Zbiorniki na deszczówkę - rodzaje, ceny, montaż, porady praktyczne

Niektóre ekologiczne rozwiązania obniżające koszty utrzymania domu są dość drogie. Montaż instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła wymaga dużych nakładów finansowych. Inne polecane narzędzia do oszczędzania są znacznie tańsze. Do tych drugich bez wątpienia należą zbiorniki na deszczówkę. Jakie korzyści dają właścicielom? Jakie rodzaje pojemników są dostępne na rynku? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Pojemniki do zbierania deszczówki

Zbiorniki na deszczówkę coraz liczniej pojawiają się w różnych miejscach. Przede wszystkim są montowane przy domach, ale też w ogrodach i na ogródkach działkowych. Co już sugeruje nazwa, zbierają wody opadowe. Deszcz spływający z dachów domów lub altan oraz wodę pochodzącą z roztopów śniegu. Każdy zbiornik pozwala ją wykorzystać do wielu różnych celów. Nowoczesne egzemplarze przeważnie powstają z tworzyw sztucznych. Te materiały są odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości. To ważne, bowiem nie można pozwolić by rozwinęły się na nich glony. Trzeba, więc czyścić je, co jakiś czas, niezbyt często, ale regularnie.

Średnio w roku w Polsce spada około 600 mm/m2 deszczu. Opisywane pojemniki zbierają przeszło 60% tej wody, co daje dużą ilość. Do czego można ją wykorzystać? Najczęstsze zastosowania to:

  • podlewanie jadalnych oraz ozdobnych roślin ogrodowych, przydomowych i działkowych,
  • zasilanie automatycznego systemu nawadniania albo też oczek wodnych i ozdobnych kaskad,
  • prace porządkowe przy domu lub w ogrodzie, na przykład czyszczenie chodników i elewacji,
  • spłukiwanie toalety oraz doprowadzanie wody deszczowej do pralki pracującej w domu.

Szerokie zastosowanie deszczówki to tylko jeden element zachęcający do korzystania ze zbiornika.

Cystern zbierająca wodę opadową ma cenne zalety i tylko jedną wadę. Podstawowym plusem gromadzenia deszczówki jest ekologia. Jest to źródło odnawialne, które nie narusza zasobów gruntowych. Do tego korzystanie z niej obniża rachunki za wodę pochodzącą z instalacji wodociągowej. Tym samym zmniejsza koszty utrzymania domu. Trzeba też dodać, że rośliny ogrodowe bardzo lubią deszczówkę. Wspomnieliśmy o jednej wadzie. Chodzi tu o to, że mniejszy czy większy zbiornik nie powinien być używany zimą, bo mróz może go uszkodzić. Rozwinięcie tematów z tej części artykułu znajduje się na naszej stronie.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki wody deszczowej dostępne są w dwóch głównych odmianach, naziemnej i podziemnej. Pierwsze ze wspomnianych ustawia się bezpośrednio pod rynną zamocowaną na budynku. Zajmują miejsce przy samej elewacji domu lub altany czy zadaszonej drewutni. Ich standardowa pojemność utrzymuje się w przedziale 100-500 litrów. Jednakże, jeśli pozwala na to wielkość posesji, nic nie stoi na przeszkodzie by zaopatrzyć się w duże wersje zbierające nawet 2000 litrów. Oczywiście ich cena będzie wyższa. Trzeba pamiętać o tym, że woda deszczowa nie powinna wpływać do metalowego pojemnika, ponieważ zniszczy go korozja.

Z czego zatem powstaje naziemna cysterna? Stosowane są tworzywa sztuczne nieprzepuszczające światła słonecznego. Dzięki temu w wodzie nie rozwijają się glony i mikroorganizmy. Co ważne, plastikowe zbiorniki są funkcjonalne. Łączy się je bezpośrednio z rynną lub ze zbieraczami i dodatkowymi korytami. Bez problemu można połączyć je z kranikiem oraz wężem ogrodowym. Cennym dodatkiem jest pompa tłocząca wodę pod ciśnieniem. Za jej pomocą cysterna zostanie połączona z instalacją sanitarną. Przy czym ceny takiego rozwiązanie nie są wcale wysokie. To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć o opisywanych wersjach.

Naziemny zbiornik nie musi pełnić typowo użytkowej funkcji. Istnieją bowiem bardzo estetyczne odmiany ozdobne. Również produkowane z tworzyw sztucznych, ale także drewna, terakoty, naturalnego kamienia. Różne materiały dają wiele ciekawych opcji aranżacyjnych. Cysterny da się dopasować do wyglądu budynku i otaczającego go terenu. Do dyspozycji są rozmaite kształty i faktury. Często wygląd ogranicza jedynie wyobraźnia twórcy. Rozwinięcie tematu zbiorników naziemnych znajduje się na naszej stronie. Tam też dostępny jest ich szczegółowy cennik. Tymczasem tu przechodzimy do kolejnego zagadnienia.

Duże podziemne zbiorniki na deszczówkę

Do zbierania deszczówki wykorzystywane są także zbiorniki podziemne. Wkopuje się je w ziemię oszczędzając miejsce na powierzchni. Charakterystyczne cechy tych ciekawych produktów to:

  • większą pojemność od naziemnych, zazwyczaj wybierane są modele od 1000 do 5000 litrów,
  • duża wytrzymałość na uszkodzenia, muszą wytrzymywać napór gleby nawet, gdy są puste,
  • poza podstawowym zastosowaniem część zbiorników powoli nawadnia grunt na posesji,
  • bez problemu mogą zbierać wodę ze wszystkich rynien zabezpieczających budynek.

Ceny modeli podziemnych są wyższe od tych opisywanych powyżej ale to nie zniechęca klientów.

Na działce, pod ziemią, można zamontować jeden pojemnik lub kilka mniejszych połączonych ze sobą. Gdy pierwszy się napełni, woda deszczowa zacznie się przelewać do kolejnego. Oczywiście przede wszystkim ręcznie podlewane są nią rośliny ogrodowe. Warto jednak wiedzieć, że opisywane zbiorniki często są łączone z automatycznymi systemami nawadniania. Tak jak i z domowymi instalacjami. Jeśli odbierana z nich woda ma być wykorzystywana do prania czy spłukiwania toalety potrzebne są dodatkowe elementy. Specjalne filtry oraz czujniki. Tylko dzięki nim cały system będzie sprawny i bezpieczny dla użytkowników.

Cysterny nadziemne są zazwyczaj plastikowe a ich cena jest atrakcyjna. Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji zbiornika podziemnego? Najczęściej są to tworzywa sztuczne takie jak polietylen, poliester i polipropylen. W użyciu jest także żywica oraz żelbeton. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Pojemnik znajdujący się pod ziemią nie ma kontaktu ze światłem słonecznym. Dzięki temu wody opadowe nie zostaną zanieczyszczone glonami i mikroorganizmami. Naturalnie tylko wstępnie poruszyliśmy temat zbiorników. Po jego rozwinięcie oraz szczegółowy cennik zapraszamy na naszą stronę.