Zestaw podtynkowy WC - cechy i zastosowanie

Zestaw podtynkowy do WC to funkcjonalne rozwiązanie, które daje możliwość ukrycia elementów instalacyjnych spłukujących i mocujących. Na zewnątrz pozostaje jedynie miska WC podwieszana i przycisk spłukujący. Nad i obok WC nie pozostają żadne rury czy zbiornik, wszystko jest ukryte w ścianie, na zewnątrz są tylko przyciski spłukujące.

Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech dodatnich. Wśród zalet zastosowania tego rozwiązania można wyróżnić, oprócz schowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, bezproblemowe utrzymanie czystości wokół toalety i nowoczesny, atrakcyjny wygląd. Stelaż podtynkowy daje możliwość umieszczenia miski WC na praktycznie dowolnej wysokości, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnej toalety.

Spłuczka podtynkowa to również bardzo estetyczny element zestawu podtynkowego. Spłuczka podtynkowa jest dyskretnie ukryta, a na zewnątrz pozostaje jedynie przycisk spłukujący.

Stelaż do WC posiada również tą zaletę, że zajmuje mało miejsca ze względu na montaż w ścianie. Jednak najlepszą opcją jest zestaw podtynkowy WC, składający się z komponentów jednego producenta. Każdy element zestawu idealnie do siebie pasuje, co gwarantuje prawidłowe i niezawodne funkcjonowanie kompletu. Przeczytaj także artykuł: Jak wybrać i zamontować stelaż podtynkowy?

Zasadniczo stelaże podtynkowe czy też gotowe zestawy podtynkowe można podzielić na dwa rodzaje w zależności od typu zabudowy. Na rynku możemy spotkać zestaw podtynkowy WC do zabudowy lekkiej oraz do zabudowy ciężkiej. Pierwszy rodzaj stelażu jest przeznaczony do montażu w ścianach gips karton. Charakteryzuje się prostotą i szybkim montażem.

Typy stelaży podtynkowych

Zestaw podtynkowy WC do lekkiej zabudowy występuje na rynku w dwóch typach. Pierwszym jest stelaż podtynkowy z ramą nośną. Można go zabudować za pomocą ścianki szkieletowej o lekkiej konstrukcji lub umieścić w ściance działowej. Drugi rodzaj to samonośny system wolnostojący - montuje się go do podłogi. Stelaże podtynkowe do lekkiej zabudowy są najpopularniejsze.

Stelaże do ciężkiej zabudowy są rzadziej stosowane. Montuje się je w ścianach murowanych. Montaż tego typu stelażu jest dużo bardziej pracochłonny, jednak charakteryzuje się niższą ceną. Miska WC podwieszana i spłuczka podtynkowa to tylko jedno z zastosowań tego typu stelaży. Producenci oferują ponadto stelaże podtynkowe przeznaczone do innych zastosowań.   Stelaże, zarówno do lekkiej, jak i ciężkiej zabudowy można stosować do umywalek, bidetów oraz pisuarów. Przeczytaj także, na co zwrócić uwagę, decydując się na toaletę podwieszaną.

Pewną alternatywę dla podtynkowych systemów stanowi WC kompakt. WC kompakt to muszla stojąca, gdzie zbiornik jest umieszczony na zewnątrz, jednak odpływ umieszcza się w ścianie. Odpływ w ścianie to tak zwany odpływ poznański. WC kompakt występuje również w wersji warszawskiej z odpływem w podłodze. Jest to propozycja dla osób które nieufnie podchodzą do instalacji podtynkowych.

Na co zwracać uwagę, kupując zestaw podtynkowy WC?

Zanim zdecydujemy się na zakup produktów konkretnej firmy, musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów poszczególnych elementów. Bardzo ważna jest spłuczka podtynkowa. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić baczną uwagę, jest jej pojemność.

Optymalnym rozwiązaniem jest spłuczka podtynkowa o pojemności 9 lub 7,5 litrów, z opcją spłukiwania w dwóch trybach - oszczędnym i standardowym. Na przykład spłuczka podtynkowa o pojemności 9 litrów może mieć fabryczną opcję oszczędną, pozwalającą na spłukiwanie 3 litrów.

Bardzo istotny, jeśli chodzi o zestawy podtynkowe, jest też zbiornik spłuczki. Warto wybierać zbiorniki jednoczęściowe i stosunkowo płaskie, gdyż zajmują dużo mniej miejsca. Najlepiej wybierać zbiorniki wytwarzane w technologii formowania przez rozdmuch. Wybierając taki zbiornik, mamy pewność, że nie ulegnie on rozszczelnieniu.

Stelaż do WC jest wyposażony w ramę. Rama ta powinna być wytrzymała. Rama, która jest mocowana do ściany w więcej niż dwóch miejscach, jest słabej jakości i może nie być odpowiednio wytrzymała.

Spłuczka podtynkowa, miska WC podwieszana, przycisk spłukujący oraz stelaż do WC najlepiej kupić u jednego producenta jako zestaw systemowy. Elementy zakupione osobno mogą do siebie nie pasować. Wysokiej jakości stelaże posiadają specjalne zabezpieczenie przed hałasem, które powoduje tłumienie drgań, aby cały zestaw pracował cicho.

Kupując zestaw podtynkowy WC, należy zwrócić również uwagę na okres gwarancji. Należy uważnie przeczytać postanowienia gwarancyjne, ponieważ nie zawsze długa gwarancja dotyczy całego urządzenia, a często tylko wybranych elementów.

Budowa domu lub remont łazienki to najlepsza okazja na montaż tego rodzaju instalacji. Jednak można ją przeprowadzić właściwie w dowolnym momencie, gdyż jej montaż nie jest specjalnie uciążliwy. Ile kosztuje remont łazienki, dowiesz się z lektury tego artykułu.

Producenci stelaży podtynkowych do WC

Zestaw podtynkowy WC można kupić w sklepach budowlano- wykończeniowych, takich jak Leroy Merlin, Obi czy Castorama. Dostępnych jest wiel modeli, w szczególności do zabudowy lekkiej. Ceny zestawów są bardzo różnorodne. Zestaw podtynkowy WC oferowany przez wymienione sieci sklepów zawiera najczęściej stelaż do WC oraz podkładkę pod miskę wiszącą. W zestawie znajduje się również miska WC podwieszana, przycisk spłukujący, deska sedesowa oraz instrukcja montażu.

W sklepach Leroy Merlin zestaw podtynkowy WC możemy nabyć w cenie od 400 do 1300 złotych. Droższe zestawy zostały wyposażone dodatkowo w kolanko odpływowe. Dostępne są modele ze sterowaniem mechanicznym lub pneumatycznym. W sklepach sieci Obi do wyboru pozostaje mniejsza liczba modeli. Ceny oscylują w granicach 500 do 1000 złotych. Niektóre zestawy nie są wyposażone w miskę, którą należy dokupić osobno. W sklepach Obi dostępne są również róznorodne przyciski do stelaża oraz osłony do stelaża.

Castorama posiada w swoim asortymencie zestawy podtynkowe w cenie od kilkuset do 1100 złotych. Dostępne są również akcesoria do stelaży oraz przyciski. W asortymencie znaleźć można także kabiny prysznicowe.

Wybierając zestaw podtynkowy WC, warto zapoznać się z ofertą wiodących na rynku producentów armatury łazienkowej. Jedny z nich jest firma Koło. Producent Koło posiada duży wybór zestawów podtynkowych oraz elementów do ich kompletowania. Sam stelaż kosztuje od 300 złotych wzwyż. Za zestaw wraz z miską zapłacimy od 1000 do 2000 złotych. W asortymencie firmy Koło znajdują się ponadto miski stojące, bidety oraz różnorodne akcesoria.

Ciekawą propozycją jest Zestaw TECHNIC GT KIND, za który zapłacimy około 1000 złotych. Zestaw składa się ze stelaża, przycisku i miski wiszącej. Jednym z udogodnień jest możliwość zamontowania zestawu w narożniku. Miska WC podwieszana została bardzo elegancko wykonana.

Producent Koło proponuje również stelaże podtynkowe do kompletowania z innymi swoimi produktami. Jeden z modeli to Technic GT. Należy do niego dobrać miskę wiszącą oraz przycisk. Cena tego modelu to około 570 złotych.

Kolejnym producentem armatury łazienkowej, która wyróżnia się ciekawym wzornictwem i wysoką jakością jest firma Roca. W asortymencie Roca znajduje się 25 modeli, jeśli chodzi o zestawy podtynkowe do WC.

Zestaw podtynkowy WC Roca z kolekcji Hall zawiera wszystko co niezbędne aby móc zamontować i korzystać z toaletowej instalacji. W zestawie znajduje się spłuczka podtynkowa, stelaż oraz miska WC podwieszana z powłoką MaxiClean o ergonomicznym kształcie. Cena tego zestawu to 1300 złotych netto. Miska została zaprojektowana w stylu minimalistycznym i stanowi geometryczną bryłę, która bardzo dobrze będzie prezentować się w nowoczesnej łazience.



Kompletując każdy element z osobna, warto zwrócić uwagę również na przyciski do stelaży podtynkowych firmy Roca. W ofercie między innymi znajdziemy bardzo interesujący model elektroniczny, który można uruchamiać bezdotykowo lub automatycznie. Jednocześnie przycisk jest podświetlany i można ustawić preferowany kolor iluminacji. Cena może trochę odstraszać potencjalnych nabywców. Ten przycisk to wydatek około 2300 złotych netto.

Szukając wyposażenia łazienki, należy również zapoznać się z ofertą firmy Cersanit. Produkty Cersanit charakteryzują się wygodą użytkowania, funkcjonalnością oraz wysokim gatunkiem stosowanych do produkcji materiałów. Cersanit proponuje do wyboru kilka stelaży podtynkowych w przedziale cenowym od 490 do 600 złotych, niestety nie w komplecie. Firma posiada jednak kompatybilne elementy czyli przyciski i miski WC.

Inni producenci sprzętów sanitarnych z których ofertą warto się zapoznać wybierając zestaw podtynkowy to między innymi firma Grohe, Geberit, polska firma KK Pol oraz Legsanit. Firma Grohe produkuje różnorodne akcesoria montażowe oraz systemy spłukujące, a Geberit spłuczki podtynkowe oraz wszelkie sanitaria łazienkowe. Spłuczki podtynkowe Geberit produkuje już od 40 lat, więc jest to firma z bogatym doświadczeniem z tego zakresu i ciągle unowocześnia technologię wytwarzania elementów podtynkowych. Jeśli chcesz oszacować budżet na toaletę, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Wady zestawów WC oraz problemy podczas eksploatacji

Producenci zestawów podtynkowych i spłuczek podtynkowych reklamują swoje produkty jako ekologiczne i oszczędzające wodę. Rzeczywiście obecnie sanitaria są wytwarzane w zgodzie z trendami zakładającymi jak największe oszczędności.

Jednak problemem zgłaszanym przez użytkowników tego typu produktów jest wadliwość układu spłukującego, który zdarza się dość często, szczególnie w modelach tańszych i gorszych jakościowo. Jeśli spłuczka podtynkowa przepuszcza wodę lub istnieje problem z zacinającym się zaworem, może dojść do bardzo dużego zużycia wody.

Aby uniknąć problemów w późniejszej eksploatacji zestawu podtynkowego, przy zakupie należy zwrócić uwagę na solidność jego wykonania oraz jakość użytych materiałów. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest poprawne działanie mechanizmów uruchamiających. Najlepiej kupować zestawy z uruchamianiem pneumatycznym, w których nie istnieje konieczność regulacji.

Kolejną wadą tego typu rozwiązań jest relatywnie skomplikowany montaż, przynajmniej w porównaniu z tradycyjnym zestawem WC. Do wad można również zaliczyć kłopotliwe naprawy w przypadku usterki. Dlatego w trakcie montażu instalacji podtynkowej należy zostawić otwór rewizyjny, który zapewni dostęp w przypadku awarii. Na szczęście jeśli usterka będzie dotyczyła mechanizmu spłukiwania można dostać się do środka od strony przycisku.

Mimo tych nielicznych wad, spośród których większość można wyeliminować na etapie montażu lub jeszcze podczas wyboru modelu, spłuczka i stelaż podtynkowy sprawdzi się bardzo dobrze zarówno w małej, jak i dużej łazience. Jest to rozwiązanie higieniczne, wygodne i estetyczne, a więc warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem dla podniesienia walorów użytkowych i wizualnych łazienki. Swego rodzaju podtynkowe WC i instalacja spłuczki podtynkowej to opcje warte rozważenia. Przeczytaj także artykuł: WC - w łazience czy osobno?

ikona podziel się Przekaż dalej