Zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Gromadzenie wody deszczowej to nie tylko nowa, ekologiczna moda, ale także sposób na zmniejszenie rachunków. Pojemny zbiornik na wodę może być bardzo pomocny podczas podlewania ogrodu czy spłukiwania toalety. Atrakcyjna cena sprawia, że Polacy coraz chętniej zastanawiają się nad zakupem tego typu instalacji i podłączenia jej pod rynny w domu. Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który zbiornik na deszczówkę jest najlepszym rozwiązaniem i jak wyglądają orientacyjne koszty tego przedsięwzięcia.

Szukasz atrakcyjnych i pomysłowych elementów wyposażenia Twojego domu? Odwiedź sklep kb.pl!

Ocena: 4,7/5 (głosów 10)

Jak wybrać dobry zbiornik na deszczówkę?Najpopularniejsze rodzaje zbiorników

Zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Podziemny zbiornik na deszczówkę – jak sama nazwa wskazuje umieszczamy je pod ziemią. Najmniejsze zbiorniki podziemne posiadają pojemność 2000 litrów, przybierają formę modułową i można je ze sobą dowolnie łączyć. W ten sposób otrzymujemy jeden większy zbiornik, którego pojemność będzie idealnie dobrana do naszych potrzeb. Podstawowy pojemnik na deszczówkę odprowadza wodę bezpośrednio z rur spustowych (czyli z systemu rynien). Jednak w ofertach producentów znajdują się także bardziej zaawansowane systemy, które zawierają specjalne filtry i czujniki. Jest to konieczne, jeśli chcemy używać deszczówki do spłukiwania toalety czy do prania.
  • Naziemny zbiornik na deszczówkę – Gromadzi wodę wypływającą wprost z rur spustowych. Zbiorniki naziemne najczęściej umieszcza się przy elewacji budynku. Standardowa pojemność to od 300 do 2000 litrów. Nowoczesne pojemniki naziemne w niczym nie przypominają tradycyjnych, monotonnych beczek. Producenci dokładają wszelkich starań, by ich produkty spełniały walory dekoracyjne i współgrały z architekturą krajobrazu. Dlatego każdy inwestor może z łatwością dobrać zbiornik, który podkreśli stylistykę jego posesji.

Pamiętajmy, że zarówno naziemny jak i podziemny pojemnik na deszczówkę nie powinien być wykonany z metalu. Woda deszczowa może zawierać kwaśny odczyn, który sprzyja korozji, a w efekcie zwiększa poziom żelaza w wodzie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu wykonanego z tworzyw sztucznych (np. polietylenu).

W jakich miejscach najlepiej sprawdza się zbiornik na deszczówkę?

Większość deszczówki pozyskujemy z dachów oraz balkonów. Jednak jej jakość i ilość zależą od rodzaju podłoża. Do pozyskiwania wody deszczowej najlepiej nadają się jedno i dwuspadowe, strome dachy. Woda nie gromadzi się na ich powierzchni, lecz szybko spływa do rynien i rur spustowych. Jest też dość czysta, bowiem na stromych płaszczyznach gromadzi się mniej pyłu, osadu i zabrudzeń. Optymalna powierzchnia dachu to tradycyjna dachówka bądź łupek. Są to pokrycia dachowe do których nie przylega zbyt dużo powierzchniowych zanieczyszczeń

Przy dachach wielospadowych oraz płaskich nie osiągniemy już tak dobrych efektów. Na ich powierzchni gromadzi się więcej zanieczyszczeń, które spływają wraz z wodą deszczową. Na niektórych pokryciach gromadzi się także zielony nalot. Jest to dla nas jasny znak, że pojemnik na deszczówkę nie stanowi zbyt dobrego rozwiązania. Zielony osad będzie wchłaniał duże ilości deszczówki, a woda spływająca do zbiornika będzie zawierała dużo bakterii oraz zanieczyszczeń.

Pamiętajmy, że duży wpływ na jakość naszej deszczówki ma także rodzaj rynien i rur spustowych. Najlepiej sprawdzają się tu produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Rynny stalowe i blaszane mogłyby zwiększać poziom żelaza w wodzie.

Ile deszczówki zgromadzimy w zbiorniku i wykorzystamy w ciągu roku?

Odpowiednio duży pojemnik na deszczówkę może zebrać dość dużo wody. Średni roczny opad wody deszczowej w Polsce wynosi ok. 600 mm/m2. Zatem na dach o powierzchni 200 m2 spłynie ok. 120 m3 deszczówki. Niestety żaden zbiornik na wodę nie uzyska takiego wyniku. W momentach najintensywniejszych opadów atmosferycznych zbieramy jedynie niewielką część deszczówki. Realna ilość wody zebranej w ciągu roku to ok. 60 % opadów. W naszym wypadku daje to 72 m3. Średnia cena wody z rurociągu to ok. 5,50 zł/m3. Zatem w ciągu roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić ok. 400 zł.

Powyższa cena dotyczy stosunkowo niewielkich dachów oraz najprostszych zbiorników, które gromadzą wodę do nawadniania ogrodów. Jednak większy, podziemny zbiornik na deszczówkę montuje się zazwyczaj na domach o większej powierzchni dachu. Woda deszczowa może być pozyskana także z balkonów i tarasów. Jeśli założymy, że powierzchnia zbierająca wodę posiada 400 m2, wówczas oszczędności wyniosą prawie 800 zł rocznie. Wodę z bardziej zaawansowanych zbiorników możemy wykorzystać zarówno do nawadniania ogrodu, jak i do spłukiwania toalet oraz prania. Warto wspomnieć tu o dodatkowej korzyści w postaci braku kamienia. Pojemnik na deszczówkę gromadzi wodę miękką, zatem możemy wyeliminować problem osadzania się kamienia na toalecie i w pralce.

Jaka jest cena zbiornika na wodę?

Cena zbiornika na deszczówkę zależy od wielkości i rodzaju zbiorników. Najtańsze będą niewielkie zbiorniki naziemne (750 l), które nabędziemy już od 200 zł. Pamiętajmy by wybierać jedynie zbiorniki z górną pokrywą, która zabezpieczy naszą wodę przed zabrudzeniem. Naziemny, prosty zbiornik o pojemności 2000 litrów będzie już nieco większym wydatkiem (koszt ok. 1 000 zł). Jeszcze droższy będzie podziemny zbiornik na deszczówkę. Za model o pojemności 3 000 l zapłacimy przynajmniej 1 500 zł. plus koszty montażu. Bardziej zaawansowane zbiorniki podziemne z systemem filtrowania wody kosztują ok. 7 000 zł (wraz z usługą montażową).

Który zbiornik na wodę będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zbiornik na deszczówkę powinien być dobrze dopasowany do potrzeb domowników. W wielu przypadkach głównym kryterium wyboru staje się cena zakupu. Na niewielkich działkach możemy z powodzeniem zastosować naziemny zbiornik na wodę, który umieścimy bezpośrednio pod rurą spustową. Wodę możemy czerpać poprzez specjalny kran zamontowany w zbiorniku bądź poprzez pompę ciśnieniową. Zwróćmy tu szczególną uwagę na lokalizację zbiornika. Najlepiej będzie ustawić go w miejscu zacienionym. Zbyt duża liczba promieni słonecznych mogłaby powodować namnażanie bakterii i glonów.

Dla bardziej wymagających inwestorów polecamy podziemny zbiornik. Co prawda cena pojemnika na deszczówkę będzie nieco wyższa ale większa będzie także funkcjonalność zbiornika. Prosty zbiornik na wodę wkopujemy bezpośrednio w ziemię bądź chowamy w piwnicy. Dzięki temu instalacja nie jest widoczna i nie zajmuje powierzchni użytkowej na naszym podwórku. Jest to szczególnie istotne na małych przestrzeniach i w mocno zagospodarowanych ogrodach.

Wybór konkretnego zbiornika zależy także od specyfiki naszego domu. Przy istniejących już budynkach warto zamontować naziemny, prosty zbiornik do podlewania ogrodu. Pamiętajmy, że bardziej zaawansowany podziemny zbiornik na deszczówkę powinien być przewidziany na etapie zakupu projektu budowlanego. Zasilanie toalet, podłączenie pralek i stosowanie deszczówki zamiennie z wodą z rurociągu wymaga wykonania bardziej skomplikowanej instalacji. Stworzenie jej w istniejących już budynkach mogłoby wygenerować dość duże koszty inwestycyjne.

, aktualizacja 28 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij