Panele słoneczne

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce

W 2018 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o około 1,7% i tym samym osiągnęło najwyższy poziom w historii naszego kraju - 171 TWh (dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych w raporcie Wysokie Napięcie). W tym samym czasie krajowa produkcja wyniosła około 165,3 TWh, spadając o 0,3% w stosunku do roku poprzedniego. W wyniku tych procesów doszło do sytuacji, w której musieliśmy importować 5,7 TWh energii elektrycznej, co również jest największym do tej pory wynikiem. Kupowaliśmy prąd z Ukrainy, Szwecji oraz Litwy.

Z czego wynika tak duże zapotrzebowanie energetyczne? Przede wszystkim z dobrej sytuacji gospodarczej oraz wzrostu tempa rozwoju gospodarczego. Znaleźliśmy się w takim momencie historii, kiedy chcemy żyć coraz ładniej, coraz szybciej i coraz lepiej, ale to wymaga konkretnych mocy przerobowych. Jak wiadomo rynek, w dużej mierze opiera się na energii. Nie chodzi tu tylko o energię potrzebną do transportu, ale również tą elektryczną. Dodatkowo, jak już wspomniano we wstępie, z temperaturami u nas bywa różnie. I choć obecne zimy nie przypominają już tych sprzed lat, zapotrzebowanie na ciepło, przez znaczną część roku, wzrasta.

Energia elektryczna w Polsce - jak to wygląda?

Nasz rynek głównie bazuje na Nieodnawialnych źródłach energii.

Po pierwsze: Węgiel

Największy udział w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju ma węgiel kamienny i węgiel brunatny. W 2017 udział tych surowców wynosił 78,4%, natomiast w 2018 78,2%. Import węgla jest paradoksalnie wysoki. Większość surowca importujemy z Rosji (78% całego importowanego węgla). Resztę z USA, Kolumbii i Kazachstanu. Tymczasem eksport polskiego węgla jest najniższy od 15 lat.

Po drugie: Gaz ziemny

-W 2018 roku produkcja energii elektrycznej z gazu wynosiła ok. 7,2%, podczas gdy rok wcześniej było to 5,6%. Większość surowca importujemy z Rosji, która dostarcza nam 51,8% potrzebnego materiału. Prócz tego z takich krajów jak Niemcy, Katar, Ameryka i Norwegia.

Tymczasem udział odnawialnych źródeł energii nadal nie znajduje się na zadowalającym poziomie. W zeszłym roku wynosił on zaledwie 12,7%. W 2017 roku był większy, ponieważ wynosił 14,1%. Różnica wynikała głównie z warunków atmosferycznych, które wpłynęły na poziom produkcji energii z elektrowni wiatrowych. Jednocześnie zauważono jednak, że mimo wszystko rośnie udział wyprodukowanej energii z fotowoltaiki. Okazuje się bowiem, że instalacje fotowoltaiczne są mniej podatne na panujące warunki. Dodatkowo świetnie sprawdzają się w naszym klimacie, który charakteryzuje się sporą ilością jasnych dni, ale nie jest zbyt gorący.

Szansa dla OZE

Odnawialne Źródła Energii są rozwiązaniem bardzo nowoczesnym i ekologicznym, choć nie każde z nich może być używane w równym stopniu i z takim samym powodzeniem. O ile elektrownie wodne uwarunkowane są obecnością ruchomej wody, a wiatrowe okupione są dość sporym zaangażowaniem środków w stosunku do uzyskiwanej energii, o tyle elektrownie słoneczne są najbardziej realnym i opłacalnym sposobem na pozyskiwanie darmowego prądu.

Dlaczego to właśnie fotowoltaika ma największy sens ze wszystkich OZE?

  • Jest relatywnie tania i łatwa w realizacji. Do skonstruowania systemu niepotrzebne są skomplikowane turbiny wodne, ogromne przestrzenie na których wieje wiatr. Wystarczy kawałek wolnego, nasłonecznionego dachu i trochę dobrych chęci.
  • W naszym klimacie fotowoltaika sprawdza się o wiele lepiej niż we Włoszech czy Hiszpanii, gdyż system nie przegrzewa się w zbyt intensywnym słońcu, a zatem nie spada jego wydajność.
  • Fotowoltaika działa nawet w pochmurne dni. Wyłapuje bowiem światło ze słońca i nie musi być poddawana bezpośredniemu działaniu promieni.
  • System ten jest bardzo korzystny dla naszego portfela. Jeśli dobrze wszystko wyliczymy, możemy dość szybko, pozyskiwać prąd całkowicie za darmo.
  • Możemy też na tym zarabiać, jeśli wyprodukujemy nadwyżki.
  • Istnieje cały szereg programów dotujących. Warto się tym zainteresować.
  • Zastosowanie fotowoltaiki świadczy nie tylko o naszym rozsądnym podejściu do pieniędzy, ale i do ekologii. Dbamy o środowisko naturalne.
  • Na rynku istnieje kilka profesjonalnych firm, jak np. STILO ENERGY. Zajmują się one klientami w sposób kompleksowy. Doradzą, pomogą w papierologii, zainstalują, a potem będą konserwować sprzęt w ramach gwarancji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły