Żarówki LED - rodzaje, ceny, opinie, producenci, parametry techniczne

Żarówka ledowa – prawdziwa rewolucja technologiczna

Gary Allen w czasie konferencji TED w 2013 roku uznał, że żarówki LED to jedno z trzech najważniejszych osiągnięć człowieka w dziedzinie oświetlenia (za zapanowaniem nad ogniem i wynalezieniem żarówki żarnikowej). Wtedy ta technologia była raczej mało powszechna, obecnie ponad 80% rynku stanowią już żarówki LED. Dlaczego żarówka LED to tak wielkie osiągnięcie?

Do tej pory źródła światła do domu to były przede wszystkim żarówki wolfranowe. Miały oczywiście bardzo wiele wad – szybko się przepalały, pożerały dużo energii elektrycznej, a aż 90% z niej przerabiały na ciepło, nie na światło. Nawet wcześniejsze żarówki energooszczędne czy żarówki halogenowe część pobranej energii elektrycznej przetwarzają na ciepło. Technologia żarówek LED jest zupełnie inna. Działa na zasadzie elektroluminescencji, czyli przetwarzania energii na światło.

Oznacza to, że do oświetlenia pomieszczeń można zużyć o wiele mniej prądu, co przekłada się na znacznie niższe rachunki z elektrowni. Żarówka ledowa tym samym staje się najbardziej ekologicznym źródłem światła do domu. Szacuje się, że jeszcze 10 lat temu około 8% całej pobieranej energii elektrycznej na świecie była zużywana na oświetlenie. Obecnie wartość ta może wynosić zaledwie 2%! Właśnie z tego względu upowszechnienie się żarówek ledowych jest prawdziwą rewolucją na skalę światową. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat oświetlenia domu.

Żarówki LED – rodzaje

W zasadzie w przypadku żarówek LED rodzaje i zasada podziału jest bardzo podobna jak w przypadku innego typu żarówek. Przede wszystkim różnią się wielkością i rodzajem gwintu. Najbardziej popularne, tak jak żarówki halogenowe czy żarnikowe, są gwinty e 27 i e 14. Standardowe żarówki tego rodzaju nie mają możliwości przyciemniania światła. Aby uzyskać potrzebną barwę światła i jego natężenie, koniecznie musisz sięgnąć po żarówki GU10.

Popularne ledy występują nie tylko w formie standardowych żarówek. Bardzo popularne są także małe żaróweczki, które wkręca się w miejscach doświetlających mały obszar (na przykład pod blatem czy przy lustrze). Z powodzeniem zastępują żarówki diodowe lub żarówki halogenowe. Żaróweczki są jednak niestety trochę droższe niż te standardowe. Bardzo popularne źródła światła w kuchni to także tak zwane taśmy LED – długie lampy, które stosuje się do oświetlenia blatu w kuchni. Taśmy LED znajdują także zastosowanie w laboratoriach i innych pomieszczeniach, w których nie można nagrzewać powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o żarówkach energooszczędnych?

Żarówki LED a żarówki halogenowe i wolframowe

Kupując żarówki LED do domu bardzo wiele osób zastanawia się, jakie powinno się kupić. Barwę światła można dopasować do swoich upodobań, wielkość do rodzaju lampy, ale duży problem jest z mocą. Żarówki diodowe, halogenowe i żarnikowe są o wiele łatwiejsze do rozgryzienia. W przypadku żarówek LED podana na opakowaniu moc jest o wiele mniejsza. Łatwo się pogubić.

Aby ułatwić rozróżnienie żarówek i ustalenie, która z nich daje więcej światła, naukowcy wprowadzili nową jednostkę – lumen. Mówi on o tym, jak wiele światła emituje urządzenie. Tym sposobem można łatwo porównać żarówki żarnikowe z ledowymi czy halogenami. Dzięki temu będziesz mógł łatwo zastąpić żarówkę wolframową jej ledowym odpowiednikiem.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Porównanie mocy żarówek

Żarówka tradycyjna

Żarówka LED

Żarówka halogenowa

Liczba lumenów

25 W

4 W

18 W

220

40 W

6 W

28 W

Więcej niż 400

60 W

10 W

42 W

Więcej niż 700

75 W

13 W

53 W

Więcej niż 900

100 W

18 W

70 W

Więcej niż 1300

Żarówki LED - rodzaje, ceny, opinie, producenci, parametry techniczne

Kolor światła i moc żarówek LED

Żarówki LED o białej barwie światła są najczęściej spotykane. Wiele osób uważa, że dzięki temu w domu jest jaśniej, a im wyższa moc żarówki, tym lepiej. Nie do końca to jest prawda. Okazuje się, że to kolor światła decyduje o przytulności pomieszczeń. O ile w niektórych sprawdzają się bardzo jasne żarówki, o tyle w sypialni czy małym salonie raczej sprawdzi się cieplejsze, żółte światło.

Podobnie – w niektórych pomieszczeniach musi być bardzo jasno, w innych wystarczy nieco mniej światła. Podpowiadamy, jak dobrać moc żarówki LED do pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu lamp LED.

Dobór żarówki do pomieszczenia

Moc żarówki LED

Zastosowanie

4 W

Oświetlenie biurka, lampka nocna

6 W

Łazienka lub mała sypialnia

10 W

Średni pokój, kuchnia

13 W

Duża kuchnia, salon

18 W

Długi hol, duży salon

Cena żarówki LED

Wiele osób nie decyduje się jednak na zakup ledów, ponieważ są one dość drogie. Pojedyncza żarówka najczęściej kosztuje kilkanaście złotych, podczas gdy zwykła nawet mniej niż 2 zł (dla porównywalnej ilości lumenów dla standardowych gwintów e27 i e14). W przypadku ozdobnych lub większych żarówek LED, cena potrafi wynosić więcej niż 30 zł. Oczywiście żarówkę da się kupić na atrakcyjnych promocjach, ale należy przyjąć, że kwota będzie dość wysoka. Jednorazowy zakup żarówek do wszystkich pomieszczeń może być więc bolesny dla naszego portfela.

Okazuje się jednak, że naprawdę warto. Dlaczego? Ledy są o wiele bardziej trwałe niż standardowe żarówki. Producenci z reguły deklarują około 30 tysięcy godzin żywotności i 16 tysięcy cykli „włącz-wyłącz”. Co to oznacza? Jeśli każdego dnia w salonie żarówka będzie się świeciła przez 5 godzin, oznacza to, że w ciągu roku wykorzystasz 1825 godzin żywotności żarówki. To znaczy, że jedna powinna ci wystarczyć na… 16 lat! I to w tej najmniej optymistycznej wersji! A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu świetlówek?

Żarówki LED – opinie o producentach

Różne źródła światła są najczęściej produkowane przez te same firmy. W przypadku żarówek LED najlepsze opinie zbierają ci sami producenci, co w przypadku standardowych żarnikowych – Philips, Osram oraz Xavax. Wszystkie marki mają w swojej ofercie różnego rodzaju żarówki LED, taśmy ledowe, mniejsze i bardziej dekoracyjne żarówki. Wybór jest naprawdę bardzo duży.

Kupując żarówki LED warto zdecydować się właśnie na ofertę jednego z tych producentów. Oczywiście na rynku pojawiło się mnóstwo różnego rodzaju marek i firm, jednak tutaj warto zachować ostrożność. Nawet jeśli uda ci się kupić taką żarówkę tanio lub na promocjach, może okazać się, że nie będzie ona zbyt dobrej jakości – będą miały na przykład krótszą żywotność. Żarówka LED to zakup wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny