Zbiornik buforowy – rodzaje i zastosowanie

Najłatwiejszy podział zasobników ciepła dotyczy wyróżnienia zasobników pod względem ich objętości na:

  • zbiornik buforowy – jest to zbiornik o niedużej pojemności, którego objętość wynosi średnio 300 litrów,
  • zbiornik akumulacyjny – od zbiornika buforowego wyróżnia się znacznie większą objętością, która wynosi minimum 1000 l.

Inna klasyfikacja zasobników dotyczy tego, w jaki sposób zostały one zbudowane. Wśród nich wymienia się:

  • Zasobnik buforowy prosty – są to zasobniki, które w swojej budowie nie uwzględniają wężownic. Mimo to mogą być z powodzeniem podłączone do kilku źródeł ciepła. Należy wspomnieć o tym, że zabezpieczający zasobnik buforowy c.w.u. posiada mniejszą warstwę izolacyjną w porównaniu do zwykłych zbiorników.
  • Zasobnik kombinowany – zbiornik buforowy wyposażony jest w przynajmniej jedną wężownicę. Zdarzają się modele, które w swojej budowie posiadają dwie, a nawet trzy wężownice. Dzięki temu istnieje możliwość podłączenia zbiornika do kilku źródeł ciepła, którymi mogą być m.in. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Warto dodać także, że tego typu zbiorniki służą do produkcji c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zasadzie działania pompy ciepła?

Zastosowanie zbiornika buforowego w instalacji c.o. niesie ze sobą całą masę korzyści. Do nich zalicza się chociażby możliwość wyrównania temperatury w budynku mieszkalnym. Dzięki czemu zużycie energii cieplnej przez całą dobę pozostaje jednostajne. Dodatkowym atutem zbiornika odpowiednio dobranego do systemu c.o. jest zwiększenie efektywności spalania paliwa przez kocioł ustawiony na pełną moc. Dodatkowo zbiornik taki może pełnić rolę bojlera c.w.u., a także zasobnika energii cieplnej, jeżeli na naszym budynku zostaną zamontowane kolektory słoneczne.

Zasobnik buforowy – optymalny dobór do instalacji c.o.

Wiedząc już dokładnie, czym jest zabezpieczający zbiornik buforowy w instalacji c.o., kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji o wyborze zasobnika. Czym powinniśmy się kierować przed zakupem? Najważniejszym parametrem jest rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Do tego czynnika dopasowujemy odpowiednią pojemność zasobnika. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zbiornik akumulacyjny o pojemności 1000 l. Dzięki temu w domu jednorodzinnym kocioł c.o. będzie musiał być odpalany tylko raz na dobę. Sprawdź także ten artykuł o bojlerach marki Galmet.

Kolejną kwestią jest to, jakimi źródłami energii dysponujemy. Wtedy dobór bufora będzie uzależniony także od ilości wężownic oraz ich rodzaju. Pamiętajmy, iż zbiornik akumulacyjny nie ogranicza się wyłącznie do instalacji c.o. oraz c.w.u. Pozwala on także na magazynowanie energii cieplnej z alternatywnych źródeł pozyskiwania ciepła, takich jak pompy ciepła, czy też kolektory słoneczne. Do jednych z najpopularniejszych zasobników zaliczają się podgrzewacze wody firmy Viessmann. Zbiornik akumulacyjno-buforowy gromadzi nadwyżkę energii cieplnej, która została wyprodukowana przez takie źródła jak kotły w instalacji c.o. na paliwa stałe, moduły kogeneracyjne, czy też pompy ciepła. W ofercie firmy Viessmann znajdują się znajdują się także uniwersalne zasobniki, które łączą podgrzewacze wody wraz z zasobnikiem buforowym. Wtedy również dochodzi do podgrzania c.w.u..

Wśród zasobników buforowych marki Viessmann wymieniamy następujące zbiorniki buforowe:

  • Vitocell 100-E/-W – zasobnik buforowy, który został wykonany ze stali o min. Pojemności 200 l i maksymalnej pojemności 950 l
  • Vitocell 140-E – zasobnik buforowy wykonany ze stali, do którego przyłącza się kolektory słoneczne
  • Vitocell 160-E – zabezpieczający zbiornik buforowy Viessmann, którego dobór pozwala na podłączenie kolektorów słonecznych. Jego wyróżnikiem jest warstwowy system ładowania.
  • Vitocell 340-M – zabezpieczający zbiornik buforowy wyposażony w podgrzewacze wody użytkowej
  • Vitocell 360-M – zbiornik wyposażony w podgrzewacze wody użytkowej. Od poprzedniego modelu różni się tym, iż posiada warstwowy system ładowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu pompy ciepła?

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Zbiornik buforowy – schemat podłączenia

Tak naprawdę nie istnieje wyłącznie jeden schemat podłączenia zbiornika buforowego do całej instalacji. Bardzo dużo zależy od tego, na jaki zasobnik akumulacyjno-buforowy ostatecznie się zdecydujemy, a także od jakiego on pochodzi producenta. Inaczej podłączymy zasobnik o pojemności 1000 l, a inaczej zasobnik o pojemności 200 l, który nie jest wyposażony w żadną wężownicę. Przykładowy schemat może zawierać na przykład kocioł peletowy, a także zasobnik c.w.u. W takich okolicznościach można umieścić obieg zarówno wysokotemperaturowy, w postaci wyprowadzenia grzejników, jak i również obieg niskotemperaturowy, czyli ogrzewanie podłogowe. Taki dobór połączenia pozwoli również na to, by zbiornik akumulacyjno-buforowy nie musiał być uruchamiany w przypadku, gdy zależy nam na podgrzaniu samej ciepłej wody użytkowej.

Inny schemat przedstawia między innymi zbiornik akumulacyjno-buforowy kombinowany. Niekoniecznie zasobnik musi wyróżniać się objętością 1000 l, chociaż wtedy okaże się on najbardziej wydajny. Świetnym rozwiązaniem w tym schemacie jest możliwość połączenia buforu do sterownika. Dzięki czemu nie dojdzie do wystudzenia zbiornika akumulacyjnego. Oczywiście inne schematy będą obowiązywały, jeżeli będzie nam zależeć na podłączeniu zasobnika do pompy ciepła, a jeszcze inne, które ograniczają się do samej instalacji centralnego ogrzewania. Sprawdź także ten artykuł ze schematem kominka z płaszczem wodnym.

ikona podziel się Przekaż dalej