Dlaczego murowanie klinkieru wymaga zaprawy klinkierowej?

Zaprawy murarskie – rodzaje i zastosowanie

Murowane ściany składają się nie tylko z cegieł, ale także z zaprawy, która wiąże je w jedną całość. Powstała konstrukcja muru jest podstawą budynku i musi posiadać trwałe połączenie elementów przez wiele lat. Zaprawy murarskie pełnią też funkcję uszczelniająca i wyrównawczą. Może nie wszyscy wiedzą, ale zaprawa murarska nie jest dowolnie używanym uniwersalnym materiałem budowlanym i do każdego zastosowania musi być starannie dobrana.

Zaprawa murarska składa się tradycyjnie z piasku, wody i spoiwa w postaci cementu albo wapna. Kiedyś murarz sam przygotowywał mieszaninę tych składników, jednak od drugiej połowy XX wieku rozpowszechniły się gotowe suche zaprawy. Wystarczy wysypać je z worka i wymieszać z wodą. W zależności od receptury konkretnego producenta, suche zaprawy murarskie mogą zawierać dodatki, nadające im pożądane właściwości (na przykład zaprawa grafitowa).

Ze względu na rodzaj spoiwa zaprawy murarskie można podzielić na:

  • Zaprawy wapienne – obecnie rzadko stosowane, czasem do tynków wewnętrznych. Powoli twardnieją i nie są odporne na wysokie temperatury.
  • Zaprawy cementowe – mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza w miejscach narażonych na wilgoć.
  • Zaprawy cementowo-wapienne – rozwiązanie kompromisowe, najpopularniejsze zaprawy o różnych proporcjach zmieszania składników i tym samym różnych właściwościach. Skoro uważasz użycie klinkieru, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu płytek klinkierowych.

Zaprawy murarskie da się też pogrupować na trzy typy:

  • Zaprawa murarska zwykła – służy popularnie do murowania ze spoinami grubości od 8 do 15 mm. Jest to standardowa mieszanina bez dodatkowych składników poprawiających jej właściwości, stąd określenie „zwykła”.
  • Zaprawa murarska lekka – dodatek keramzytu, perlitu, ekspandowanego szkła albo granulatu styropianowego poprawia izolacyjność termiczną. W przypadku ścian zewnętrznych o bardzo dobrej izolacji cieplnej ważną rzeczą jest też zapewnienie dobrej izolacyjności w obszarze spoin. Na nic zdałyby się doskonałe cegły, gdyby ciepło mogło swobodnie uciekać szczelinami między nimi. Trzeba jednak stwierdzić, że nawet zaprawy lekkie, uważane za ciepłochronne, mają znacznie gorsze parametry izolacyjne od cegieł.
  • Zaprawa murarska do cienkich spoin – wpisuje się w trend produkcji elementów murowych o wysokiej jakości wymiarowej. Ponieważ fugi są słabym punktem izolacyjności muru, dlatego logicznym działaniem jest redukcja ich grubości: im mniej fug, tym lepsza termoizolacyjność ściany. Oszczędza się przy tym nakłady pracy i materiały. Zasadniczo zaprawy murarskie do cienkich spoin nie różnią się składem od zapraw normalnych. Zawierają tylko znacznie drobniej zmielone ziarna kruszywa i spoiwa – o średnicy maksymalnie 1 mm.

Ważne właściwości zapraw, a zaprawy klinkierowej w szczególności

Istnieje wielka różnorodność zapraw murarskich, które różnią się – w zależności od wymagań – recepturą i wyglądem. Jednym z najważniejszych kryteriów dostosowania zaprawy murarskiej do różnych rodzajów cegły jest rozmaita chłonność materiału. W zależności od zastosowanego materiału i sposobu produkcji cegieł mur „ciągnie” z zaprawy różne ilości wilgoci. Z tego względu istnieją zaprawy do murów mocno chłonnych, słabo chłonnych i niechłonnych względnie chłonących wodę skrajnie słabo. Niektórzy producenci oferują też produkty do ekstremalnie chłonnych cegieł.

Określenie rodzaju zaprawy w zależności od chłonności muru ma istotne znaczenie, ponieważ niewłaściwa kombinacja grozi uszkodzeniem zaprawy i cegieł. Przy mocno chłonnych cegłach (na przykład piaskowo wapiennych) powstaje zagrożenie, że świeżo nałożona zaprawa zbyt szybko odda wilgoć i „spali się”. Połączenie będzie porowate, kruche i podatne na pękanie, nie osiągnie wystarczającej wytrzymałości, a cały mur nie będzie odpowiednio trwały. Jednocześnie wysoka utrata wody odbije się na wyglądzie ściany. Można tego uniknąć, wybierając zaprawę odpowiednią do cegieł o wysokiej chłonności.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

W odwrotnej sytuacji może się zdarzyć, że mało chłonna cegła, na przykład klinkier, doprowadzi do tego, że zaprawa zbyt wolno schnie, co również zagraża trwałości wiązania muru. Jeśli nie będzie zastosowana specjalna spoina do klinkieru, mogą powstać pęknięcia fug i gromadzenie dodatkowej wody opadowej. Zaprawa do klinkieru zawiera specjalne dodatki, które zapobiegają „płynięciu” cegieł.

Dobra zaprawa i fuga do klinkieru to podstawa sukcesu

Zaprawa do klinkieru – jak wybrać?

Murowanie klinkieru na elewacjach, zewnętrznych schodach i ogrodzeniach daje niezwykły efekt naturalności, prostoty i elegancji. Budynek z cegły klinkierowej tworzy harmonijną całość z otoczeniem. Ten trwały i estetyczny materiał ceramiczny posiada bardzo mało chłonną powierzchnię, wobec tego zaprawa i spoina do klinkieru muszą mieć specjalny skład. Powinien on zapewnić cegłom skuteczną ochronę przed tworzeniem się na ich powierzchni zacieków i wykwitów.

Murowanie cegły oraz polecana zaprawa do klinkieru i cena zaprawy klinkierowej
Zaprawa do klinkieru i jej zastosowanie, a także cena zaprawy klinkierowej

Zaprawa do klinkieru wymaga do przygotowania mniejszej ilości wody, co ułatwia jej urabianie i nanoszenie. Wytrzymała, elastyczna i odporna na mróz masa doskonale trzyma się na powierzchni.

  • Zaprawa murarska do klinkieru Atlas – 25 kg, wydajność zaprawy ok. 34 kg/m2 muru, cena ok. 9-10 zł, dostępne różne kolory, m.in. grafitowa.
  • Zaprawa murarska do klinkieru Kreisel – 25 kg, cena ok. 14 zł, wydajność zaprawy podana przez producenta wynosi 1,9 kg suchego produktu/dm3 świeżej zaprawy.

Odpowiednia fuga do klinkieru

Kupując zaprawę do spoinowania należy zachować szczególną ostrożność. Oferowane do sprzedaży tak zwane zaprawy uniwersalne nie spełniają na ogół wymaganiom mało chłonnego klinkieru. Fuga do klinkieru powinna być odporna na niskie temperatury i wilgoć, a jednocześnie być elastyczna i zapobiegać powstawaniu wykwitów.

Powierzchnie klinkierowe długo zachowują czystość i atrakcyjny wygląd. Szara zaprawa do murowania często bywa pokrywana fugą. Kolor fugi należy dobrać do odcienia cegieł albo płytek. Do wyboru pozostają różne odcienie brązu, szarości albo żółci, bywają też zaprawy grafitowe, na przykład zaprawa klinkierowa Diall 25 kg grafitowa w cenie 21 zł za opakowanie.

Zaprawa do klinkieru – estetyka i trwałość

Cegła klinkierowa nadaje budynkowi wygląd reprezentacyjny i zapraszający zarazem. Gładka, naturalna, piękna fasada jest doskonałą alternatywą dla innego rodzaju wykończeń. Gwoli sprawiedliwości trzeba tylko dodać, że w tworzeniu tego estetycznego doznania poważny udział 15 do 20% mają spoiny, jako że tyle mniej więcej wynosi ich powierzchniowy udział.

Zwracanie uwagi na odpowiednią jakość zaprawy do klinkieru ma więc niebagatelne znaczenie. Specyfika spieczonej, mało chłonnej klinkierowej ceramiki wymaga zastosowania zaprawy, która tym wymaganiom sprosta. Na pewno warto sięgnąć po sprawdzone wyroby firmy Kreisel albo Atlas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny