ogniwa fotowoltaiczne na dachu

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w Polsce – potwierdzają to statystyki, według których na koniec 2016 roku łączna moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 190 MWp, co świadczy o dynamicznym wzroście względem poprzednich lat i dużym potencjale polskiego rynku. Mikroelektrownie fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ w trakcie produkcji energii nie są emitowane szkodliwe dla zdrowia gazy oraz pyły. Instalacja fotowoltaiczna nie generuje też hałasu. Prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę zasila urządzenia elektryczne w pierwszej kolejności, dzięki czemu zmniejsza się ilość energii pobieranej od dystrybutora z sieci.

Jeżeli chcesz otrzymać wycenę instalacji fotowoltaicznej, wypełnij ten krótki formularz.

O kwestie istotne dla osób, chcących zacząć oszczędzać na energii elektrycznej, pytamy Konrada Banachowicza, Doradcę Biznesowego innogy Polska S.A.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc zainstalować moduły fotowoltaiczne i produkować prąd na własne potrzeby?

Aby móc zainstalować panele fotowoltaiczne należy spełnić następujące wymagania:

  1. Tytuł własności bądź umowę dzierżawy nieruchomości lub gruntu, na których będzie posadowiona instalacja
  2. Dach o odpowiedniej wytrzymałości lub stabilny grunt
  3. Brak zacienienia terenu przez okoliczne budynki i/lub obiekty na dachu

Ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja w ciągu roku?

W przypadku instalacji dla domu, średnia wielkość instalacji wynosi 4 kWp. Przeciętne roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym to 5000 kWh. Oznacza to, że  instalacja o mocy 4 kWp jest w stanie wyprodukować ponad 75% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

(4000 kWh). 

Jak dużo miejsca potrzeba na instalację?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp zajmuje powierzchnię od 7 m² do 15 m², w zależności od rodzaju dachu, kąta posadowienia oraz ilości elementów zacieniających na dachu. Moduły powinny być ustawione tak, aby nie były zacienione przez jakikolwiek element.

Jakie są koszty utrzymania systemu fotowoltaicznego?

Instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów obsługi. Same moduły nie wymagają również stałej konserwacji. Warto jednak raz na jakiś czas dokonać przeglądu instalacji pod kątem prawidłowości jej pracy.

Jak długo fotowoltaika produkuje prąd?

Moduły fotowoltaiczne są bardzo trwałe. Projektowany czas życia instalacji fotowoltaicznej to 25 lat i taką gwarancję na moc modułów oferują producenci. Po tym okresie wydajność modułów jest nie mniejsza niż 80% mocy, a energia elektryczna wciąż produkowana.

Kto jest odpowiedzialny za przyłączenie instalacji do sieci?

Dla mikroinstalacji do 40 kWp przyłączenie do sieci jest obowiązkiem operatora. Operator Systemu Dystrybucyjnego pokrywa koszty wymiany licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy, co wynika bezpośrednio z regulacji prawnych.

Dziękuję za rozmowę.

MP

Obniż rachunki za energię elektryczną – produkuj własny prąd dzięki fotowoltaice i oszczędzaj pieniądze każdego dnia! Wykorzystaj niewyczerpaną energię słońca. Wypełnij ten krótki formularz

Dowiedz się więcej:

Konrad Banachowicz
Doradca Biznesowy innogy Polska S.A.
tel.: +48 887 670 182,
e-mail: [email protected]


Fotowoltaika

5 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO ZAINSTALOWAĆ FOTOWOLTAIKĘ

MNIEJSZE RACHUNKI ZA PRĄD

Urządzenia domowe oraz rolnicze w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej, dzięki czemu inwestor kupuje mniej energii od sprzedawcy i płaci mniejsze rachunki za prąd o ponad 50%

BEZOBSŁUGOWOŚĆ INSTALACJI I DŁUGA TRWAŁOŚĆ MODUŁÓW FOTOWOLTAICZNYCH

Po montażu paneli, czy to na dachu czy gruncie, nie jest wymagana jakakolwiek ingerencja ze strony inwestora. Produkcja energii oraz jej przesył są automatyczne. Korzystanie z energii wytworzonej przez fotowoltaikę nie wiąże się z wymianą instalacji elektrycznej, kabli czy gniazdek.

OCHRONA ŚRODOWISKA

Korzystając z instalacji fotowoltaicznej dbamy o środowisko naturalne. Fotowoltaika w procesie produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji oraz nie generuje hałasu.

WIĘKSZA NIEZALEŻNOŚĆ OD PODWYŻEK CEN ENERGII

Im bardziej wzrasta cena energii elektrycznej, tym czas zwrotu z inwestycji w mikroelektrownię fotowoltaiczną jest krótszy. Właściciel instalacji fotowoltaicznej jest bardziej niezależny od podwyżek cen energii (w tym cen za dystrybucję). Wytwarzanie własnej energii elektrycznej dzięki instalacji fotowoltaicznej to pewna i bezpieczna inwestycja dla wszystkich, którzy chcą w znacznym stopniu uniezależnić się od dostawców energii .

SŁOŃCE JAKO NIEWYCZERPALNE ŹRÓDŁO ENERGII

Słońce to niewyczerpalne źródło energii, które fotowoltaika wykorzystuje do produkcji czystej energii elektrycznej. Na uzysk energetyczny z instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników m.in. rodzaj modułów i ich sprawność,  orientacja modułów fotowoltaicznych na dachu (lub gruncie, fasadzie), kąt nachylenia, jak i procent zacienienia. Można przyjąć założenie, że w polskich warunkach uzysk energetyczny z elektrowni fotowoltaicznej o optymalnej ekspozycji wynosi 1000 kWh z 1 kWp mocy zainstalowanej w ciągu roku.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny