Zawór grzejnikowy - budowa i rodzaje

Zawór grzejnikowy pozwala na regulowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dzięki głowicy możemy ustawiać dogodną dla nas temperaturę. Wśród zaworów grzejnikowych wymienia się zawór grzejnikowy regulowany ręcznie, jak i również zawór z głowicą termostatyczną. Najczęściej wybieranym rodzajem zaworu jest model wyposażony w termostat. Ale oczywiście możemy również wyposażyć swoje grzejniki w termostat zdalny, co jest już nowoczesnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Warto mieć na uwadze, iż zawór termostatyczny do kaloryfera wyróżnia się dość prostą budową składającą się z trzech głównych elementów. Do nich zalicza się korpus, wkładka zaworowa, a także głowica odpowiedzialna za ustawianie dogodnej temperatury. Wkładkę zaworową znajdziemy wewnątrz korpusu wykonanego z mosiądzu. Jest ona zbudowana z uszczelki, a także grzybka. Cały mechanizm połączony jest ze sprężyną powrotną oraz trzpieniem sterującym.

Natomiast sama budowa termostatu składa się pokrętła regulacyjnego, czujnika termicznego, a także zespołu popychacza. Czujnik termiczny musi być wyposażony w wodę lub inne medium znajdujące się w obiegu instalacji C.O. W samym zbiorniczku znajduje się również mieszek wraz z trzpieniem popychacza. Najczęściej wyróżniamy czujniki cieczowe. Jednak oprócz nich do wyboru mamy także czujniki gazowe oraz woskowe. Przy czym czujniki gazowe wyróżniają się obecnie najkrótszym czasem reakcji.

Oprócz samego technicznego mechanizmu termostaty grzejnikowe wyróżniają się również estetyczną obudową. Jest to element znajdujący się na zewnątrz, dlatego musi on być jak najbardziej dopasowany do wyglądu kaloryferów. W związku z tym do wyboru są zawory termostatyczne do grzejników w różnych kolorach, a nawet kształtach. Dobierając odpowiedni zawór, należy zwrócić uwagę na sposób mocowania do kaloryfera. Sprawdź także ten artykuł o zasadzie działania termostatu grzejnikowego.

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Zawór termostatyczny - zasada działania

Termoregulator ma prosty sposób obsługi. Ponieważ wystarczy przekręcić go w lewo lub w prawo, tak aby ustawić pożądaną temperaturę. Natomiast zasada działania wewnątrz mechanizmu odbywa się w sposób nieco bardziej skomplikowany. Jeżeli będziemy kręcić pokrętłem, wtedy będziemy oddalać lub zbliżać popychacz od trzpienia wkładki zaworowej. Jeżeli zawór termostatyczny kaloryfera przekręcimy w lewo, to temperatura ulegnie podwyższeniu. Natomiast gdy termoregulator zaczniemy przekręcać w przeciwną stronę, to uzyskamy odwrotny efekt - obniżenie temperatury.

Najczęściej termostaty grzejnikowe posiadają zakres temperatury od 6 do 28 stopni Celsjusza. Dzięki temu obniżając temperaturę, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyłączyć kaloryfera z obiegu, co mogłoby doprowadzić do zamarznięcia instalacji. Jeżeli wybieramy termoregulator do ogrzewania podłogowego, to przedział temperatury waha się nawet od 0 do 50 stopni Celsjusza.

Jeżeli interesuje nas zasada działania termostatu, to nie możemy zapomnieć również o kluczowej roli wkładki zaworowej. Jej kluczowym zadaniem jest oponowanie przepływu przez kaloryfer. Jeżeli popychacz naciska na trzpień wkładki zaworowej, może dochodzić do przymknięcia lub otworzenia całego zaworu. Warto wybierać zawory z wbudowaną wkładką z nastawą precyzyjną. Dzięki czemu będzie nam łatwiej ustawić wielkość oporu. Chociaż zasada działania tej wkładki z nastawą precyzyjną może wydawać się skomplikowana, to jednak wielu producentów udostępnia jej regulację każdemu, nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Zawory z głowicą termostatyczną - zalety i porady przedzakupowe

Wybierając zawór grzejnikowy z termostatem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie termostatu tego samego producenta, od którego nabyliśmy grzejniki. Jednak jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do nich zalicza się między innymi wymiary wkładki bądź gwintu, które wchodzą w skład zaworu. W innym przypadku poprze niedopasowanie tych wymiarów, nie będziemy mogli przymocować głowicy termostatycznej na zawór kaloryfera. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na wielkość wkładki oraz sposób połączenia zaworu z głowicą termostatyczną.

Elektroniczny zawór termostatyczny, a także polecane zawory termostatyczne do grzejników z głowicą termostatyczną
Jaki zawór termostatyczny do C.O., wybrać, czyli zawory termostatyczne do grzejników z głowicą termostatyczną

Zasada działania zaworu grzejnikowego z głowicą termostatyczną jest wyjątkowo łatwa. Jednak oprócz nieskomplikowanej obsługi termoregulator kryje w sobie jeszcze więcej zalet. Przede wszystkim zawory termostatyczne do grzejników zapewnią nam odpowiedni dla nas komfort cieplny. W pomieszczeniach, w których często przebywamy możemy zapewnić sobie wyższą temperaturę. Taki komfort cieplny jest szczególnie ważny w łazience. Natomiast w przypadku sypialni oraz kuchni możemy ustawić niższe wartości.

Kolejną zaletą jest oszczędność energii cieplnej, dzięki precyzyjnemu ustawieniu temperatury. W ten sposób wyregulowany zawór termostatyczny nie doprowadza do przegrzewania. Ostatecznie dobrze ustawione termostaty grzejnikowe przyczynią się do niższych rachunków za ogrzewanie. Dobrym pomysłem będzie termoregulator, który posiada elektroniczny programator. W ten sposób nie zapomnimy o wyregulowaniu temperatury względem pory dnia. Jest to bardzo pomocne, szczególnie gdy w określonych godzinach w ogóle nie przebywamy w domu lub też w nocy podczas snu chcemy uzyskać nieco chłodniejsze powietrze.

Zawory termostatyczne do grzejników - ceny

Zawory termostatyczne do grzejników są właściwie niezbędnym wyposażeniem każdej instalacji C.O. Właśnie z tego względu warto dowiedzieć się, ile kosztują poszczególne modele. W ten sposób będzie nam łatwiej ocenić, nie tylko całkowity koszt zakupu termostatów do każdego grzejnika. Ale oprócz tego możemy oszacować zwrot takiej inwestycji, ponieważ jak już wiemy, zastosowanie termostatów przynosi oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

Przykładowe ceny na termostaty grzejnikowe

Nazwa produktu

Cena

Zawór termostatyczny C.O. Ferro komplet prosty ½”

Cena od 51,98 zł

Danfoss Zawór z głowicą termostatyczną RA-N prosty do C.O. ½ cala

Cena od 36,89 zł

Calefii zawór grzejnikowy termostatyczny z zaworem odcinającym i głowicą, zestaw prosty

Cena od 55,00 zł

Goshe termostaty grzejnikowe termostatyczne, zestaw prosty

Cena od 67,99 zł

Schlosser zestaw grzejnikowy prosty z głowicą

Cena od 80,40 zł

Afriso zawór grzejnikowy termostatyczny mieszający ATM 343 DN 15 G3/4

196,57 zł

Zawór kątowy grzejnikowy z głowicą Schlosser

80,40 zł

Zawór kątowy grzejnikowy Ferro ½ do wlutowania

18,00 zł

Zawór kątowy grzejnikowy Arco odcinający 1/2x1/2

7,50 zł

Zawór kątowy grzejnikowy Vero chrom

150,00 zł

Zawór kątowy grzejnikowy Diamond zasilający ½”

13,00 zł

Zestaw termostatyczny osiowo-prawy ½”

109,00 zł

Zestaw termostatyczny prosty ½” 1/2 “ biały

109,00 zł

Zlaczka zaciskowa CU ¾” x 15 mm biała 2 szt. Equation

29,98 zł

Zestaw termostatyczny prosty ½” Equation

81,60 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny