Złotokap – charakterystyka

Krzewy ozdobne - opis

Złotokap (Laburnum) jest krzewem lub małym drzewem ozdobnym zaliczającym się do rodziny bobowatych. Jego cechą charakterystyczną są intensywnie żółte kwiaty zebrane w dość duże grona (do 20 cm długości), które pojawiają się w okresie od kwietnia do czerwca. Po okresie kwitnienia, na drzewie pojawiają się owoce w postaci strąków. W zależności od gatunku złotokap dorasta nawet do 10 metrów wysokości. Nieduże drzewo wyróżnia się również liśćmi, które swoim kształtem przypominają koniczynę.

Złotokap jest rośliną, którą możemy spotkać naturalnie na terenie Południowej Europy. Chociaż krzew przepięknie kwitnie i na pewno cudownie przyozdobi każdy ogród, to nie możemy zapomnieć o tym, że zalicza się on grupy roślin trujących. Za toksyczną substancję uważa się alkaloid cytyzynę, która występuje przede wszystkim w nasionach, ale również w kwiatach. Dlatego należy uważać przy jego uprawie, jeżeli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Ponieważ spożycie kilku nasion może spowodować śmierć.

Złotokap - popularne gatunki

Jeżeli zastanawiamy się nad uprawą złotokapu w swoim ogrodzie, to warto dowiedzieć się, jakie gatunki są dostępne. Różnią się one przede wszystkim wysokością, jak i również nieco warunkami uprawy. Jednak raczej można przyjąć, że uprawa każdego z nich przebiega w bardzo zbliżony sposób. Najpopularniejszym gatunkiem jest złotokap pospolity. Do najczęściej spotykanych gatunków złotokapów zaliczamy:

  • Złotokap pospolity (Laburnum Anagyroides) -  jest to najpopularniejszy gatunek złotokapu, który dorastać może nawet do 7 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. W tym czasie, jak już wcześniej wspomniano, pojawiają się żółte kwiaty zebrane w zwisające grona. Uprawa Laburnym Anagyroides) nie jest skomplikowana. Jednak należy uważać na silne mrozy.
  • Złotokap alpejski (Laburnum alpinum Pendula) - jest to gatunek drzewa dorastającego do 4 metrów wysokości. Okres kwitnienia jest taki sam jak w przypadku złotokapu pospolitego. Dodatkowo, tak jak złotokap zwyczajny, również złotokap alpejski najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Należy uważać na nie zimą, ponieważ drzewa są wrażliwe na bardzo duże mrozy. Natomiast doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza.
  • Złotokap Waterera (Laburnym x watereri) - jest to gatunek, który przywędrował do nas z Holandii. Chociaż złotokap Waterera dorasta do 4 metrów, to jednak jest bardzo rozłożystym drzewem. Średnica jego pokroju może wynieść nawet do 6 metrów. Bardzo popularną odmianą tego gatunku jest długowieczny złotokap Vossii, którego grona kwiatów mogą osiągać nawet do 50 cm długości.

Przeglądając różne odmiany i gatunki złotokapu, często możemy natrafić na pojęcie, jakim jest złotokap niebieski. Okazuje się, że jest to jednak mylne pojęcie, ponieważ w naturze nie ma żadnego gatunku tego drzewa, które by wydawało kwiaty właśnie w tym kolorze. Najczęściej widząc ofertę niebieskiego złotokapu, sprzedawcy tak naprawdę reklamują wisterię, która rzeczywiście kwitnie na niebiesko-fioletowo. Chociaż w niektórych sklepach internetowych można spotkać złotokap niebieski, czyli odmianę szczepioną, której kwiaty mają kwitnąć na niebiesko.

Ozdobne drzewo w ogrodzie

Uprawa złotokapu

Złotokap zwyczajny, czy też złotokap Waterera zaliczają się do drzew, które są dość proste w uprawie. Najważniejsze jest to, aby zapewnić tym drzewom lub krzewom odpowiednie stanowisko. Złotokap najlepiej będzie się czuł na pełnym słońcu w osłoniętym od wiatru miejscu. Roślina uznawana jest za mrozoodporną. Jednak młodsze sadzonki przy bardzo niskiej temperaturze mogą zmarnieć. Dlatego przez pierwszych kilka lat zaleca się ochronę krzewu przed zimnem.

Podłoże, na którym będzie rósł złotokap, powinno być żyzne, a także o lekko zasadowym odczynie. Nie możemy zapominać o regularnym nawadnianiu rośliny, jednak gleba nie może być mokra. Tak jak już wcześniej wspomniano, złotokap idealnie nadaje się do nasadzeń w miastach, ponieważ doskonale poradzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Polecane akcesoria i nawozy do pielęgnacji drzew i krzewów

Sadzenie krzewu ozdobnego

Każdy złotokap trujący możemy sadzić już praktycznie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jednak najlepszym terminem jest okres wiosenny od początku marca do końca kwietnia lub okres jesienny - od końca sierpnia do połowy listopada. W tym czasie mamy do czynienia zazwyczaj z dobrze nawodnionym podłożem, dzięki czemu nie będziemy musieli dbać o regularne podlewanie krzewu.

Krzew ozdobny pięknie przyozdobi każdy ogród. Można go posadzić na trawniku, dzięki czemu dumnie zaprezentuje się jako soliter. Jednak ciekawie prezentuje się w licznej grupie, tworząc kwiecisty szpaler. Jego pędy są łatwe w formowaniu, przez co złotokap nadaje się do tworzenia ozdobnych tuneli. Ze względu na toksyczny charakter, złotokap trujący nie jest jednak zalecany w miejscach, do których mają dostęp małe dzieci lub zwierzęta.

Kwiaty złotokapu na drzewie, a także najciekawsze gatunki i odmiany, uprawa oraz pielęgnacja w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych
Złotokap w ogrodzie i jego pielęgnacja, czyli najlepsze gatunki, uprawa oraz sadzenie i podlewanie

Złotokap pospolity - zabiegi pielęgnacyjne

Przycinanie złotokapu

Niezależnie od tego, czy wybierzemy złotokap alpejski lub inny gatunek tego krzewu ozdobnego, warto dowiedzieć się, jakimi zabiegami pielęgnacyjni wyróżnia się całoroczna uprawa. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne cięcie. Podczas gdy przycinanie większości krzewów i drzew odbywa się wczesną wiosną, to termin na cięcie złotokapu przypada dopiero w czerwcu. Powodem tak późnego terminu jest wcześniejsze wydzielanie soków z “ran”.

Cięcie ma na celu przede wszystkim prześwietlenie korony krzewu, dzięki czemu roślina będzie kwitła intensywnie. Ponadto pozbywamy się wszelkich uschniętych lub uszkodzonych gałęzi. Cięcie wykonujemy nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Pod takim samym kątem przycinamy gałęzie. Ponadto cięcie nie może być zbyt blisko oraz zbyt daleko pąka. Ta odległość powinna wynosić ok. 1 cm.

Krzewy ozdobne - rozmnażanie

Jeżeli uprawa złotokapu nas bardzo fascynuje, to na pewno chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić samodzielne rozmnażanie. Zarówno złotokap alpejski, jak i również złotokap zwyczajny, będziemy rozmnażać z zielnych sadzonek, które możemy pozyskać po wypuszczeniu pierwszych listków. Natomiast złotokap Waterera może być rozmnażany wczesną wiosną. W tym celu pobieramy z krzewu pędy, które są już zdrewniałe.

Pozyskane sadzonki wcześniej moczymy w ukorzeniaczu, po czym sadzimy do piasku wymieszane z torfem. Po ok. 1,5 miesiąca powinny pojawić się korzenie. Wtedy dopiero będziemy mogli przesadzić roślinę na właściwe stanowisko. Istnieje również możliwość rozmnażania złotokapu z pozyskanych nasion. Jednak ta metoda jest nie tylko żmudna, ale również nie gwarantuje powodzenia.Złotokap - cena

Gdy jesteśmy zainteresowani uprawą złotokapu w swoim ogrodzie, to na pewno warto dowiedzieć się, w jakiej cenie są dostępne sadzonki poszczególnych odmian. Wtedy będzie nam łatwiej również podjąć decyzję o tym, czy wolimy posadzić złotokap jako soliter, czy może jednak pozwolimy sobie na cały szpaler tych żółto kwitnących krzewów ozdobnych.

Przykładowe ceny złotokapu

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Złotokap alpejski 120 cm

Cena od 61,90 zł

Złotokap Laburnum Waereei, łatwa uprawa

Cena od 22,90 zł

Złotokap Waterei Vossii Pendula

Cena od 49,90 zł

Złotokap różowy +Laburnocyisus Adama

Cena od 160,00 zł

Złotokap różowy Adama wys. 80,00 zł

Cena od 110,00 zł

Złotokap pospolity, nasiona

Cena od 2,99 zł

Złotokap Waterera Vossii 180 cm

Cena od 65,00 zł

Złotokap szczepiony, sadzonka mrozoodporna

Cena od 71,43 zł

Złotokap Waterera Vossii, 100-120 cm

Cena od 45,00 zł

Złotokap Waterera Vossii 90 cm

Cena od 40,00 zł

Złotokap zwisający fioletowy

Cena od 29,00 zł

Złotokap szczepiony różowo-fioletowy, 80-120 cm

84,69 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny