Najważniejsze zasady zbrojenia stropu żelbetowego

Zbrojenie stropu monolitycznego

W budownictwie domów jednorodzinnych często spotykamy stropy monolityczne. Szerokość oraz grubość stropu jest tu ściśle uzależniona od specyfiki zastosowanego zbrojenia. Jednokierunkowe zbrojenie górne stosuje się na stropach, których rozpiętość nie przekracza 3,5 metra. W pozostałych przypadkach lepiej sprawdzi się strop krzyżowo zbrojony.

Strop krzyżowo zbrojony posiada znacznie większą sztywność, a co za tym idzie, także nośność. Dodatkowe wzmocnienie poprzeczne sprawia, że strop krzyżowo zbrojony może rozciągać się do 5 metrów. Dzięki temu jest nieco popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie domów jednorodzinnych.

Zbrojenie stropu monolitycznego wykonuje się w całości na placu budowy. Zarówno grubość stropu, jego ugięcie jak i pozostałe parametry, powinny być dokładnie obliczone przez projektanta. Przeglądając dokumentację dowiemy się też, ile drutu na strop monolityczny, a także, jakie jest maksymalne, dopuszczalne przez projektanta ugięcie. Szukasz więcej porad? Sprawdź także ten artykuł o zbrojeniu stropu monolitycznego żelbetowego.

Strop monolityczny prefabrykowany

Prefabrykowany strop monolityczny jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą atrakcyjnej ceny wykonania oraz szybkości przeprowadzenia prac. Zastosowanie prefabrykatów może odczuwalnie przyspieszyć prace budowlane, a czasem także ograniczyć koszty. Wiąże się to z faktem, że zbrojenie płyty stropowej jest tu wykonane na hali produkcyjnej.

Przygotowane zbrojenie płyty stropowej wraz z wypełnieniem układa się na ścianach, tworząc szalowanie tracone. Grubość stropu wynosi tu od 5 do 7 cm w zależności od założeń projektowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest zbrojenie płyty stropowej typu filigran. W tego typu płytach prefabrykowanych znajduje się jednokierunkowe zbrojenie górne. Z kolei po dodaniu specjalnych wkładek ze stali otrzymujemy strop krzyżowo zbrojony. Dzięki temu strop filigran jest rozwiązaniem o dość dużych możliwościach zastosowania.

Materiały budowlane - super ceny

Alternatywne rozwiązania

Omawiając zasady zbrojenia stropu żelbetowego, nie sposób pominąć alternatyw dla konstrukcji monolitycznych. Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby prefabrykowany strop Teriva oraz strop Porotherm z ceramiki poryzowanej. Do wykonania konstrukcji Porotherm stosuje się zbrojenie stropu z belek ceramiczno betonowych. Umożliwia to przyspieszenie prac i usprawnienie budowy.

Koleje coraz popularniejsze rozwiązania to strop Kleina, strop Fert i lekki strop Smart. W budownictwie domów jednorodzinnych sprawdzi się również strop Rector. Zbrojenie płyty stropowej jest tu uzależnione od konkretnego rozwiązania oraz założeń projektowych.

Dobrze wykonane zbrojenie stropu

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zbrojenie stropu stanowi wzmocnienie całej konstrukcji. Dlatego należy wykonać je w sposób bardzo solidny. Pierwszą, istotną kwestią jest wybór dobrej jakości produktów. Na zbrojenie stropu nadaje się jedynie odpowiednio oczyszczona stal, której klasa została przewidziana w projekcie.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Zasady zbrojenia stropu żelebetowego mówią też o rozmieszczeniu prętów. Stanowiąca wzmocnienie stal zbrojeniowa musi zostać odpowiednio połączona i osadzona w szalunkach. Już samo dobrze przeprowadzone szalowanie będzie wpływało na zachowanie wymaganych parametrów konstrukcyjnych.

Szalowanie wykonujemy przy pomocy desek bądź specjalnych płyt szalunkowych. Na szalowanie układamy zbrojenie górne i dolne. Ile drutu na strop monolityczny? Wszystko zależy od jego szerokości oraz założeń projektowych.

Pamiętajmy też, że grubość klasycznego stropu wynosi 15 do 20 cm. Im większa rozpiętość, tym większe ugięcie oraz grubość stropu. Przy większych rozpiętości stosujemy strop krzyżowo zbrojony (zmniejszone ugięcie, większa dopuszczalna rozpiętość, lepsze wzmocnienie oraz nośność).

Ile drutu na strop monolityczny?

Znamy już podstawowe zasady zbrojenia stropu żelbetowego. W następnej kolejności warto określić, ile drutu na strop monolityczny będzie niezbędne.

Zbrojenie górne i dolne możemy wykonać bezpośrednio na placu budowy. W tym celu zamawiamy drut o określonej ilości i średnicy, a następnie docinamy go na miejscu. Jest to dość czasochłonne rozwiązanie. Innym, nieco szybszym okaże się zakupu drutu dociętego na pożądany wymiar. Zbrojenie płyty stropowej może być wstępnie przygotowane i docięte na wymiar określony w projekcie. Umożliwi to szybszy montaż i znacząco ułatwi prace. Jedynym mankamentem owego rozwiązania okazuje się nieco wyższa cena zakupu.

Ile drutu na strop monolityczny będzie niezbędne? Aby odpowiedzieć orientacyjnie na to pytanie, musimy dokonać kilku istotnych założeń. Zakładamy, że do wykonania zbrojenia potrzeba drutu ze stali o średnicy 12 mm. Jest to typowe rozwiązanie, przeznaczone na poprzeczne zbrojenie płyty stropowej. Średnie zużycie drutu wynosi w tym wypadku około 30 kg na m2 zbrojenia. Zatem na zbrojenie przykładowego stropu o wymiarach 5 x 5 m potrzebujemy około 750 kg drutu grubości 12 mm.

Do kosztów dodatkowych dochodzi także beton klasy 20 (około 0,16 m3/m2), drewno szalunkowe, stemple i gwoździe wraz z cienkim drutem.

ikona podziel się Przekaż dalej