Ile zarabia budowlaniec w 2023 roku?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą związać swoją ścieżkę kariery właśnie z tym sektorem. Zarobki w budownictwie uzależnione są nie tylko od doświadczenia, lecz także od tego, czym dokładnie dana firma się zajmuje. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczo-polityczną i niedawną ogólnoświatową pandemię, najmocniej ucierpiał sektor zajmujący się budową i konstrukcją biurowców czy budynków użytkowych. Praca zdalna sprawiła, że wielu inwestorów zrezygnowało z tworzenia kolejnych stacjonarnych miejsc pracy.

W związku z tym budowlanka w tej chwili musi szukać możliwości zarobkowych w innych gałęziach branży. Natomiast warto wiedzieć, że jest to doskonały czas dla firm związanych z inżynierią lądową. Remonty dróg i autostrad w całym kraju są dla kierowców praktycznie codziennością. W związku z tym zapowiada się, że ten sektor w 2023 r. będzie najlepiej prosperującą odnogą branży budowlanej. Oczywiście nie możemy zapomnieć tutaj o osobach trudniących się remontami domów czy mieszkań – mimo panującego kryzysu klienci na tego typu usługi nadal są chętni, jednak szalejące ceny materiałów sprawią, że w porównaniu do zeszłych lat jest ich znacznie mniej.

Ile zarabia budowlaniec na godzinę?

W internecie aż roi się od ogłoszeń firm budowlanych, które poszukują pracowników. Niewątpliwym atutem tej branży jest fakt, że aby zacząć, nie potrzeba dużego doświadczenia, wystarczy chęć do pracy i dobra kondycja fizyczna. Najciekawsze, sprawdzone i rzetelne oferty, również z dużych miast, jak Bielsko-Biała, znajdziesz w serwisie GoWork.pl. Początkujący budowlaniec może liczyć na wynagrodzenie powyżej 3 tysięcy brutto. Mowa tutaj o osobie niewykwalifikowanej, która często pełni funkcje pomocnika murarza czy glazurnika.

Pracownik, który jest w stanie samodzielnie położyć kafelki czy mozaikę, średnio otrzyma od 5 do 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Operator ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka czy walec, zarabia 3 do 4,5 tysiąca brutto. Jednak w większych firmach, obsługujących bardzo duże budowy, wynagrodzenie może być nawet dwukrotnie wyższe. Osoby zdecydowane na prowadzenie JDG w sektorze budowlanym mogą zarobić około 10 tysięcy złotych miesięcznie – jednak jest to branża trudna, wymagająca sporej wiedzy i odpowiedzialności, dlatego nie każdy decyduje się na ten krok. Co więcej, według opinii ekspertów zarobki w budownictwie ciężko jednoznacznie określić, ponieważ ogólna suma uzależniona jest od wielu czynników takich jak koszt i dostępność materiałów, ilość pracy jaką należy wykonać oraz doświadczenie pracowników.

Zarobki w budownictwie w 2023 roku, czyli co zrobić, aby dużo zarobić

Przede wszystkim niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Ukończenie technikum czy szkoły zawodowej o profilu budowlanym umożliwia znacznie lepszy start w branży. Dodatkowo konieczna jest doskonała znajomość oraz przestrzeganie zasad BHP. Budowa ma to do siebie, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Następnie ważne jest stopniowe nabywanie doświadczenia poprzez obserwację i samodzielne wykonywanie zadań. Branża budowlana to nie tylko ciężka praca fizyczna czy kierowanie dużymi maszynami, lecz także szkolenia i ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Uprawnienia na koparkę czy walec oraz do prac na wysokościach mogą znacząco podnieść poziom twoich zarobków. Ważne jest także regularne śledzenie ogłoszeń w branży budowlanej – między innymi w sprawdzonym serwisie GoWork.pl.Oprócz ofert pracy znajdziesz tam też wiele ciekawych informacji i artykułów dotyczących nie tylko tego,ile zarabia się na budowie, lecz także tego, jakie kursy warto zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny