Zbiornik na deszczówkę w Twoim domu - sprawdzamy ceny i korzyści

Wydajny zbiornik na deszczówkę może być połączeniem proekologicznej mody oraz ekonomii. Deszczówka zostaje wykorzystana do podlewania ogrodu, dzięki czemu oszczędzamy na rachunkach za wodę z instalacji miejskiej. Poniżej podpowiemy, jak dobrać odpowiedni pojemnik na deszczówkę, który może stanowić nawet zwykła beczka na wodę, a także zaprezentujemy ceny i potencjalne korzyści, wynikające z tego rozwiązania.

Jeśli planujesz prace budowlane lub remontowe dachu i rynien lub innego elementu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dzięki której otrzymasz w odpowiedzi wynik z ofertami sprawdzonych fachowców, bez konieczności przeszukiwania Internetu pod tym kątem.

Ocena: 4,3/5 (głosów 7)

Zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu

Wybieramy rodzaj zbiornika

W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje zbiorników na wodę opadową. Wybór zależy od naszego zapotrzebowania oraz warunków na działce.

Naziemny zbiornik na deszczówkę – znajduje zastosowanie na większych posesjach i zazwyczaj umieszcza się go bezpośrednio przy budynku. Jego zadaniem jest gromadzenie wody wypływającej z rur spustowych. Naziemne zbiorniki na wodę mogą posiadać różną pojemność. Niewielka beczka na deszczówkę nie przekroczy pojemności 200 l. Jednak w ofertach producentów znajdują się też większe zbiorniki na wodę, w tym te mniejsze to zwykle beczki plastikowe. Pojemność zbiorników podziemnych czy naziemnych to zazwyczaj:

  • 750 l,
  • 1000 l,
  • 1100 l,
  • 1500 l,
  • 2000 l.

Niektóre modele dostępne są w wersji modułowej, co oznacza, że możemy je ze sobą łączyć, dobierając optymalną pojemność, począwszy np. od 300 l. Zewnętrzny pojemnik lub beczka na wodę zostają wykonane z polietylenu, który stanowi zabezpieczenie przed wpływem promieni słonecznych. Niektóre zbiorniki posiadają też ciekawą, ozdobną stylistykę. Dzięki temu możemy je dopasować do charakteru całej aranżacji. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż duża beczka na wodę zajmie powierzchnię użytkową posesji. Nie sprawdzi się zatem w przypadku działek o niewielkim metrażu. Polecamy także lekturę artykułu: Zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?

Zbiornik na deszczówkę podziemny zostaje wkopany do gruntu, dzięki czemu nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Taka beczka na wodę, jeśli chodzi o jej pojemność, wynosi zazwyczaj od 2000 l do 3000 l. Istnieje też możliwość zakupu zbiorników na wodę modułowych, które pozwalają na uzyskanie większych pojemności. Warto też zauważyć, że zbiornik na deszczówkę podziemny zostaje wkopany poniżej linii przemarzania gruntu. Podziemne zbiorniki sprawiają, że nie występuje problem zamarzania cieczy w okresie przymrozków.

Każdy zbiornik beczka wkopany w ziemię może gromadzić wodę spływającą bezpośrednio z rur spustowych, jednak dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych filtrów, które zatrzymają zanieczyszczenia i poprawią jakość wody.

Co można zyskać dzięki gromadzeniu wody opadowej?

Korzyści opierają się głównie na kalkulacjach finansowych. Zbiornik na deszczówkę zgromadzi wodę potrzebną do podlewania trawnika lub aranżacji ogrodowej. Oszczędności są proste do obliczenia. Średnioroczny opad wody deszczowej wynosi 600 mm/m2. W teorii na dach o powierzchni 300 m2 spłynęłoby 180 m3 wody. Jednak w praktyce nie uzyskamy takiego wyniku. Wiąże się to z faktem, że podczas intensywnych opadów atmosferycznych, rynny nie zbierają całej wody opadowej. Straty wystąpią także w okresie susz, przerywanych niewielkimi opadami. Dlatego rzeczywista ilość wody, którą możemy zgromadzić w zbiorniku to ok. 60 % wody opadowej. W naszym wypadku daje to wynik 108 m3 wody rocznie. Taka ilość z powodzeniem wystarczy do podlewania dość dużego, przydomowego ogrodu. Załóżmy, że 1 m3 wody z rurociągu kosztuje nas 5 zł. Zatem dzięki deszczówce możemy rocznie oszczędzić na rachunkach do 540 zł. Jest to całkiem dobry wynik, który sprawia, że zbiorniki na wodę cieszą się coraz większą popularnością.

Korzyści z posiadania zbiornika wiążą się także z działaniami proekologicznymi. Wykorzystując wodę opadową, zmniejszamy zapotrzebowanie na wodę z rurociągów. Nie każdy wie, że podziemny zbiornik na deszczówkę może być także pomocny w domu. Zbiorniki ze specjalnymi filtrami oczyszczają wodę opadową i sprawiają, iż może być ona wykorzystywana do prania lub spłukiwania toalet. Deszczówka jest wodą miękką, dzięki czemu na toalecie nie pojawia się kamień, a ubrania stają się miękkie i przyjemne w dotyku. To kolejna korzyść, na którą możemy liczyć przy zastosowaniu ekologicznych rozwiązań oszczędzających wodę. Aby było to możliwe, warto zapoznać się także z informacjami o tym, jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik wody deszczowej nie musi być dużym wydatkiem. W ofertach handlowych znajdziemy niewielkie zbiorniki naziemne, które mogą okazać się pomocne podczas podlewania roślinności na niewielkim terenie. Naziemna beczka na wodę o pojemności od 750 do 1000 l będzie kosztowała 150 – 300 zł. Mowa tu o produktach z ciemnego tworzywa sztucznego, z górną pokrywą, która zapobiega wpadaniu zanieczyszczeń. Taki zbiornik wody deszczowej nie jest zatem kosztowną inwestycją.

Większy zbiornik na deszczówkę o pojemności od 1100 do 2000 l kosztuje 800 – 1200 zł (w zależności od producenta). W ofertach sprzedaży pojawiają się także zbiorniki ozdobne, które nie zaburzają walorów dekoracyjnych otoczenia. Jednak koszt ich zakupu będzie o minimum 200 zł wyższy w porównaniu z naziemnymi, standardowymi pojemnikami o takiej samej pojemności.

Zbiornik na deszczówkę podziemny będzie jeszcze większym wydatkiem. Modele o pojemności od 2000 do 3000 l będą kosztowały od 1000 do 1800 zł. Jednak do kosztów całkowitych musimy także dołączyć ich montaż (wykonanie wykopu, instalacja itp.). Bardziej zaawansowany pojemnik na deszczówkę z dodatkowymi filtrami i możliwością podłączenia do instalacji domowej będzie już kosztował powyżej 6000 zł. W owej cenie zazwyczaj zawiera się już fachowa usługa montażowa.

Zbiornik na wodę deszczową a prawo budowlane

Pojęcie zbiornika na deszczówkę, podobnie jak zbiornik na wodę deszczową, nie występuje w zapisach prawa budowlanego. Nie mamy go na liście obiektów, na których budowę wymagane jest pozwolenie. Zbiorniki na wodę nie zostały też wyszczególnione na liście obiektów zwolnionych z uzyskiwania pozwolenia budowlanego. Cała sytuacja prawna jest w pewnym stopniu niejednoznaczna. Jednak nie ulega wątpliwości, że naziemny, szczelny zbiornik na deszczówkę, którą wykorzystamy do podlewania ogrodu, nie musi być zgłaszany. Do jego usytuowania na działce niepotrzebne jest też żadne pozwolenie.

Zbiornik na deszczówkę podziemny może być z kolei potraktowany podobnie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Do jego wykonania niewymagane jest pozwolenie budowlane. Pojemnik na deszczówkę, który będzie wykorzystany jedynie do podlewania, nie wymaga nawet zgłoszenia. Budowa szczelnego zbiornika jest jedynie sprawą właściciela posesji, tak samo jak przydomowe oczyszczalnie ścieków leżą tylko w jego gestii. Inaczej ma się sytuacja ze zbiornikami, które będą gromadziły wodę wykorzystywaną w instalacjach domowych. W tym wypadku warto zgłosić zamiar budowy do właściwego organu administracji państwowej (najczęściej do urzędu miasta). Oczyszczalnie ścieków, które produkują do 7,5 m3 nieczystości na dobę, również wymagają jedynie zgłoszenia.

Jeśli dom wykorzystujący deszczówkę do spłukiwania toalety będzie posiadał przyłącze kanalizacyjne, konieczne jest także zgłoszenie do lokalnego zakładu wodociągów i kanalizacji. Zawiadomienie to ma na celu ustalenie opłat za odprowadzanie nieczystości.

Sposób napełniania zbiornika

Gromadzenie wody, jeśli chodzi o naziemne zbiorniki na wodę, może się odbywać bezpośrednio z rur spustowych. Jednak dobrym pomysłem jest także zamontowanie na rurze spustowej. Jeśli chodzi o praktyczny zbieracz wody, dużą popularnością cieszą się ręczne zbieracze klapowe. Otwarcie klapy sprawia, że woda wpływa z rury do zbiornika. Z kolei zamknięcie sprawia, że woda spływa dalej, omijając wlot pojemnika. Dużym atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena. Klapowy zbieracz wody kosztuje maksymalnie 70 zł. Jednak wymaga ręcznej obsługi. Klapa musi być otwierana przed deszczem i zamykana po zakończeniu opadów. Mankamentem może być też brak filtrów, które zapobiegałyby wpływaniu zanieczyszczeń do komory zbiornika.

Naziemna beczka na wodę bądź podziemny zbiornik na deszczówkę, umożliwiające gromadzenie wody, mogą być też wyposażone w zbieracz wykorzystujący wirowy ruch wody, występujący na ściankach rury spustowej. Ich zaletą jest bezobsługowa praca oraz możliwość zamontowania filtrów, poprawiających jakość wody.

Zaleca się także, by zbieracze posiadały specjalny zawór pływakowy. Jego zadaniem będzie zamknięcie klapy po wypełnieniu zbiornika. Jest to szczególnie istotne, gdy zbiornik na deszczówkę znajduje się w piwnicy bądź pod powierzchnią ziemi.

Jaki zbiornik na deszczówkę warto wybrać?

Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania na wodę, oczekiwań i wielkości działki. Mała beczka na deszczówkę z pewnością wystarczy do podlewania klombów bądź niewielkich trawników. Możemy ulokować ją z tyłu budynku, w jak najbardziej zacienionym miejscu. Dzięki temu wygląd zbiornika nie będzie tak przyciągał uwagi, a mniejsza ilość promieni słonecznych zabezpieczy wodę przed namnażaniem się glonów.

W przypadku większego zapotrzebowania na wodę opadową lepiej sprawdzi się zbiornik na deszczówkę podziemny. Możemy go wkopać do gruntu bądź ukryć w piwnicy. Dzięki temu pojemnik nie będzie zajmował przestrzeni w ogrodzie i nie zaburzy jego walorów dekoracyjnych. Większa pojemność zbiornika umożliwi wygodne podlewanie przestronnych trawników, rabat kwiatowych i wymyślnych aranżacji ogrodowych. Zbiorniki wkopywane w ziemię są też najlepszym rozwiązaniem w aranżacjach o ciasnym zabudowaniu.

Wybierając zbiornik na deszczówkę obliczmy też naszą możliwość gromadzenia wody. Nie ma sensu inwestować w duży pojemnik, jeśli dysponujemy dachem o niewielkim metrażu. W tym wypadku przestrzeń wewnątrz zbiornika, jakim jest na przykład beczka na deszczówkę, nie będzie w całości wykorzystana. Podobna sytuacja dotyczy pojemników, które zaopatrują instalacje domowe. Ich budowa powinna zostać przewidziana na etapie tworzenia projektu budowlanego. Co prawda istnieje także możliwość montażu w istniejącym już budynku, jednak wiąże się to z licznymi modernizacjami, które przełożą się na duży koszt całego przedsięwzięcia.

, aktualizacja 5 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij