Zbrojenie stropu i fundamentów bez tajemnic - co warto wiedzieć?

Budowę domu przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszy, system gospodarczy, to samodzielne organizowanie i prowadzenie prac oraz zatrudnianie specjalistów do rożnych zadań. Druga metoda to wynajęcie wykonawcy, który zajmie się wszystkim od początku do końca. Niezależnie od wybranej drogi warto zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie. Takimi jak chociażby zbrojenie stropu betonowego i zbrojenie górne i dolne fundamentów.

Jak zrobić zbrojenie fundamentów? – najważniejszy zasady

Zbrojenie stropu betonowego i fundamentów to niezwykle ważne zadanie. Materiały niezbędne do jego wykonania występują najczęściej pod postacią stalowych siatek i prętów. Znacznie rzadziej używa się innych kształtowników. Wspomniane materiały są umieszczane w betonie konstrukcyjnym by podnieść jego wytrzymałości na rozciąganie. Zbrojenie zapobiega też innym odkształceniom powodowanym przez nacisk budynku. Pręty i siatki zbrojeniowe służą do wzmacniania fundamentów, stropów i ścian w budynkach zarówno mieszkalnych jak i przemysłowych czy usługowych. Teraz możemy odpowiedzieć na pytanie jak zrobić zbrojenie fundamentów?

To jak zazbroić fundament zależy od wybranego rozwiązania.

Jednym z nich jest płyta fundamentowa. Stosuje się ją w budynkach posadowionych na słabych, osiadających gruntach. Zapewnia równomierne rozłożenia ciężaru domu na podłoże. Zasady są takie, że wykonuje się na niej zbrojenie górne i dolne. Chodzi tu oczywiście o dolne i górne części płyty. Wykorzystuje się do tego siatki z prętów stalowych(o średnicy 10-12mm) układane w 10-20 centymetrowych odstępach. Co ważne dolne zbrojenie należy umieszczać na podkładkach dystansowych z betonu lub tworzywa sztucznego. W ten sposób zapewnia się dystans niezbędny do otulenia prętów betonem. Można również zastosować dodatkowe zbrojenie obwodowe i wzmocnienia pod ścianami wewnętrznymi i kominami.

Warto też wiedzieć jak wygląda zbrojenie ław fundamentowych. Dlatego, że ławy to najpopularniejszy sposób posadowienia domu jednorodzinnego. Wykonuje się je w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie. Zbrojenie ław fundamentowych układa się z czterech prętów(na jedną ławę) o średnicy 12, 14 i 16 mm, choć z reguły używa się pierwszych z wymienionych. Łączy się je strzemionami, które umożliwiają przemieszczanie się prętów podczas betonowania. W ten sposób usztywnia się całą konstrukcję. Jej grubość może wynosić od 30 do 40 cm. Ważne by zastosowane pręty nie były oblodzone, zabłocone czy pokryte smarami. Wiadomo już jak zazbroić fundament, czas, więc na monolityczny i prefabrykowany strop.

Zbrojenie stropu betonowego i zbrojenie płyty stropowej prefabrykowanej

W wielu budynkach mieszkalnych stosuje się betonowy strop monolityczny zbrojony w całości. Zbrojenie jest konstruowane bezpośrednio na placu budowy. Wszystko zaczyna się od wykonania deskowania z naturalnych desek. Można też zastosować specjalne deskowania systemowe wielokrotnego użytku. W tym tymczasowym szkielecie układa się elementy zbrojenia stropu i wieńca. Są to przeważnie grube pręty główne wraz z poprzecznymi prętami rozdzielczymi. Trzeba pamiętać o tym, że część prętów głównych należy zagiąć przy ścianach i zakotwić w wieńcu stropowym.

Nie można też zapominać o ułożeniu zbrojenia na podkładkach dystansowych. Tylko wtedy będzie w całości otoczone betonem. To tyle, jeśli chodzi o strop monolityczny.

Stropy wykonuje się również z prefabrykowanych elementów. W takim wypadku zbrojenie płyty stropowej stoi po stronie producenta. Rozstawienie prętów jest dokładnie obliczane przez projektantów. Stawiając na sprawdzoną markę można mieć pewność, co do profesjonalnego wykonania zbrojenia. Zadaniem firmy układającej strop jest opracowanie wszystkich dostępnych dokumentów. Takich jak projekt budynku i informacje producenta. Na ich podstawie wykonuje się indywidualny projekt montażowy. Działać można dopiero, gdy jest gotowy. Opisaliśmy zbrojenia fundamentów i stropów najczęściej występujące w budownictwie mieszkaniowym. Trzeba pamiętać o tym by każdą ze wspomnianych prac wykonywać zgodnie z projektem i zasadami bezpieczeństwa.