Zielone budownictwo - przyszłość branży budowlanej

Kwestie dotyczące architektury i budownictwa w zakresie ekologicznych rozwiązań są coraz częściej podnoszone. Sukcesywne wdrażanie energooszczędnych rozwiązań i stosowanie ekologicznych materiałów to przyszłość budownictwa w Polsce. Wiodące firmy branży budowlanej, które pretendują do miana najlepszych w tworzeniu projektów i ich realizacji, kierują się restrykcyjnymi wytycznymi określonymi w certyfikacie BREEM lub/i LEED.

Ocena: 0,0/5 (głosów 0)

Zielone budownictwo

Recykling i standardy przyszłości

Branża budowlana znajduje się w czołówce gałęzi przemysłu generujących najwięcej zanieczyszczeń środowiska. Dlatego bardzo istotne jest, aby w jej modernizacji nie tylko skupić się na wykorzystywaniu innowacyjnych a zarazem ekologicznych technologii. Należy też zwrócić uwagę na bardzo istotną w tym przypadku kwestię, jaką jest transport odpadów (źródło: Stena Recycling) oraz ich recykling. Obecnie stosuje się wiele rozwiązań polegających na ponownym wykorzystaniu surowców. Firmy budowlane, które cieszą się największym prestiżem na rynku posiadają honorowane w Europie i na świecie certyfikacje. Ich głównym założeniem jest dbałość o środowisko naturalne oraz tworzenie przestrzeni współgrających z człowiekiem. BREAM, czyli BRE Environmental Assessment Metod, to jeden z często stosowanych systemów oceny budynków wznoszonych na terenie Europy pod względem ich ekologiczności. Certyfikacja ta określa standardy zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Według nich, nowo powstający budynek zarówno na etapie planowania, projektowania, realizacji, jak i użytkowania musi spełniać szeroką gamę kryteriów. Wśród nich znajdują się m. in.: efektywność energetyczna, ekologiczna i wydajna gospodarka wodna i zarządzania odpadami czy wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów.

LEED to kolejny standard, ale w odróżnieniu od BREEM ma światową skalę. LEED to Leadership in Energy and Environmental Design. Podczas procedury certyfikacji zwracana jest uwaga na wszystkie elementy spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa. Należą do nich m. in.: lokalizacja i specyfika terenu przeznaczonego pod zabudowę, eksploatacja energii i wody, rodzaj zastosowanych w czasie realizacji projektu materiałów czy innowacyjność.

Obecnie w Polsce znajduje się kilkadziesiąt budynków, które posiadają certyfikat BREEM lub/i LEED. Są to zarówno nowo powstałe, jak i już istniejące, odpowiednio zmodernizowane inwestycje.

artykuł zewnętrzny

, aktualizacja 27 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij