Zalety i wady zielonych dachów - warto je rozważyć już na etapie budowy

Przystępując do budowy zielonego tarasu, warto zaplanować wszystkie szczegóły. Najlepiej byłoby, gdyby koncepcja budowy ogrodu została zaplanowana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. W ten sposób upewnimy się, że budynek będzie posiadał solidny strop i wzmocnienia, które utrzymają zwiększoną masę dachu. Co prawda zielone tarasy mogą też powstawać na istniejących już budynkach, jednak wymaga to dużego doświadczenia, oceny wytrzymałości istniejącego już stropu dachowego, a często także budowy dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych.

Zielone dachy adaptowane na istniejącym już budynku wymagają wykonania dodatkowego projektu. Nie możemy też zapominać o załatwieniu spraw natury formalnej przed wykonaniem zielonych dachów. Budowa tarasu na dachu wymaga pozwolenia budowlanego. Dokumentację składamy we właściwym urzędzie, dołączając projekt, harmonogram prac oraz ekspertyzy dotyczące wytrzymałości konstrukcji budynku pod dach zielony.

Planując własne zielone oazy, czyli dachy zielone, warto także pamiętać, że połowa ich powierzchni może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologicznie czynna. Co to oznacza w praktyce? W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego znajdziemy zapisy o minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, która musi pozostać na działce budowlanej. W ciasnej zabudowie może być to dość istotne ograniczenie, które wymusza na inwestorach budowę obiektów o mniejszych gabarytach. Dzięki wliczeniu powierzchni biologicznie czynnej na zielonym tarasie można pozwolić sobie na zwiększenie rozmiarów obiektu budowlanego.

Zalety zielonych dachów

Zielone dachy to nie żadna nowość. Koncepcja ta była znana już w starożytności, a w wiekach średnich przeżywała rozkwit głównie na północy w krainach i państwach o surowym klimacie. Tak więc zielone dachy to technologia przeszłości i przyszłości, ponieważ zakłada się, że ich stosowanie będzie coraz częstsze.

Procesy urbanizacyjne i redukcja terenów zielonych w miastach wpływa bardzo niekorzystnie na jakość życia mieszkańców. Ogrody na dachu czy zieleń na dachu to rozwiązanie ekologiczne, które może poprawić tą sytuację, jeżeli świadomość na temat zielonych technologii zwiększy się, a inwestorzy przekonają się do tego typu koncepcji.

Zalety zielonych dachów są nie do przecenienia. Oprócz tego, że estetycznie się prezentują, stanowią barierę dla zanieczyszczeń, produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Mikroklimat wytwarzany w okolicy zielonego dachu zapobiega tworzeniu "wysp ciepła". Ogrody na dachu pełnią funkcję doskonałej termoizolacji - zarówno zimą, jak i latem. Zieleń na dachu wpływa na redukcję kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

Zalety zielonych dachów to również redukcja spływu wód deszczowych, co przekłada się na znaczne ograniczenie konieczności odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji. Promieniowanie UV nie niszczy powierzchni dachu, elementów konstrukcyjnych w tak znaczny sposób jak to ma miejsce przy tradycyjnych rozwiązaniach. W związku z tym zielone dachy charakteryzują się żywotnością. Kolejną zaletą zielonego dachu jest tłumienie hałasu.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto zakładać zielone dachy, można wskazać na wiele aspektów i korzyści. Zakładanie ogrodów na dachu czy inaczej zielonych dachów to funkcjonalność, ekologia, estetyka, trwałość dachu oraz termoizolacyjność i izolacyjność akustyczna. Sceptycy podnoszą kwestię kosztów wykonania tego typu dachu, jednak długofalowe korzyści wpływają na zwrot poniesionych wydatków, o czym warto pamiętać.

Wady zielonych dachów

Podstawową wadą zielonych dachów jest bardzo wysoki ciężar konstrukcji nośnej. Metr kwadratowy takiego dachu może ważyć nawet 500 kg czyli dużo więcej, niż tradycyjne dachy. To przekłada się znacząco na cenę - nie tylko samego dachu, ale również innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Dodatkowo ważną wadą zielonych dachów jest konieczność zapewnienia odpowiednich warunków dla rosnących tam roślin. Przekłada się to na znaczący nakład pracy przy czyszczeniu odpływów, nawadnianiu, czy utrzymywaniem betonowych elementów w dobrym stanie.

Warto jednak pamiętać, że w porównaniu do zalet i korzyści, wady zielonych dachów nie są tak znaczące.

Dach odwrócony – co to takiego?

Zielone tarasy nie mogą być montowane na dachach o tradycyjnym układzie warstw, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Zwykły dach składa się kolejno z pokrycia, membrany dachowej lub deskowania, izolacji cieplnej oraz paroizolacji. Budowa tarasu na tak przygotowanym dachu płaskim nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wilgoć zacznie dostawać się do wnętrza budynku, a strop ulegnie szybkiemu uszkodzeniu. Dlatego pod zielone tarasy stosuje się tak zwany dach odwrócony. To nic innego niż dach o odwróconej kolejności warstw. Na samej górze znajduje się podłoga tarasu, następnie legary, nieco niżej żwir, następnie membrana dachowa, a pod nią termo i hydroizolacja tarasu. Tak powinny wyglądać pokrycia dachowe pod taras na dachu.

Dach odwrócony cechuje kolejność warstw izolacyjnych. Termiczna izolacja tarasu znajduje się bezpośrednio nad izolacją przeciwwilgociową. Dzięki temu hydroizolacja tarasu „pracuje” w bardziej sprzyjających temperaturach, zbliżonych do temperatur panujących na górnej kondygnacji budynku. Takie ułożenia warstw działają też korzystnie na elementy konstrukcyjne dachu, które nie ulegają tak dużym naprężeniom wywołanym zmianami temperatur.

Dach odwrócony sprawia też, że hydroizolacja tarasu jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nadmiar wilgoci może być wydajnie odprowadzony z powierzchni dachu lub wyparowuje. Dobrze wykonana izolacja tarasu umożliwia zagospodarowanie zielonej przestrzeni. Bez trudu wykonamy ogród na dachu, posadzimy rośliny i zaaranżujemy własne miejsce wypoczynku.

Zalety zielonych dachów - szerokie możliwości aranżacji

Zielone tarasy polem do popisu

Zielone tarasy dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy zaaranżować je zgodnie z dowolnym stylem, a nawet wkomponować odpowiednio dachowe rynny. Na budynkach jednorodzinnych i dużych blokach świetnie sprawdzają się zielone dachy zainspirowane stylem nowoczesnym. Znajdziemy w nim zarówno tereny z roślinnością, jak i utwardzone ścieżki, funkcjonalne ławki i zacienione miejsca wypoczynku. Nowoczesny ogród na dachu posiada jasno wytyczone strefy. Bez trudu odnajdziemy w nim strefę kwiatów, roślin doniczkowych i strefę wypoczynkową. Aranżacja powinna być oczywiście dopasowana do ilości użytkowników. Na dużym dachu bloku tworzy się przestronne miejsca wypoczynku, które będą w stanie pomieścić szersze grono użytkowników. Z kolei na domach jednorodzinnych warto zwiększyć strefę roślinną, która sprawia, że zielone dachy stają się oazą spokoju i wyróżniają się spośród miejskiej zabudowy.

Jakie meble do ogrodu na dachu?

Wybierając meble do ogrodu na dachu warto zwrócić szczególną uwagę na własne potrzeby. Niektórzy inwestorzy potrzebują jedynie miejsca do relaksu. Inni planują urządzać na tarasie większe biesiady. Jeszcze inni pragną stworzyć miejsce, które sprzyja pracy na świeżym powietrzu. Dlatego wybierając meble warto samodzielnie ocenić własne potrzeby.

W strefie wypoczynku z pewnością znajdzie się miejsce dla stołu ogrodowego oraz kilku krzeseł bądź ławek ogrodowych. Taras na dachu warto też wyposażyć w wygodne leżaki, które umożliwią kąpiele słoneczne. Na większych przestrzeniach można też pomyśleć o huśtawkach ogrodowych, które uatrakcyjnią wypoczynek.

Podczas aranżowania zielonego tarasu zadbajmy o obecność zacienionej strefy. Dach otwarty może posiadać niewielkie zadaszenie stałe, ulokowane nad miejscem wypoczynku. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość korzystania z tej przestrzeni w szczególnie gorące dni. Na zielonym tarasie dobrze sprawdzą się też duże, nowoczesne parasole ogrodowe. Ich największym atutem będzie możliwość szybkiego składania i rozkładania czaszy. Dzięki temu możemy sami wybierać, czy przestrzeń wypoczynku będzie nasłoneczniona, czy osłonięta przed działaniem intensywnych promieni słonecznych.

Wybierając meble na zielone tarasy zwróćmy uwagę na warunki panujące na budynku. Duży stopień nasłonecznienia powoduje, że na powierzchni tarasu gorzej sprawdzają się meble metalowe. Są to produkty o silnie nagrzewającej się powierzchni. Dlatego znacznie częściej wykorzystywane są drewniane meble ogrodowe. Drewno jest przyjemne w dotyku o każdej porze dnia i nocy. Nie nagrzewa się ani nadmiernie nie wychładza. Dlatego zapewni większy komfort wypoczynku. Meble można też wzbogacić o ozdobne poduszki, które podkreślą stylistykę aranżacyjną, a jednocześnie zwiększą wygodę wypoczynku.

Jaka roślinność na zielone tarasy?

Zielony ogród na dachu czy też taras na dachu może zostać zagospodarowany niemal tak samo jak ogrody ulokowane na ziemi. Ograniczeniem są jedynie masywne rośliny z ekspansywną bryłą korzeniową. Nasz zielony taras może posiadać elegancki trawnik, kwiaty doniczkowe, krzewy czy byliny. Ciekawie prezentuje się także ogródek ziołowy. Obecność ziół i zielonych przypraw świetnie wpisuje się we współczesne, proekologiczne trendy. Co więcej, rośliny wytwarzają charakterystyczny aromat, który może być szczególnie doceniany przez amatorów natury. Ogródek ziołowy warto wydzielić na jednej strefie tarasu. Dobrze sprawdzą się tutaj rośliny wysadzone w glinianych pojemnikach, zasłaniające dachowe rynny.

Innym, dość interesującym rozwiązaniem jest stworzenie większych rabat kwiatowych. Zielone tarasy na dachu mogą zostać zainspirowane stylem naturalistycznym. Większa ilość traw i rabat roślinnych wprowadzają wrażenie naturalności oraz spójności z naturą. Podczas aranżowania takiego tarasu trzeba jedynie pamiętać o tym, że większa liczba roślin będzie wymagała wielu prac pielęgnacyjnych. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie lubią czasochłonnych prac ogrodowych.

Strefy roślinne na tarasie mogą zostać zaakcentowane przez elementy dekoracyjne. Na dachu można ulokować niewielkie rzeźby, a nawet małe fontanny. Wybór elementów małej architektury ogrodowej jest niemal nieograniczony. Tworzenie aranżacji zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz zasobności portfela. Jeśli szukasz inspiracji, propozycje roślin ozdobnych zgromadziliśmy tutaj.

ikona podziel się Przekaż dalej