Zasilacze hydrauliczne – na co warto zwrócić uwagę?
Zasilacze hydrauliczne – zwane również agregatami hydraulicznymi – stanowią podstawowe wyposażenie każdego układu hydraulicznego. Stosuje się je zarówno w napędach hydraulicznych w obiegu zamkniętym, jak i otwartym. Czym charakteryzują się zasilacze hydrauliczne, jak się je klasyfikuje oraz w jaki sposób dobiera się ich parametry do wymagań i potrzeb aplikacyjnych?
Rodzaje zasilaczy hydraulicznych
Producenci, np. Manuli Fluiconnecto na swojej stronie, dzielą agregaty hydrauliczne na zasilacze kompaktowe (power-packi) i stacjonarne.
Power-packi doskonale sprawdzają się w zastosowaniach mobilnych – np. przy krótkotrwałym zapotrzebowaniu na zasilanie układu hydraulicznego. Mobilne zasilacze hydrauliczne wyposażane są w silniki prądu DC, pompy hydrauliczne, zbiorniki oleju, zawory bezpieczeństwa, a także opcjonalnie w rozdzielacze. Zwykle power-packi wykorzystywane są do zasilania kompaktorów, ramp, obrabiarek, czy pras hydraulicznych.
Stacjonarne zasilacze hydrauliczne przeznaczone są do ciągłej pracy z układami hydraulicznymi, które wymagają generowania większego ciśnienia. Takie agregaty hydrauliczne mogą być wyposażane w dowolne podzespoły i dodatkowe akcesoria, a ich zbiorniki mogą dochodzić do pojemności powyżej 350 litrów. Standardowy stacjonarny zasilacz hydrauliczny składa się z: zespołu pompowego, zaworów hydraulicznych, rozdzielaczy, filtrów, aparatury kontrolno-pomiarowej i zbiornika cieczy roboczej.
Na co zwraca się uwagę podczas projektowania zasilaczy hydraulicznych?
Projektowanie agregatów hydraulicznych realizowane jest na podstawie podanych przez klienta parametrów pracy. Wśród kluczowych z nich wymienia się:
- Rodzaj siłownika i siłę, z jaką będzie pracował siłownik w układzie hydraulicznym;
- wymagane tempo pracy siłownika hydraulicznego;
- moment obrotowy silnika;
- ciśnienie w układzie hydraulicznym;
- tempo i rodzaj przepływu cieczy w układzie hydraulicznym – stały lub zmienny przepływ;
- ilość, rodzaj i sposób sterowania pracą odbiorników;
- ograniczenia gabarytowe zasilacza hydraulicznego;
- warunki otoczenia pracy układu hydraulicznego – niebezpieczeństwo wybuchu, duża wilgotność, zapylenie itd.
- rodzaj pracy agregatu hydraulicznego – dorywcza lub ciągła.
Polecane promocje na narzędzia
Zasilacze hydrauliczne mogą być elastycznie dopasowywane do potrzeb i warunków pracy
Zasilacze hydrauliczne to urządzenia hydrauliczne, które mogą być elastycznie dopasowywane do specyfiki pracy. Przykładowo, podczas eksploatacji zasilaczy hydraulicznych w niskich temperaturach, mogą być one wyposażane w nagrzewnice, a w przypadku pracy w wysokich temperaturach, rekomendowane jest dodatkowe doposażenie urządzenia hydraulicznego w chłodnice.
Pompa zasilacza hydraulicznego – zależnie od wymaganych rozwiązań konstrukcyjnych – może być montowana bezpośrednio pod, na, lub z boku zbiornika. Dodatkowo każdy zasilacz hydrauliczny może być wyposażony w aparaturę kontrolno-pomiarową, a jego budowa może być dostosowana do pracy zgodnej z normami jakościowymi AQAP lub w warunkach zagrożenia wybuchowego ATEX.
artykuł sponsorowany