Kiedy wykonać zasypywanie fundamentów?

Etap zasypywania fundamentów powinniśmy zaplanować na moment, kiedy decydujemy się na ściągnięcie szalunku. Dodatkowo warto zasypywanie fundamentów zaplanować po wcześniejszym wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej. Oczywiście szalunki są niczym innym jak deskowaniem pozwalającym na formowanie oraz wsparcie wylewki fundamentowej. Do zasypywania fundamentów możemy wynająć minikoparkę. Maszyna zrobi to zdecydowanie szybciej. Należy jedynie uważać, aby łopatą nie naruszyć konstrukcji ścian. Dlatego narożniki lepiej jest obsypać ręcznie. Jeżeli pracujemy w systemie gospodarczym, zasypywanie możemy wykonać całkowicie przy użyciu zwykłej łopaty.

Gdy uda nam się już zasypać fundamenty, kolejnym krokiem będzie rozprowadzenie instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. Dodatkowo możemy zaplanować zrealizowanie czerpni powietrza, jeżeli planujemy w swoim domu obecność kominka. Dopiero po wykonaniu tych kroków, ponownie wszystko zasypujemy i wykonujemy analogiczne prace, jak zagęszczenie fundamentów. Przy zagęszczaniu pospółki, najczęściej wykorzystujemy mechaniczną zagęszczarkę. Tutaj jednak należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia instalacji, zatem zagęszczanie piasku wodą powinno odbywać się ręcznie. Po wykonaniu tych czynności wylewamy beton.

Czym zasypać fundamenty?

Największym błędem podczas zastanawiania się, czym zasypać fundamenty, jest wykorzystanie ziemi, którą wcześniej wykopaliśmy. Najczęściej mamy do czynienia z humusem oraz gliną, która kompletnie się nie nadaje do tego typu celu. Najlepszym rozwiązaniem, aby ustalić czym zasypać fundamenty, jest umówienie się z geologiem, który oceni stan gruntu. W przypadku gruntu niespoistego zaleca się wykorzystać żwir lub piasek do zasypywania fundamentów.

W przypadku gruntów spoistych, mamy do czynienia z większą dowolnością. Tutaj łatwiej będzie nam odpowiedzieć, czym zasypać fundamenty, ponieważ sprawdzi się zarówno materiał spoisty, jak i również niespoisty. W tej sytuacji także sprawdzi się żwir lub piasek do zasypywania fundamentów. Należy jednak mieć na uwadze, iż w przypadku żwiru potrzebne jest poprowadzenie rur drenarskich. Inaczej może dojść do zalania fundamentów.

Zasypywanie fundamentów na placu budowy domu i porady, czym zasypać fundamenty
Porady, czym zasypać fundamenty, czyli zasypywanie fundamentów gliną i nie tylko

Gdy chcemy uniknąć budowy drenażu wokół fundamentów, lepiej do zasypywania jest wykorzystać materiału spoistego. Może się tutaj sprawdzić na przykład wydobyta wcześniej ziemia. Jednak musi ona być pozbawiona humusu. Tutaj odpowiadając na pytanie, czym zasypać fundamenty, powinniśmy mieć na uwadze ziemię wyeliminowaną z frakcji jałowych. Dodatkowym etapem jest zagęszczenie fundamentów. Brak zagęszczenia przyczyni się do gromadzenia się deszczówki w gruncie. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace przy fundamentach, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Zasypywanie fundamentów gliną

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Rozważając wszelkie możliwości czym zasypać fundamenty, to na pewno nie możemy ich obsypać gliną. Niestety ten materiał spoisty ma bardzo wiele wad, a jednocześnie może okazać się bardzo niebezpieczny dla całej konstrukcji budowlanej. Jeżeli zdecydujemy się, aby obsypać fundamenty gliną, to jej zagęszczenie będzie bardzo uciążliwe, a nawet niemożliwe. Dodatkowo po zasypaniu fundamentów gliną możemy zauważyć gromadzącą się deszczówkę, która przez spoistą warstwę nie będzie przepuszczana. W związku z tym nagromadzona woda może zalegać tygodniami, dopóki nie wyparuje.

Zupełnie inaczej jest, gdy budujemy fundamenty na glinie. Wtedy również nie możemy ich obsypać gliną, ale z drugiej strony nie musimy się jej całkowicie pozbywać poprzez całkowitą wymianę gruntu. Zastanawiasz się czym zasypać fundamenty, które budujesz na glinie? Tutaj najlepiej sprawdzi się podsypka wykonana z pospółki. Jest to żwir i piasek do zasypywania fundamentów zawierający naturalne frakcje o średnicy do 60 mm. Dzięki temu zagęszczanie piasku wodą będzie o wiele łatwiejsze.

Zagęszczenie fundamentów

Już wiemy, że gliną nie można obsypać fundamentów, ze względu na ryzyko zalania ich wodą. Dlatego najlepiej sprawdza się piasek do zasypywania fundamentów w formie pospółki. Dodatkowo po obsypaniu fundamentów gliną, trudniej będzie ją zagęścić. Dobrze jest tutaj dowiedzieć się, jak wykonać zagęszczenie piasku wodą, nawet jeżeli fundament jest budowany na glinie.

Zagęszczenie piasku wodą możemy wykonać na dwa sposoby: przy użyciu zagęszczarki płytowej lub tzw. skoczków. Jednak trzeba przyznać, że pierwsza maszyna pozwala na lepszą efektywność zagęszczania. Ponieważ może ubić nawet do 50 cm gruntu. Natomiast tzw. skoczki lepiej poradzą sobie na niewielkich powierzchniach, a szczególnie na liniowych wykopach. Warto zastanowić się nad wynajęciem urządzeń wraz z ich operatorem, ponieważ ich obsługa wcale nie jest taka łatwa.

ikona podziel się Przekaż dalej