Zaprawa wodoszczelna, czyli hydroizolacja na wysokim poziomie

Wodoszczelna zaprawa cementowa w dwóch odmianach

Mineralna zaprawa wodoszczelna występuje w dwóch, podstawowych wersjach. Pierwsza z nich to powstająca na bazie cementu portlandzkiego zaprawa jednoskładnikowa. Może, choć nie musi, zawierać niewielkie dodatki polimerów. Suchą mieszankę należy rozrobić z wodą. Ta mineralna zaprawa służy do hydroizolacji pionowych i poziomych ścian piwnicznych i fundamentowych. Pojawia się też na posadzkach narażonych na wilgoć. Wykazuje się dużą odpornością na uszkodzenia.

Kolejna wodoszczelna zaprawa cementowa to wersja dwuskładnikowa. Jej bazą jest cement, lecz współpracuje on ze składnikami poprawiającymi szczelność i elastyczność mieszanki. Ta wodoszczelna zaprawa murarska musi być rozrabiana płynną emulsją polimerową. Po przygotowaniu, zaprawa mineralna jest elastyczna i dobrze przywiera do wielu materiałów budowlanych. Stosuje się ją do izolacji fundamentów i piwnic. Jest też uszczelnieniem pod okładziny ceramiczne klinkierowe.

Ciekawą propozycją jest też zaprawa szlamowa. Jest odporna na zanieczyszczenia chemiczne, co jest ogromną zaletą. Jej zastosowanie jest proste. Zaprawa szlamowa służy do tworzenia izolacji przeciwwodnych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Za jej pomocą uszczelnia się między innymi płyty fundamentowe, ściany piwnic i garaży podziemnych, zbiorniki na wodę, zbiorniki  w oczyszczalniach ścieków. Jeśli interesuje cię inna chemia budowlana, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu zaprawy wapiennej?

Polecana chemia budowlana

Tynk wodoszczelny i jego zastosowanie

Wodoszczelna zaprawa murarska i zaprawy szlamowe już za nami. Czas więc na kolejne produkty, których zadaniem jest hydroizolacja. Materiałem, na którym się skupimy, jest tynk wodoszczelny. On, podobnie jak mineralna zaprawa, może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Poza skuteczną ochroną przed wilgocią oferuje coś jeszcze. Umożliwia osuszanie murów.

Zaprawa wodoszczelna jako tynk wodoszczelny czy też wodoszczelna zaprawa murarska oraz jej zastosowanie i polecani producenci
Zaprawa wodoszczelna - zastosowanie, cena, opinie, rodzaje, porady

Tynki wodoszczelne sprawdzają się, jako izolacja ścian, podmurówek, studni i piwnic. To oczywiście nie wszystko.  Opisywanym materiałem pokrywa się takie podłoża jak elewacje budynków, cokoły, ogrodzenia betonowe czy już wilgotne ściany wewnątrz pomieszczeń. Cena tynku tego typu nie jest wysoka, utrzymuje się w okolicach 50 zł za worek o wadze 25kg. Sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach zapraw budowlanych.

Wodoszczelne zaprawy murarskie Atlas, Hydrostop i inne

Cementowa zaprawa wodoszczelna ATLAS WODER S

Zaprawa wodoszczelna Ceresit CR 65

Zaprawa wodoszczelna Sika MiniPack

AQUASZCZEL 820
Dwuskładnikowa, polimerowo-cementowa zaprawa wodochronna

Zaprawa wodoszczelna Hydrostop(do tynkowania)

Opakowanie

Worek papierowy 25 kg

Worek papierowy 25 kg

Worek plastikowy 5 kg

Worek papierowy 25 kg

Worek papierowy 25 kg

Grubość warstwy

1-3 mm

2-5 mm

1-4 mm

Do 2 mm

Do 1,5 mm

Zużycie

2 kg/1m² na 1,5 mm grubości warstwy zaprawy

ok. 3 kg/m² na 2 mm grubości

1,8 kg/1 m² na 1 mm grubości warstwy zaprawy

k.1,5 kg/1m² na 1mm grubości warstwy zaprawy

12kg/1m2 tynku 0,5cm grubości warstwy zaprawy

Cena

Około 110 zł za worek

Około 60 zł za worek

Około 35 zł za worek

Około 40 zł za worek

Około 35 zł za worek

Wylewka wodoszczelna – podłoże niewrażliwe na wilgoć

Poznaliśmy już najciekawsze produkty firm Atlas, Hydrostop, Ceresit itp. Wszystkie przedstawione powyżej materiały mają duże znaczenia dla szczelności budynku. Jednakże opisane zaprawy, tynki i uszczelniacze to nie jedyne materiały do wyboru. Rynek chemii budowlanej daje znacznie więcej możliwości. Możemy kupić rozmaite wodoszczelne kleje, farby czy na przykład wylewki (w tym wylewka wodoszczelna).

Wylewki wodoszczelne sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią. Do takich miejsc z pewnością należą piwnice, garaże itp. Tego typu wylewki mogą być też stosowane na zewnątrz budynku na przykład na tarasach, balkonach. Pojawiają się też oczywiście na dnach basenów. Sprawdź także ten artykuł o przygotowaniu suchego betonu krok po kroku.

Wylewki wodoszczelne występują w różnych wersjach. Najpopularniejsze są jednak dwie z nich. Pierwsze to wylewki wykonywane z betonu wodoszczelnego. Tworzy się je ręcznie lub maszynowo i od tego w dużej mierze zależy ich cena. Do dyspozycji mamy też wodoodporne wylewki cementowe, także funkcjonujące jako popularna chemia budowlana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny