Od czego zależy cena zleceń budowlanych?

Cena zleceń budowlanych zależy do wielu czynników. Jednym z nich jest specyfika oraz ogólna charakterystyka prac. Możemy przyjąć, że im owe roboty będą bardziej skomplikowane i czasochłonne, tym wyższa będzie ich cena. Ta ogólna zasada sprawdza się w przypadku niemal każdej usługi.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest standard usług. Możemy go podzielić na trzy kategorie

Standard ekonomiczny – to wybór najtańszych fachowców, którzy oferują najbardziej atrakcyjne stawki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż zaniżona cena usług rzadko łączy się z ich dobrą jakością. Najtańsze ekipy budowlane z reguły nie posiadają jeszcze wypracowanej, dobrej opinii (a czasem posiadają złą). Korzystanie z ich usług może wiązać się z ryzykiem inwestycyjnym. Pamiętajmy, że wszystkie opóźnienia i poprawki mogą być dla nas dodatkowym wydatkiem. Wszystkie niedociągnięcia ze strony ekipy budowlanej mogą przełożyć się nie tylko na słabą jakość, ale także na zwiększenie kosztów całej inwestycji.

Standard pośredni – dotyczy sprawdzonych fachowców, którzy posiadają już wyrobioną opinię. Z reguły jakość ich usług jest dość zadowalająca. Są to przeważnie fachowcy pracujący na własny rachunek. Wybór takiego rozwiązania cieszy się największą popularnością wśród inwestorów. Warto pamiętać, iż jest to opcja łącząca w sobie dość atrakcyjną cenę oraz dobrą jakość.

Rekomendowane wideorejestratory i nawigacje samochodowe - sprawdź ceny!

Standard wysoki – to stawki za zlecenia budowlane z najwyższej półki. Ich koszty są najwyższe, jednak przekłada się to na odczuwalne podwyższenie jakości usług. Najwyższą cenę robocizny przedstawiają sprawdzone i renomowane firmy budowlane, które dają gwarancję wykonania zlecenia bez żadnych niedociągnięć. Jest to rozwiązanie dedykowane dla najbardziej wymagających inwestorów, dla których priorytetem jest wysoka jakość usług.

Ceny na zlecenia budowlane zależą także od sposobu pozyskania materiałów. Niektórzy inwestorzy decydują się na wynajęcie fachowców, którzy sami dostarczają materiały. Z kolei inni wolą zakupić materiał samodzielnie. Opłacalność tych dwóch opcji jest kwestią indywidualną. Przeważnie bardziej opłaca się kompleksowa usługa (wraz z materiałem). Pamiętajmy, że standardowa stawka podatku VAT za materiały budowlane wynosi 23 %. Z kolei cena usługi jest oprocentowana podatkiem 8%. Dzięki wyborze kompletnej usługi (wraz z materiałem) możemy liczyć na objęcie przedsięwzięcia mniejszą stawką VAT. To z kolei wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów inwestycyjnych.

Ostatnim istotnym parametrem decydującym o cenie prac budowlanych jest technologia ich wykonania. Z reguły najtańsze są zlecenia budowlane opierające się na technologiach tradycyjnych. Są one dość dobrze znane i wykonuje je większość fachowców pracujących w danej branży budowlanej. Z kolei technologie nowoczesne wymagają nowych umiejętności i nie są wykonywane przez każdą ekipę. Mniejsza konkurencja wśród fachowców wiąże się ze zwiększeniem kosztów za zlecenie. Wyjątek stanowią jedynie nowoczesne technologie budowlane, które są bardzo łatwe do wykonania. Łatwość wykonania może sprawić, że ceny za zlecenia budowlane oparte na nowoczesnych technologiach będą bardzo atrakcyjne.. Dobrym przykładem jest tu chociażby wykonanie poszycia dachowego. Tradycyjne poszycie z papy może być nawet o 1/3 droższe niż wykonanie membrany dachowej, która dopiero kilkanaście lat temu weszła na polski rynek budowlany.

Zlecenia budowlane a Internet

W dobie Internetu zyskaliśmy zupełnie nowe możliwości zdobywania informacji. Ustalanie cen prac budowlanych za pośrednictwem Internetu stało się bardzo wygodną i prostą metodą. Przed wyborem wykonawcy warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z różnorodnymi stawkami. Najlepiej przejrzeć zarówno te najtańsze jak i te najdroższe oferty. Dzięki temu będziemy lepiej rozeznani w danej tematyce i łatwiej nam będzie ustalić zakres kosztów.

Ceny za zlecenia budowlane są dostępne na wielu portalach i stronach wykonawców. Dużą pomoc stanowią także programy do obliczania kosztów inwestycyjnych. Dobre jakościowo programy (np. Kalkulatory Budowlane zawarte na stronie kb.pl) wskazują nam orientacyjne ceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. W oparciu o takie dane możemy samodzielnie ustalić cenę zleceń, którą jesteśmy zainteresowani. Programy do kosztorysowania mogą być także bardzo pomocne w wykonaniu kosztorysów inwestycyjnych. Te z kolei stanowią praktyczną pomoc w negocjacjach cenowych z wykonawcami. Warto też podkreślić, iż kosztorys wygenerowany za pośrednictwem programów internetowych może stać się szablonem do sporządzenia dokładnego zapytania ofertowego.

Zapytania ofertowe dla inwestycji prywatnych oraz sektora publicznego

Nie ulega wątpliwości że każde zlecenie budowlane może odznaczać się dość zróżnicowanym zakresem cen. Dlatego w przypadku większych inwestycji sporządza się zapytanie ofertowe. Jest to swego rodzaju zaproszenie dla wykonawców, którzy będą zainteresowani naszym zleceniem.

Zazwyczaj zapytanie ofertowe tworzymy w oparciu o przedmiar robót. To dokument w którym zawierają się wszystkie informacje dotyczące specyfiki prac, technologii budowlanych oraz rozmiarów całej nieruchomości. Dzięki wygenerowaniu dokładnych wytycznych będziemy mogli liczyć na to, że wykonawcy wystosują konkretną ofertę cenową. Warto pamiętać, iż zapytania ofertowe nie są tylko domeną sektora publicznego. Coraz częściej wykonują ją prywatni inwestorzy, którzy chcą ustalić cenę za zlecenia budowlane.

Wykonanie tego typu dokumentacji wcale nie musi być trudne. W przypadku inwestycji prywatnych wystarczy jedynie opisać zakres wszystkich prac i dostarczyć zapytanie ofertowe do potencjalnych wykonawców. Uproszczone zapytanie ofertowe może być sporządzone w oparciu o projekt budowlany bądź projekt aranżacyjny. Wykonując tego typu dokumentację możemy posiłkować się wskazówkami zawartymi na stronach internetowych. Tu znowu przychodzą nam z pomocą programy do kosztorysowania. Możemy pozyskać z nich wiele praktycznych informacji dotyczących orientacyjnych kosztów oraz zalecanych technologii budowlanych. Pamiętajmy, że zapytanie ofertowe powinno być wykonane w sposób jak najbardziej dokładny. Zaleca się, aby wypisać w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących planowanych prac budowlanych, preferowanych materiałów czy specyfiki usługi. Dokładne wykonanie zapytania ofertowego sprawia, iż unikniemy niedomówień z wykonawcami i pozyskamy wycenę dokładnie tego, czego potrzebujemy. W dokumencie należy też określić przybliżony termin przeprowadzania prac oraz ewentualny termin składania ofert. Będzie to przydatna wiadomość dla potencjalnych zleceniobiorców. Mile widziane będą także kryteria wyboru oferenta oraz informacje o dopuszczaniu (bądź niedopuszczaniu) składania ofert częściowych. Dotyczy to oczywiście zleceń, które będą wykonywane wieloetapowo (np. budowa).

Pamiętajmy, że zapytania ofertowe to dość prosta i co najważniejsze skuteczna metoda pozyskiwania wiedzy o kosztach robót budowlanych. Ocena stawek za zlecenia budowlane będzie tym bardziej miarodajna im więcej wykonawców otrzyma nasze zapytanie ofertowe.


Wycena indywidualna

W przypadku niewielkich inwestycji nie musimy tworzyć specjalnego zapytania ofertowego. Znacznie prostszym i równie skutecznym sposobem będzie w wycena indywidualna. Dotyczy to wszystkich prac, które wykonujemy w istniejących już budynkach mieszkalnych (np. remontu instalacji). Wycena indywidualna powinna być przeprowadzona w miejscu wykonywania prac. Warto zadbać o to, by wykonawca sam zobaczył jakie prace pozostają do wykonania, wskazał najwłaściwsze rozwiązania i podał swoją indywidualną wycenę. Stawka za zlecenia budowlane powinna być ustalona przynajmniej przez trzech, niepowiązanych ze sobą fachowców. Dzięki temu zapoznamy się dokładniej ze skalą wydatków i będziemy mogli precyzyjnie określić koszty prac budowlanych. Będzie to praktyczna informacja, która posłuży nam do wykonania wstępnego kosztorysu. Ten z kolei stanowi najważniejsze opracowanie stanowiące ustalenie sumarycznych cen inwestycyjnych.

Za wyceną indywidualną przemawia także jeden ważny czynnik. Pamiętajmy, że ceny prac budowlanych będą odmienne w różnych regionach naszego kraju. Co prawda różnice cenowe nie powinny być zbyt duże, jednak mogą przełożyć się na realne koszty realizacji prac. Zatem wycena indywidualna staje się najdokładniejszą formą ustalenia cen za zlecenia budowlane.

Jak ustalić cenę za zlecenia budowlane?

Wszystko zależy od specyfiki oraz rozmiarów całego przedsięwzięcia. Na początku zawsze warto zapoznać się z tematem. Najprostszym źródłem pozyskiwania praktycznych informacji będą tematyczne strony internetowe. Jeśli chcemy ustalić orientacyjną cenę zlecenia, wystarczy że skorzystamy z darmowych programów do kosztorysowania. Z pewnością będzie to dobra podstawa do dalszych, bardziej dokładnych wyliczeń.

W przypadku niewielkich inwestycji zaleca się dodatkowe wykonanie indywidualnej wyceny. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku prac związanych z remontem i modernizacją pomieszczeń. Owe zlecenia budowlane są trudne do jednoznacznego wycenienia za pomocą Internetu. Cena zależy od specyfiki i stopnia skomplikowania prac.

Warto wykonać kilka niezależnych wycen przeprowadzonych na miejscu. Potencjalny zleceniobiorca dokona indywidualnej wyceny i przedstawi swoje sugestie dotyczące sposobu przeprowadzenia robót. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku niewielkich inwestycji. Jednak w przypadku przeprowadzania generalnego remontu bądź tym bardziej budowy staje się ono mało miarodajne. Podstawą określenia cen za duże zlecenia budowlane staje się zapytanie ofertowe.. Tego typu dokumentacja pozwala na ustalenie cen poszczególnych etapów budowy/remontu. Będzie to przydatne źródło informacji, które pozwoli nam na wybranie najbardziej atrakcyjnej oferty wykonawców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny