Złota rączka - co może zrobić samodzielnie w domu?

Złota rączka - co można zrobić samodzielnie w domu?

W każdym domu czy mieszkaniu z biegiem czasu pojawiają się usterki wymagające naprawy. Nie zawsze musi to oznaczać, że czas na wykonanie telefonu do fachowca. Złota rączka może faktycznie poradzić sobie z tym o wiele szybciej i sprawniej, niż ty, ale czasami naprawdę nie warto wydawać pieniędzy. Zwłaszcza na drobne poprawki, naprawy czy elementy wykończenia. Dowiedz się, co możesz wykonać w domu samodzielnie.

Złota rączka, czyli hydraulik, elektryk i budowlaniec w jednym

Co prawda niektóre elementy wymagają interwencji fachowców, ale na dobrą sprawę wiele rzeczy możesz naprawić i zrobić sam. O ile podłączenie pralki czy zmywarki może wymagać zamówienia fachowca – to jedno z wymagań producenta dotyczące gwarancji na sprzęt, o tyle już na przykład niewielkie naprawy w tym zakresie możesz zrobić samodzielnie. Zwłaszcza, jeśli nie chodzi o programator, tylko na przykład zatkany filtr.

Równie łatwo poradzisz sobie z armaturą. Montowanie sedesu czy wanny jest zajęciem dla hydraulika, ale już zamontowanie baterii jest o wiele łatwiejszą sprawą. Obecnie wiele sprzętów tego rodzaju jest maksymalnie uproszczonych, więc zarówno ich montaż, jak i demontaż jest o wiele prostszy. Jest to intuicyjne, nie wymaga żadnego doświadczenia i tylko podstawowych narzędzi do pracy.

Domowa złota rączka może zająć się także drobną stolarką i samodzielnym budowaniem elementów małej architektury do ogrodu. Jest to łatwa i dość szybka praca, podstawą jest oczywiście odpowiedni plan. Na szczęście nie musisz robić go samodzielnie – możesz pobrać projekt z darmowej bazy lub kupić za niewielką kwotę. To najtańszy sposób na murowanego grilla ogrodowego lub altanę w ogrodzie.

Wykończenie i remont mieszkania – które prace można zrobić samodzielnie

Decydując się na samodzielne prace w czasie wykańczania czy remontu mieszkania możesz znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. Nawet amator bez doświadczenia może asystować murarzowi czy tynkarzowi – to zawsze będzie dla ciebie oszczędność kilku złotych za roboczogodzinę. Przykładowy cennik tynkowania ścian znajdziesz tu. Oczywiście jest cały szereg prac, które naprawdę możesz wykonać zupełnie samodzielnie.

Należą do nich przede wszystkim malowanie ścian i tynkowanie. Mało doświadczona złota rączka bez problemu poradzi sobie także z zakładaniem paneli podłogowych, aczkolwiek zakładanie parkietu może już być nieco bardziej skomplikowane. Tego rodzaju prace są łatwe, drobne błędy można szybko zatuszować i nie wymaga to dużych nakładów finansowych.

Oczywiście do tego rodzaju prac należy się bardzo starannie przygotować. Dobrze jest poczytać informacje na temat potrzebnych materiałów budowlanych czy wykończeniowych i zdecydować się na te, które są najłatwiejsze w użyciu. Warto także zainwestować w materiały lepszej jakości, by były trwalsze i lepiej się prezentowały.

Wykańczanie mieszkania to spore wyzwanie finansowo i może okazać się, że zrobienie chociaż części prac samodzielnie może być wielką ulgą dla budżetu. Część z nich naprawdę jest bardzo prosta i nie wymaga doświadczenia, warto więc spróbować.