Róża jerychońska – wygląd i pochodzenie rośliny

Zmartwychwstanka (Selaginella lepidophylla) w naturalnym środowisku występuje jedynie na obszarach pustynnych Azji oraz Ameryki Północnej. Są to obszary znane ze skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych i przedłużających się okresów bezdeszczowych. Właściwości rośliny wynikają z dostosowania się do naturalnych warunków atmosferycznych. W okresie przedłużającej się suszy i niedoborów zmartwychwstanka całkowicie zamiera. Przesuszona roślina nie wymaga wody i może przetrwać w takim stanie przez bardzo długi czas. W środowisku naturalnym selaginella lepidophylla zwija się w lekką, podatną na wiatr kulkę. Może przemieszczać się wraz z silnymi podmuchami wiatru i czekać na nastanie lepszych warunków pogodowych.

Pozostawiona w wodzie róża jerychońska bardzo szybko odzyskuje swój wygląd i zieloną barwę. Uschnięte pędy zaczynają się rozkładać na boki jednocześnie odzyskując swój zielony kolor. Cały proces wzbudzał powszechne zainteresowanie wśród wielu botaników, dzięki czemu róża jerychońska przywędrowała również do europy. Dziś jest to ciekawa, posiadająca nietypowe właściwości roślina, szczególnie polecana do uprawy przez dzieci.

Pielęgnacja róży jerychońskiej okazuje się wyjątkowo prosta. Co ciekawe, właściwości rośliny mają charakter cykliczny. Zmartwychwstanka ożywa w wodzie i zamiera po przesuszeniu. Proces może się powtarzać wielokrotnie, a uprawa rośliny będzie dla wielu osób interesującym doświadczeniem.

Róża jerychońska i jej pielęgnacja. Jakie wymagania posiada selaginella lepidophylla?

Właściwości regeneracyjne selaginella lepidophylla sprawiają, że jest to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie. Jej pielęgnacja ogranicza się jedynie do kilku kroków. Pierwszym z nich jest wybór płytkiej podstawki, do której nalewamy wodę. Następnie umieszczamy w niej zmartwychwstankę w taki sposób, aby jej korzenie znajdowały się w wodzie. Co istotne, nie zaleca się całkowitego zalania rośliny. W wodzie znajduje się tylko niewielka część, która pobiera cenne wartości odżywcze.

Umieszczona w wodzie róża jerychońska rozpoczyna swoje właściwości regeneracyjne. Pielęgnacja ogranicza się jedynie do regularnego uzupełniania wody w podstawce. Nasza gwiazda jerychońska nie wymaga żadnego dodatkowego podłoża ani nawożenia. Do rozwoju rośliny wystarczy jedynie umieszczenie jej w wodzie.

Jak widzimy, pielęgnacja selaginella lepidophylla jest mało skomplikowana. Warto także opisać jej ulubione stanowisko uprawy. Zmartwychwstanka to bardzo żywotna roślina, która dobrze poradzi sobie na większości stanowisk uprawy. Najlepiej pasują jej miejsca dobrze nasłonecznione światłem rozproszonym. Gwiazda jerychońska nie powinna być pozostawiana w ekspozycji z pełnym nasłonecznieniem. Jej pielęgnacja będzie wtedy mocno utrudniona poprzez szybkie parowanie wody.

Polecane produkty dla róż - przetestuj je w swoim ogrodzie

Gwiazda jerychońska wymaga także uprawy w odpowiednich cyklach. Co pewien czas musimy przesuszyć roślinę i umożliwić jej fazę spoczynku. Opisując prawidłową uprawę, warto zwrócić uwagę na okresy wzrostu i spoczynku. Czas pozostawania w wodzie powinien trwać około tygodnia. Po tym okresie powinniśmy wyjąć roślinę z wody i umożliwić jej pełne przesuszenie. Etap zamierania rośliny trwa przez dwa do trzech tygodni. Po pełnym przesuszeniu nasza zmartwychwstanka może być ponownie umieszczona w wodzie, a cały cykl regeneracji rozpoczyna się od nowa. Gwiazda jerychońska to roślina rosnąca w wielu cyklach. Dzięki temu możemy cieszyć się jej właściwościami regeneracyjnymi przez długi czas. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Selaginella lepidophylla w domu – opis mniej znanych właściwości rośliny

Gwiazda jerychońska zdobyła popularność głównie dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym. Jest to wdzięczna roślina, która wybacza błędy uprawowe i może być dużą atrakcją dla dzieci. Jednak coraz szersze grono miłośników roślin docenia także jej właściwości zdrowotne.

Sucha róża jerychońska, czyli zmartwychwstanka, a także opis, uprawa, pielęgnacja, opinie i cena
Róża jerychońska (zmartwychwstanka) - opis, pielęgnacja, uprawa, sadzenie i cena

Pozostawiona w fazie rozwoju gwiazda jerychońska okazuje się naturalnym oczyszczaczem powietrza. Roślina może pochłaniać toksyny, a także nieprzyjemne zapachy. Jest szczególnie polecana do uprawy przez palaczy, bowiem skutecznie niweluje zapach dymu tytoniowego. Roślina może także oczyszczać powietrze i regulować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Ususzona selaginella lepidophylla może być też używana do walki z insektami. Niektóre źródła przypisują jej magiczne właściwości lecznicze. Róża jerychońska może być stosowana jako dodatek do kąpieli czy do tworzenia naparów kosmetycznych. Zastosowanie naparu na twarz ma odmładzać cerę i działać ściągająco. Niestety właściwości lecznicze selaginella lepidophylla nie zostały naukowo udowodnione.

Ile kosztuje gwiazda jerychońska? Cena zakupu selaginella lepidophylla

Opisując właściwości regeneracyjne i prawidłową uprawę rośliny, nie sposób pominąć kwestii związanych z cenami jej zakupu. Zmartwychwstanka to mało znana roślina, jednak nabędziemy ją w sklepach internetowych i w niektórych stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Dużą zaletą jest fakt, że cena zakupu okazuje się bardzo atrakcyjna.

Dostępna na sprzedaż gwiazda jerychońska znajduje się w fazie spoczynku. Niewielkie, wyschnięte kulki rośliny sprzedaje się w szczelnych opakowaniach, które ograniczają dostęp do wilgoci. Dzięki temu nowo zakupiona róża jerychońska jest gotowa do rozpoczęcia cyklu rozwojowego.

Cena za jedną różę jerychońską rozpoczyna się już od kwoty 7 – 8 zł. Cena w niektórych sklepach stacjonarnych może dochodzić do 27 zł. Roślina nie kwitnie i jest dostępna w standardowych wielkościach, dlatego wyższa cena zakupu jest już rzadko spotykana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny