Zbrojenie schodów betonowych

Schody zabiegowe czy inne?

Schody wewnętrzne mogą mieć bardzo różną konstrukcję, wyróżniamy tutaj między innymi:

  • Schody zabiegowe, w przypadku których spocznik stanowi zastępstwo dla stopni różnych szerokości, ich zaletą jest fakt, że nie zajmują dużo miejsca
  • Schody kręcone, które powszechnie uchodzą za niezbyt wygodne, ale zajmują mało przestrzeni
  • Schody łamane, których stworzenie nie wymaga wykonania zbyt dużego otworu w stropie
  • Schody jednobiegowe, uchodzące w powszechnej opinii za bardzo łatwe do wykonania i niedrogie
  • Schody dwubiegowe, bardzo popularne i łatwe do wykonania

Warto zdecydować się na wykonanie schodów zabiegowych wówczas, kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniami niskimi i niewielkich rozmiarów. Rezygnuje się z nich natomiast tam, gdzie wysokość wnętrza przekracza 2,90 m. Jeśli chodzi o materiały ich wykonania, inwestorzy mają do wyboru modele betonowe, metalowe oraz drewniane.

Budowa schodów betonowych

Schody betonowe mają to do siebie, że można swobodnie po nich chodzić jeszcze w czasie budowy domu, co w znacznym stopniu ułatwia ekipie wykonywanie kolejnych zadań. Kojarzone są powszechnie z wytrzymałością i solidnością, dlatego cieszą się dużym powodzeniem.

Budowa schodów żelbetowych wymaga uprzedniego dokładnego obmyślenia projektu i zastosowania się do niego w 100%. Mowa tu zarówno o wymiarach balustrady, jak i liczbie stopni w jednym biegu czy szerokości spoczników i biegów. Tylko od ich perfekcyjnego wykonania zależy to, czy w praktyce będą one schodami wygodnymi i komfortowymi dla domowników.

Aby tak się stało, wykonać należy zbrojenie schodów żelbetowych. Na czym polega jego stworzenie? To zamontowanie wkładek w postaci prętów, siatek czy innego rodzaju płaskowników. Zwiększa to w znacznym stopniu odporność betonu na rozciąganie. Ważnym etapem budowy schodów jest wykonanie szalunku. Sprawdź koniecznie ten artykuł z poradami, jak zaszalować schody.

Pręty na schody – materiał wykonania

Pręty na schody mogą być stworzone z dwóch rodzajów materiału. Pierwszym z nich jest stal miękka. W przypadku jej zastosowania mają one kształt litery U. Daje to gwarancję zapobiegania ślizgania się stali po powierzchni betonu.

Wykonanie prętów na schody ze stali o podwyższonej wytrzymałości polega natomiast na zastosowaniu poprzecznych żeberek antypoślizgowych.

Przypomnijmy, że schody tworzone są już po wykonaniu stropu, zatem należy pamiętać o wyprowadzeniu z niego prętów zbrojenia płyty schodowej. Następnie są one sposobem „na zakładkę” spajane ze zbrojeniem schodów.

Projekt schodów betonowych a ich wykonanie

Jak już wspominaliśmy, tylko doskonale zaprojektowane i wykonane schody betonowe będą mogły pełnić swoją funkcję bez zastrzeżeń. Należy jednak podkreślić, że czasami do projektu wprowadzić można pewne zmiany, jednak nie należy robić tego samodzielnie i bez porozumienia z ekspertami. Mowa jednak o niewielkich modyfikacjach, te bardzo znaczne wymagają stworzenia nowego projektu.

Na etapie budowy schodów betonowych można wdrożyć takie modyfikacje, jak choćby zmiana konstrukcji schodów na drewniane (bowiem te drugie mają znacznie lżejszą konstrukcję, w drugą stronę zmiana zdecydowanie nie byłaby tak łatwa).

Niedopuszczalne są natomiast odstępstwa dotyczące ilości użytego betonu, ilości prętów czy też położenia schodów. W takim przypadku zamiast modyfikacji ich istniejącego projektu należałoby wdrożyć nowy.

Zbrojenie schodów żelbetowych – wykonanie

Budowa schodów betonowych – etapy

Pręty zbrojeniowe układa się na deskowaniu. Należy dołożyć wszelkich starań, aby się one nie dotykały. W tym przypadku poleca się używanie specjalnych dystansowych podkładek.

Praca jest rozpoczynana od dołu schodów, po czym stopniowo przechodzi się do coraz wyższych ich części. W zdecydowanej większości przypadków stosowane są obecnie pręty poprzeczne, te podłużne nie należą do popularnych i chętnie wykorzystywanych.

Zbrojenie spocznika jest dość specyficzne, bowiem w tym przypadku zanim wykona się wylewanie schodów, należy zastosować dokładnie tyle prętów, ile wskazuje projekt. Jeśli chodzi o pręty na schody pozostałe, tutaj zwykle stosowana jest między nimi odległość rzędu 15 cm. W ten sposób budowa schodów betonowych przebiega z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Perfekcyjne zbrojenie schodów betonowych – pożyteczne wskazówki

Warto pamiętać o tym, że beton wylewany w celu stworzenia schodów powinien znaleźć się również pod prętami zbrojeniowymi. Dlatego też zastosowanie dystansu jest w tym przypadku koniecznością.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na stan prętów zbrojeniowych, które zostaną przetransportowane na teren budowy. Powinny być one czyste, niedopuszczalne są sytuacje, w których byłyby one zabrudzone smarami albo błotem. To bowiem uniemożliwiłoby ich prawidłowe użycie.

Choć coraz częściej na terenie budowy stosowane są schody żelbetowe z prefabrykatów, to nadal bardzo wiele inwestycji opiera się na tradycyjnym rozwiązaniu polegającym na wylewaniu schodów betonowych. W tym przypadku zastosowanie zbrojenia jest, jak już wspominaliśmy, koniecznością.

Wylewanie schodów betonowych

Zanim pojawi się zbrojenie, należy wykonać szalowanie. Jak zaszalować schody, by okazały się być elementami bezpiecznymi i komfortowymi w codziennym użyciu? Pierwszym krokiem jest tutaj staranne zapoznanie się z dokumentacją techniczną. Dopiero po jej przestudiowaniu wykonywać można szalunek poziomy, po którym przychodzi czas na układanie poszczególnych elementów zbrojenia.

Następny etap to stworzenie bocznych części szalunku oraz zainstalowanie płyt, w miejscu których powstaną kolejne stopnie schodów. Po ukończeniu tego zadania można przystąpić do betonowania schodów.

Warto mieć na uwadze fakt, że ta czynność powinna być wykonana w ciągu jednego dnia, przeciąganie jej w czasie mogłoby bowiem skutkować pojawieniem się nieestetycznych i niebezpiecznych pęknięć.

ikona podziel się Przekaż dalej