Zielone dachy, czyli jakie?

Przestrzenie wielkich, a nawet mniejszych miast są do cna przesiąknięte betonem, metalem i szkłem, a miejsc zielonych jest w nich niestety jak na lekarstwo. Receptą na ten stan rzeczy mają być zielone dachy, które mają stwarzać bardziej przyjazny do życia klimat. Nie jest to rozwiązanie jeszcze tak popularne, by niemal każdy dom jednorodzinny posiadał taką inwestycję, ale zainteresowanie dachami odwróconymi stale rośnie. Co ważne, taki projekt to nie tylko wysoki walor estetyczny, przykuwający uwagę i wzbudzający ciekawość. Z zielonymi dachami wiąże się szereg korzyści dla środowiska i zdrowia, gdyż jest to rozwiązanie bardzo ekologicznie. Zanim jednak o zaletach, kilka słów o tym, czym właściwie są zielone dachy i jak wygląda ich konstrukcja.

Dachy odwrócone nie mogą zostać wykonane na dowolnej konstrukcji. Jak nietrudno się domyślić, konieczna jest płaska konstrukcja o spadku mieszczącym się w przedziale od 2 do 30%. Projekt składa się z kilku warstw. Podłoże dachu zielonego to jego górna przegroda pozioma, wykonana z betonu lub drewna. Na niej znajduje się warstwa hydroizolacyjna, która ma za zadanie zabezpieczać strop przed zawilgoceniem. Można ją wykonać na przykład z papy termozgrzewalnej. Na niej znajdują się warstwy - termoizolacyjna i ochronna. Pierwsza zapewnia izolację cieplną, a druga (najczęściej z geowłókniny) uniemożliwia korzeniom uszkodzenie omówionych już warstw.

Po warstwie ochronnej przychodzi czas na drenaż, czyli warstwę zbierającą i odprowadzającą wodę. Może być ona wykonana ze żwiru, keramzytu lub ze specjalnych mat z tworzywa sztucznego. To bardzo ważny punkt projektu, gdyż warstwa ta odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wody z warstwy roślinnej, której zbyt duża ilość mogłaby zniszczyć całą konstrukcję. Ostatnie dwie warstwy to filtrująca, która zabezpiecza drenaż przed dostawaniem się zanieczyszczeń i kwintesencja, czyli warstwa roślinna, gdzie możliwy jest rozwój różnego rodzaju flory.

Korzyści z zakładania zielonych dachów

W zależności od tego, jaki konkretnie jest projekt zielonego dachu, może on stanowić miejsce użytkowe dla ludzi lub nie. W pierwszym wypadku jest to doskonała przestrzeń do wypoczynku. Stanowi świetną warstwę tłumiącą wszelkiego rodzaju hałasy, w tym hałas uliczny. Szacuje się, że stłumienie, a dokładniej odbicie lub pochłonięcie dźwięków jest możliwe nawet o od 20 do 30 dB.

Korzyści z zielonego dachu da się odczuć zarówno zimą, kiedy zapobiegają stratom ciepła, jak i latem, gdy z kolei chronią dach przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ponadto wzbogacają powietrze w produkowany przez rośliny tlen i zmniejszają jednocześnie zwartość CO2 w procesie fotosyntezy. Zielone dachy pochłania również zanieczyszczenia powietrza w ilości nawet od 10 do 20% szkodliwych pyłów i gazów. Dzięki nim zmniejsza się także skala zjawiska zwanego „miejskimi wyspami ciepła”, czyli miejscowych wzrostów temperatury o kilka stopni, które występuje w aglomeracjach miejskich.

Nie tylko zalety, ale też wady

Korzyści z zakładania zielonych dachów są bardzo duże, ale tego typu rozwiązania posiadają także swoje wady. Dachy odwrócone to dość wysoka inwestycja, znacznie przewyższająca zwykłe rozwiązania. Jest to także duże obciążenia dla konstrukcji dachu, dlatego wymaga ono dodatkowych nakładów finansowych dla wykonania niezbędnych prac.

Zielone dachy wiążą się również z koniecznością pielęgnacji, a co za tym idzie, także z wydatkami finansowymi na odpowiednią firmę usługową lub z angażowaniem własnych sił. Wady jednak są niewspółmiernie małe w stosunku do zalet. Zdrowie i ekologia są w końcu bezcenne.