Zawory hydrauliczne - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Hydraulika jest nauką o praktycznym wykorzystaniu ruchu cieczy. Zatem jej wpływ na codzienne życie jest bardzo duży. Układy hydrauliczne mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Takich jak ciepłownictwo, przemysł chemiczny, rafineryjny, spożywczy i masa innych. Warto pamiętać, że żadem system tego typu nie mógłby działać gdyby nie zastosowane zawory hydrauliczne. W tym artykule opisujemy rodzaje, w jakich najczęściej występują. Podajemy też ich cenny i inne cenne informacje.

Zawory hydrauliczne i ich podstawowy podział

Jak już wspomnieliśmy, hydraulika jest nauką o praktycznych zastosowaniach cieczy. Opisuje, w jaki sposób można wykorzystać ruch płynów. Ta wiedza mocno wpłynęła na rozwój technologii. Dzięki niej powstają rzeczy codziennego użytku, paliwo do samochodów czy domowe ogrzewanie. Ogromne znaczenie ma też hydraulika siłowa. Skupia się na konstruowaniu układów dostarczających energię do rozmaitych urządzeń. W ten sposób maszyny budowlane, rolnicze czy produkcyjne mogą wykonywać swoje zadania. Hydraulika siłowa nie doszłaby do obecnego poziomu bez zaworów stosowanych w układach.

Zawory hydrauliczne są wykorzystywane w każdej instalacji, przez którą przepływa dowolna ciecz. Czasem też w grę wchodzi gaz. Nic nie stoi na przeszkodzie by napisać, że są jednymi z najważniejszych elementów układu hydraulicznego. Można przyporządkować je do trzech podstawowych grup. Podziału dokonuje się ze względu na pełnioną funkcję. Zatem w pierwszej grupie znajdują się zawory sterujące kierunkiem przepływu. Do kolejnej zalicza się zawory sterujące ciśnieniem. W skład ostatniej kategorii wchodzą zawory sterujące natężeniem przepływu cieczy lub gazu.

Zawory sterujące kierunkiem przepływu występują w każdej instalacji hydraulicznej. Ich zadaniem jest rozprowadzenie danej cieczy do konkretnych gałęzi układu. Są to na przykład rozdzielacze hydrauliczne. Funkcją zaworów sterujących ciśnieniem jest ograniczanie maksymalnego ciśnienia i zapobieganie uszkodzeniom poszczególnych elementów układu. Czym w takim razie zajmują się zawory sterujące natężeniem przepływu. Mają za zadanie wyregulować intensywność strumienia oleju czy innego płynu dostarczanego do odbiornika. To tyle w kwestii teorii, czas na konkretne przykłady zaworów.

Zawór ciśnieniowy i odcinający zawór hydrauliczny

Zawór ciśnieniowy to nic innego jak zawór bezpieczeństwa. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Gdy ciśnienie znajdujących się w układzie wody, gazu czy sprężonego powietrza przekroczy dopuszczalną wartość, zawór automatycznie się otwiera. Wypuszczając nadmiar czynnika nie dopuszcza do eksplozji kotła, zbiornika lub rurociągu. Zawór bezpieczeństwa znajduje zastosowanie w ciepłownictwie, energetyce i wielu innych gałęziach przemysłu. Jest też wykorzystywany w układach napędzających maszyny budowlane czy produkcyjne.

Odcinający zawór hydrauliczny odznacza się równie ważnym zadaniem. Otwiera lub zamyka przepływ medium znajdującego się w systemie. Szeroko stosowany jest zawór kulowy. Pojawia się w instalacjach gazowych, grzewczych i tych wykorzystywanych w przemyśle rafineryjnym czy spożywczym. Co już sugeruje nazwa, zawór kulowy steruje przepływem przy pomocy kuli z otworem znajdującej się we wnętrzu. Powstaje z różnych materiałów, dopasowanych do obsługiwanej cieczy lub gazu. Najczęściej stosowane surowce to mosiądz, stal nierdzewna oraz plastik. Po opisie czas na ceny wspomnianych elementów.

Jaka jest cena zaworu bezpieczeństwa dobrej jakości? Wszystko zależy od materiału, z jakiego powstał i od tego, w jakim systemie ma się znaleźć. Dla przykładu, zawór do instalacji wypełnionej cieczą lub gazem obojętnym może kosztować około 60 do 160 zł. Zawory ciśnieniowe wykorzystywane w systemie c.o. oraz wersji doprowadzającej ciepłą wodę użytkową kosztują 30-50 zł. Czas na zawory kulowe, które można dopasować do różnych instalacji hydrauliki siłowej. Ogólnych przedział cenowy w ich wypadku wynosi 30-120 zł. >Choć można też oczywiście natrafić na sporo droższe egzemplarze.

Zawór trójdrożny oraz elektrozawory

Zawór trójdrożny jest wykorzystywany na przykład w nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania. Należy do zaworów kierunkowych, czyli dostarcza ciecz do konkretnych gałęzi układu. Trzeba też dodać, że występuje w dwóch wersjach, przełącznikowej i mieszalnikowej. Pierwsza z wymienionych pozwala na zmianę kierunku przepływu czynnika znajdującego się w układzie. Druga odmiana, stosowana w instalacjach c.o. miesza wodę zasilającą kocioł z wodą powracającą do niego. W ten sposób chroni urządzenie przy okazji pełniąc funkcję regulacyjną. Obie wersje mają podobną budowę. Są to trzy porty układające się w literę T. Wewnątrz zaworu znajduje się mieszadełko, którego położenia decyduje o tym, którym portem będzie przepływać ciecz.

W wielu systemach stosuje się również elektrozawory. Są to urządzenia do wody i gazu, sprawdzają się też, jako zawory olejowe. Ich funkcjonowanie reguluje cewka elektromagnetyczna. Zasada jest bardzo prosta. Gdy do zaworu dociera sygnał elektryczny powstaje pole magnetyczne. Ono przyciąga kotwicę lub rdzeń otwierając zawór. Natomiast, gdy przepływ prądu ustaje, zawór wraca do pierwotnego położenia. Jeśli elektrozawór ma pracować w gnieździe o dużej średnicy powinien być wyposażony w serwowspomaganie. Opisywane urządzenia mają kilka zastosowań, lecz skupimy się na najważniejszych. Najczęściej pojawiają się w instalacjach ciepłowniczych, chłodniczych i systemach pneumatycznych.

Ile kosztują zawory trójdrożne? Ceny tych urządzeń zaczynają się w okolicach 100 zł. Chodzi tu o zawory mieszalnikowe stosowane w systemach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Produkty nieco wyższej jakości można kupić za około 220-300 zł. Trzeba też wspomnieć o zaworach trójdrożnych wersji przełączającej. W tym wypadku piszemy o średnim przedziale wynoszącym 230-300 zł. Na koniec pozostawiliśmy elektrozawory. Za najtańsze urządzenia tego typu trzeba zapłacić 70-100 zł. Istnieją też oczywiście droższe egzemplarze. Ich ceny rozpoczynają się w okolicach 200 zł i mogą sięgać nawet do 700. Wszystko zależy od zastosowania i materiałów, z jakich powstał zawór.