Zasilacze hydrauliczne

Rodzaje zasilaczy hydraulicznych

Producenci, np. Manuli Fluiconnecto na swojej stronie, dzielą agregaty hydrauliczne na zasilacze kompaktowe (power-packi) i stacjonarne.

Power-packi doskonale sprawdzają się w zastosowaniach mobilnych – np. przy krótkotrwałym zapotrzebowaniu na zasilanie układu hydraulicznego. Mobilne zasilacze hydrauliczne wyposażane są w silniki prądu DC, pompy hydrauliczne, zbiorniki oleju, zawory bezpieczeństwa, a także opcjonalnie w rozdzielacze. Zwykle power-packi wykorzystywane są do zasilania kompaktorów, ramp, obrabiarek, czy pras hydraulicznych.

Stacjonarne zasilacze hydrauliczne przeznaczone są do ciągłej pracy z układami hydraulicznymi, które wymagają generowania większego ciśnienia. Takie agregaty hydrauliczne mogą być wyposażane w dowolne podzespoły i dodatkowe akcesoria, a ich zbiorniki mogą dochodzić do pojemności powyżej 350 litrów. Standardowy stacjonarny zasilacz hydrauliczny składa się z: zespołu pompowego, zaworów hydraulicznych, rozdzielaczy, filtrów, aparatury kontrolno-pomiarowej i zbiornika cieczy roboczej.

Na co zwraca się uwagę podczas projektowania zasilaczy hydraulicznych?

Projektowanie agregatów hydraulicznych realizowane jest na podstawie podanych przez klienta parametrów pracy. Wśród kluczowych z nich wymienia się:

  • Rodzaj siłownika i siłę, z jaką będzie pracował siłownik w układzie hydraulicznym;
  • wymagane tempo pracy siłownika hydraulicznego;
  • moment obrotowy silnika;
  • ciśnienie w układzie hydraulicznym;
  • tempo i rodzaj przepływu cieczy w układzie hydraulicznym – stały lub zmienny przepływ;
  • ilość, rodzaj i sposób sterowania pracą odbiorników;
  • ograniczenia gabarytowe zasilacza hydraulicznego;
  • warunki otoczenia pracy układu hydraulicznego – niebezpieczeństwo wybuchu, duża wilgotność, zapylenie itd.
  • rodzaj pracy agregatu hydraulicznego – dorywcza lub ciągła.

Polecane promocje na narzędzia

Zasilacze hydrauliczne mogą być elastycznie dopasowywane do potrzeb i warunków pracy

Zasilacze hydrauliczne to urządzenia hydrauliczne, które mogą być elastycznie dopasowywane do specyfiki pracy. Przykładowo, podczas eksploatacji zasilaczy hydraulicznych w niskich temperaturach, mogą być one wyposażane w nagrzewnice, a w przypadku pracy w wysokich temperaturach, rekomendowane jest dodatkowe doposażenie urządzenia hydraulicznego w chłodnice.

Pompa zasilacza hydraulicznego – zależnie od wymaganych rozwiązań konstrukcyjnych – może być montowana bezpośrednio pod, na, lub z boku zbiornika. Dodatkowo każdy zasilacz hydrauliczny może być wyposażony w aparaturę kontrolno-pomiarową, a jego budowa może być dostosowana do pracy zgodnej z normami jakościowymi AQAP lub w warunkach zagrożenia wybuchowego ATEX.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny