Koszty zakupu energooszczędnych świetlówek i żarówek

Ceny energooszczędnych świetlówek są bardzo zróżnicowane. Najtańsze są świetlówki spiralne, które możemy kupić już od 7 złotych. Za produkt renomowanej firmy (np. Osram), trzeba będzie zapłacić o 4-5 zł więcej. Typowa świetlówka spiralna pobiera 15W, a wytwarza takie samo światło jak tradycyjna żarówka o mocy 75 W.

Nieco droższym rozwiązaniem są energooszczędne, diodowe żarówki LED. Koszt ich zakupu waha się w granicach 25-40 zł/szt. Typowa żarówka typu LED pobiera tylko 6W, a świeci tak samo jak tradycyjne żarówki o mocy 60W.

Żarówki energooszczędne - żywotność

Według producentów, żarówki energooszczędne są kilkukrotnie trwalsze niż ich tradycyjne, żarowe odpowiedniki. Z oficjalnych danych wynika, iż typowa energooszczędna świetlówka jest w stanie wytrzymać do 15 lat, z kolei żarówka LED do 30 lat. Większość z tych produktów posiada dwuletni okres gwarancyjny i praktyka wskazuje, że typowa, często używana żarówka nie przekracza tego okresu o więcej niż 50%.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Ile będzie kosztowała wymiana żarówek w mieszkaniu na energooszczędne

Przyjmijmy, iż w naszym mieszkaniu znajdują się 4 pomieszczenia, a w każdym z nich ulokowane jest po 4 źródła światła, w których pozostają stare żarówki o mocy 80W. Do modernizacji całego oświetlenia będziemy potrzebować 16 nowych żarówek. Jeśli zdecydujemy się na zwykłe energooszczędne świetlówki, wówczas koszt wymiany wyniesie 110-200 zł. W przypadku żarówek typu LED, koszt wymiany wyniesie 400-650 zł.

Ile możemy zaoszczędzić przez rok użytkowania energooszczędnych żarówek?

Dzięki zamontowaniu energooszczędnych świetlówek zredukujemy pobór mocy z 1280W do 240 W. Załóżmy, iż każda świetlówka działa codziennie po 6 godzin na dobę, a 1 kWh kosztuje 64 grosze. Roczne oświetlenie za pomocą zwykłych żarówek to koszt 1794 zł, z kolei roczne oświetlenie świetlówkami to koszt 336 zł. Zatem roczna oszczdność na wymianie 16 żarówek wyniesie 1458zł.

Z jeszcze większą oszczędnością spotkają się osoby, które zamontują w swoim mieszkaniu żarówki typu LED. W tym przypadku oszczędność jest jeszcze bardziej odczuwalna i wynosi aż 1660 złotych.

Czy warto wymienić żarówki na energooszczędne?

Wykres pokazuje porównanie żarówek tradycyjnych, świetlówek energooszczędnych oraz żarówek typu LED, wykrers pokazuje pobór mocy (zużycie energii), osiąganą moc świetlną w lumenach oraz cenę - part of image (green bulb) comes from FreeDigitalphotos.net, created by digitalart

Energooszczędne żarówki oraz żarówki LED są dobrym sposobem na zredukowanie opat za energię elektryczną. Owa oszczędność jest tym większa, im większa będzie ilość źródeł światła. Największe oszczędności wygenerujemy, jeśli zdecydujemy się na żarówki typu LED. Co prawda jest to nieco większy wydatek, jednak zwraca się już po kilku miesiącach od zakupu.

Dobra jakościowo żarówka LEDowa może świecić oficjalnie aż 50 tysięcy godzin (niemal 6 lat bez żadnej przerwy). Załóżmy, że w praktyce będą świeciły 3 lata. Przy naszych wyliczeniach oszczędność w tym okresie wyniosła ponad 1400 zł rocznie, czyli 4200 zł łącznie. Jest to kwota wielokrotnie większa niż koszt wymiany tych żarówek wynoszący od 200 (zwykłe żarówki energooszczędne) do 600-700 zł (LED).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny