Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Gdy twoje rachunki za gazowe ogrzewanie domu są wysokie, pamiętaj o tym, że istnieje szereg różnych sposobów na to, aby je obniżyć. Można podzielić je na te, które mogą być wprowadzone w życie praktycznie od razu, a także na te, które wymagają szerzej zakrojonych prac i trwają dłużej. Jak sprawić, aby instalacja gazowa w domu (czytaj więcej na ten temat) nie kosztowała dużo?

 Przede wszystkim na wysokość rachunków za gaz ma wpływ sam budynek, który może być niewystarczająco izolowany. Dobre rezultaty w obniżeniu kosztów daje przede wszystkim termomodernizacja budynku, na przykład z wykorzystaniem styropianu czy wełny mineralnej, również wymiana starych okien i drzwi na nowe oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, na przykład wymiana grzejników, obniżenie średnicy rur centralnego ogrzewania, zamontowanie zaworów termostatycznych czy też pompy obiegowej. Powodem sporych rachunków może być też stary i niesprawny kocioł.

 Gdy jednak te sprawy zostały już załatwione czy też obecnie nie ma się na nie środków czy czasu, można szukać oszczędności na innych płaszczyznach. Wprawdzie nie będą one tak wysokie, ale pozwolą na obniżenie kosztów sezonu grzewczego nawet o kilkaset złotych.

 Przede wszystkim pomyśl o zmniejszeniu temperatury w domu. Nowoczesne kotły pozwalają na programowanie temperatury na określone godziny, co można robić też z wykorzystaniem bezprzewodowych pilotów. Temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza, natomiast w sypialni może być to 18 stopni Celsjusza. Z kolei wtedy, gdy domownicy są w pracy czy w szkole, można zmniejszyć temperaturę do 16-17 stopni Celsjusza.

Warto też pamiętać o tym, żeby zimą wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie – nie więcej niż kilka minut. Na ten czas zaleca się też zakręcić grzejniki. Grzejniki nie powinny być też niczym zasłonięte, na przykład meblami czy ciężkimi zasłonami.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny