Katar, Ameryka i Norwegia.
Tymczasem udział odnawialnych źródeł energii nadal nie znajduje się na zadowalającym poziomie. W zeszłym roku wynosił on zaledwie 12,7%. W 2017 roku był większy, ponieważ wynosił 14,1%. Różnica wynikała głównie z warunków atmosferycznych, które wpłynęły na poziom produkcji energii z elektrowni wiatrowych. Jednocześnie zauważono jednak, że mimo wszystko rośnie udział wyprodukowanej energii z fotowoltaiki. Okazuje się bowiem, że instalacje fotowoltaiczne są mniej podatne na panujące warunki. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w naszym klimacie, który charakteryzuje się sporą ilością jasnych dni, ale nie jest zbyt gorący.
Szansa dla OZE
Odnawialne Źródła Energii są rozwiązaniem bardzo nowoczesnym i ekologicznym, choć nie każde z nich może być używane w równym stopniu i z takim samym powodzeniem. O ile elektrownie wodne uwarunkowane są obecnością ruchomej wody, a wiatrowe okupione są dość sporym zaangażowaniem środków w stosunku do uzyskiwanej energii, o tyle elektrownie słoneczne są najbardziej realnym i opłacalnym sposobem na pozyskiwanie darmowego prądu.
Dlaczego to właśnie fotowoltaika ma największy sens ze wszystkich OZE?
- Jest relatywnie tania i łatwa w realizacji. Do skonstruowania systemu niepotrzebne są skomplikowane turbiny wodne, ogromne przestrzenie na których wieje wiatr. Wystarczy kawałek wolnego, nasłonecznionego dachu i trochę dobrych chęci.
- W naszym klimacie fotowoltaika sprawdza się o wiele lepiej niż we Włoszech czy Hiszpanii, gdyż system nie przegrzewa się w zbyt intensywnym słońcu, a zatem nie spada jego wydajność.
- Fotowoltaika działa nawet w pochmurne dni. Wyłapuje bowiem światło ze słońca i nie musi być poddawana bezpośredniemu działaniu promieni.
- System ten jest bardzo korzystny dla naszego portfela. Jeśli dobrze wszystko wyliczymy, możemy dość szybko, pozyskiwać prąd całkowicie za darmo.
- Możemy też na tym zarabiać, jeśli wyprodukujemy nadwyżki.
- Istnieje cały szereg programów dotujących. Warto się tym zainteresować.
- Zastosowanie fotowoltaiki świadczy nie tylko o naszym rozsądnym podejściu do pieniędzy, ale i do ekologii. Dbamy o środowisko naturalne.
- Na rynku istnieje kilka profesjonalnych firm, jak np. STILO ENERGY. Zajmują się one klientami w sposób kompleksowy. Doradzą, pomogą w papierologii, zainstalują, a potem będą konserwować sprzęt w ramach gwarancji.
artykuł sponsorowany