Zawory trójdrogowe w instalacji CO

Zastosowanie zaworów trójdrożnych w instalacjach grzewczych

Dopływająca do grzejnika woda ma określoną temperaturę, na która często nie ma się wpływu. Zawory trójdrogowe zmieniają przez swoje działanie nie temperaturę, ale ilość czynnika grzewczego. To umożliwia, bez zmiany powierzchni grzejnika, doprowadzić do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła, naturalnie tylko w granicach wydajności systemu. Ze względu na pełnioną funkcję w instalacji grzewczej, można wyróżnić:

Zawór przełączający – zawór trójdrogowy zapewniający zmianę kierunku przepływu wody. Tego typu zawór umożliwia zasilanie odbiorników ciepła o różnym przeznaczeniu, jak na przykład obieg ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i obieg centralnego ogrzewania (do C.O.).

Jeżeli zachodzi akurat potrzeba przygotowania ciepłej wody użytkowej, ustawienie zaworu trójdrożnego kieruje przepływ medium grzewczego do tego właśnie odbiornika. W innym wypadku całe ciepło może popłynąć na potrzeby ogrzewania budynku.

Zawór przełączający może również zasilać ogrzewanie ze wskazanego źródła ciepła. Dotyczy to sytuacji, gdy kocioł gazowy albo olejowy wspomaga pompa ciepła. Przekierowanie strumienia ciepła poprzez zawór trzydrożny jest szczególnie korzystne w instalacji ze zbiornikiem buforowym. Taki zbiornik gromadzi ciepło i kiedy czujnik termostatyczny wyśle do pieca sygnał wyłączający palnik, zawór z siłownikiem spowoduje rozładowanie bufora. Dzięki zaworowi zbiornik buforowy może być wyłączony z instalacji, na przykład w okresie mniejszego zapotrzebowania na ciepło.

Zawór mieszający – zawór trójdrogowy pozwala zasilać obiegi o wymaganej różnej temperaturze. W instalacji CO domu można często napotkać obieg grzewczy zasilający kaloryfery wodą podgrzaną do wysokiej temperatury (70°C), obieg do wody użytkowej ciepłej oraz obieg obsługujący ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe (40°C). Różne parametry pracy w jednej instalacji umożliwia ustawienie zaworu trójdrożnego w funkcji mieszania.

Termostatyczny czujnik i mieszający elektrozawór pozwolą zróżnicować nie tylko temperaturę wody do ogrzewania podłogowego i zwykłego, grzejnikowego, ale również w poszczególnych pomieszczeniach. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala programowanie obiegów grzewczych na dni tygodnia i godziny. Zawory trójdrogowe pełnią więc w instalacji CO również funkcję regulacyjną.

Zawór mieszający może stanowić też w pewnych warunkach zabezpieczenie przed poparzeniem. Kolektory słoneczne do wody użytkowej podgrzewają ją do temperatury powyżej 70°C. Wypływ takiej wody w dowolnym miejscu domu – w łazience, czy w kuchni – grozi poparzeniem. Zawór trójdrożny w połączeniu z prostym czujnikiem i sterownikiem może dać wypływ ciepłej wody o zadanej temperaturze.

Zawory trójdrogowe są montowane w instalacjach do c.o. w celu zapobiegania niskotemperaturowej korozji kotłów.  W wymienniku ciepła następuje skraplanie się pary wodnej, która zawiera związki chemiczne o kwaśnym odczynie. Podczas pracy w wysokim zakresie temperatur to zjawisko raczej nie występuje, jednak w nowoczesnych, dobrze izolowanych domach stosuje się grzejniki niskotemperaturowe oraz ogrzewanie podłogowe, które bazuje również na czynniku grzewczym o niewielkiej temperaturze (poniżej 60°C). Nowoczesne rozwiązania wykorzystują obok zaworu trójdrożnego, również zawór czterodrożny. Jeśli chcesz wykonać prace związane z instalacją grzewczą i sam sobie nie radzisz, wypełnij ten krótki formularz - dzięki niemu znajdziesz najlepsze firmy usługowe z tego zakresu w swojej okolicy.

Konstrukcja i montaż zaworu trzydrożnego w instalacji CO

Zawór trójdrożny wygląda jak trójnik, który wyposażono w mechanizm regulujący. Urządzenie składa się z trzech głównych elementów:

  • korpus – wykonany z mosiądzu, stali nierdzewnej, staliwa itp.;
  • zawieradło – ruchoma część zaworu, która reguluje przepływ cieczy;
  • trzpień.

Ze względu na rodzaj zawieradła wyróżnia się zawory trzydrożne:

  • obrotowe – obsługa zaworu następuje poprzez obrót zawieradła wokół osi, na której jest umocowane. Obrót o 90 albo 180 stopni otwiera jeden albo więcej portów. Skrajne położenia zawieradła są tak ustawione, że ciecz może płynąć przez jedną albo drugą dyszę.  W pośrednim położeniu woda przepływa jednocześnie przez dwa otwory i zawór działa jako zawór mieszający.
  • grzybkowe - liniowy ruch zawieradła w formie grzybka wymusza przełączanie albo mieszanie przepływającej wody.

Ze względu na rodzaj napędu sterowania, zawory mieszające i przełączające można podzielić na:

  • ręczne;
  • pneumatyczne;
  • hydrauliczne;
  • elektryczne.

Zawór trójdrożny w instalacji podłączonej do pieca albo kolektora ciepła może współpracować z czujnikiem termicznym i siłownikiem w sposób zautomatyzowany. Oto kilka wymagań, co do montażu i obsługi tego typu urządzeń:

  • Zawory trójdrożne mogą być instalowane poziomo lub pionowo.
  • W obiegu grzewczym zawór trójdrogowy powinien być zamontowany za pompą, a w obiegu ciepłej wody użytkowej przed pompą.
  • Podczas montażu zaworu we własnym zakresie należy zwrócić uwagę na zgodność kierunku przepływu wody ze wskaźnikiem na korpusie.
  • Położenie zaworu trójdrożnego w instalacji powinno umożliwiać łatwy dostęp do niego w celu obsługi i konserwacji.
  • Montaż i obsługa zaworu powinny być zgodne z zaleceniami producenta.

Wybór zaworu trójdrożnego do C.O.

Najniższa cena zaworu trójdrożnego rzadko bywa optymalna

Na rynku dostępne są zawory mieszające i rozdzielające, których ceny różnią się przede wszystkim w zależności od rodzaju i jakości. Kupując nowe urządzenie należy wziąć pod uwagę nie tylko ceny, ale też opinie innych użytkowników. Można powiedzieć, że realistyczne ceny zaworów trzydrożnych mieszczą się w zakresie od 90 do 150 euro, czyli mniej więcej od około 400 do 600 zł.

Przed zakupem zaworu dobrze jest zasięgnąć opinii instalatora, który doradzi, jaki będzie odpowiedni typ urządzenia do danej instalacji. Pod uwagę należy wziąć między innymi moc siłownika i wielkość zaworu trójdrożnego.

Nowe zawory mają bardzo prosty montaż i przeważnie tryb przełączania ręczny oraz automatyczny. Szybka zmiana kierunku przepływu oznacza działanie energooszczędne. Cena adekwatna do jakości gwarantuje, że elektrozawór zachowa przez długi czas sprawność i niezawodność.

Zalety zaworów trójdrożnych w instalacjach CO

Do zalet zaworów mieszających i rozdzielających, które wpływają na ich pozytywne opinie można zaliczyć:

  1. Kompaktowa budowa.
  2. Wysoka funkcjonalność.
  3. Prosta obsługa i konserwacja.
  4. Wysoka szczelność urządzenia.
  5. Długi okres użytkowania.
  6. Łatwa instalacja.
  7. Wygodne i proste przełączanie.

Zawór trójdrożny – ważny element systemu ogrzewania domu

W systemie grzewczym wszystkie elementy muszą ze sobą perfekcyjnie współpracować, aby zapewnić wydajne i bezawaryjne działanie oraz bezpieczeństwo instalacji. W praktyce zawór trójdrożny dba o odpowiednią temperaturę zasilania, zwłaszcza jeśli obok tradycyjnych kaloryferów występuje w niektórych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe.

Funkcja rozdzielająca drogi przepływu wody zapewnia oddzielne przygotowanie ciepłej wody użytkowej albo równoległe z ogrzewaniem. W konsekwencji możliwe jest stałe działanie pieca z automatyczną obsługą obu obiegów. Zawór trójdrożny stanowi ważny element elastycznego i wydajnego działania całego systemu grzewczego w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej