Barierki balkonowe – jaki materiał?

Balustrady na balkon wykonywane są z materiałów różnego typu – drewna, szkła, stali nierdzewnej, kamienia naturalnego. Do domu drewnianego pasować będą barierki balkonowe z drewna. W przypadku domu z dużym okapem najlepiej sprawdzi się masywna balustrada. Tego typu balustrady tarasowe mogą przybierać różne formy. Warto jednak pamiętać o tym, że rzeźbione lub zacinane balustrady drewniane nie będą pasować do każdej stylistyki domu drewnianego.

Zewnętrzne barierki ze stali nierdzewnej lub szkła stanowić będą doskonałą ozdobę domów nowoczesnych, w których dominuje minimalizm i prostota. O takim rozwiązaniu powinni też pomyśleć właściciele niewielkich domków jednorodzinnych i nowych apartamentów.

Wysoką wytrzymałością charakteryzują się natomiast barierki balkonowe z przęseł metalowych, które doskonale współgrać będą z ogrodzeniem posesji z żeliwnych prętów. Elementy kute coraz częściej zdobi się ornamentami geometrycznymi, jak i roślinnymi, które mogą być proste lub wygięte. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem balustrad na schody, balkon czy taras, porady znajdziesz w tym artykule.

Wykorzystanie kamienia naturalnego nada balkonowi ciężkości, odpowiedniej do budynków zabytkowych. Solidne balustrady tarasowe nie będą pasować do domu z dwuspadowym dachem, gdyż przyczynią się jedynie do oszpecenia bryły budynku. Jeśli chcemy wypełnić balustradę tralkami, musimy uwzględnić też zastosowanie detali z kamienia. Mogą to być kolumny lub opaski okienne.

Zewnętrzna barierka na balkon ładnie się prezentuje. Jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo, a szklana dodatkowo wygląda nowocześnie.
Zewnętrzne barierki balkonowe - co wybrać? Sprawdzamy!

Zewnętrzne barierki a kształt balkonu

Bardzo ważne jest, aby balustrada czy też przęsła pasowały również do formy balkonu. W przypadku balkonów półokrągłych najlepiej sprawdzą się barierki balkonowe wykonane ze stali nierdzewnej lub żelaza. Duża elastyczność materiałów pozwala na ich odpowiednie dostosowanie do kształtu balkonu. Właściciele balkonów na słupach lub kolumnach mogą zdecydować się na masywne barierki z drewna lub kamienia naturalnego. Zdecydowanie więcej możliwości w zakresie materiałów będą mieli posiadacze balkonów kwadratowych lub prostokątnych.

Gdzie znaleźć wykonawcę balustrady na balkon?

Gotowe balustrady, czyli przęsła tarasowe lub balkonowe, dostępne są w wielu marketach budowlanych. Warto jednak pamiętać, że znajdziemy w nich tylko produkty standardowe o określonym kształcie, który nie będzie pasował do każdej stylistyki domu. Lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością skorzystanie z usług profesjonalisty, który wykona balustradę na balkon dostosowaną do naszych potrzeb.

Ile kosztują balustrady tarasowe? Szacowane ceny

Ostateczna cena balustrad balkonowych uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj wykorzystanego materiału. Najtańszym rozwiązaniem będą tralki betonowe, za które zapłacimy średnio 20-30/mb. Choć nie zawsze, ponieważ droższe modele mogą nas kosztować nawet 600 zł/mb. Ceny balustrad balkonowych z drewna i przęseł metalowych zaczynają się od 160 zł/mb. Osoby, które zdecydują się na poręczne barierki balkonowe ze stali nierdzewnej lub szkła będą musiały liczyć się, że cena będzie kwotą rzędu 400 zł/mb.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny