Zmiany w prawie budowlanym 2017

Dlaczego zmieniają się przepisy budowlane?

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego po raz kolejny zmieniają się przepisy budowlane, trzeba cofnąć się w czasie do 2010 roku. Parlament i Rada Unii Europejskiej właśnie wtedy przyjęły nową wersję przekształconej Dyrektywy 2001/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. Na mocy tej ustawy wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do sukcesywnego wprowadzania zmian prawnych mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach.

Na terenie Europy to właśnie budynki mieszkalne pochłaniają około 40% całej zużywanej energii, zmiany w przepisach mają spowodować, że nowo powstające budynki będą bardziej energooszczędne.

Rosnące zapotrzebowanie na energię w budownictwie zmusza do wprowadzania zmian w przepisach określających parametry charakterystyki energetycznej budynków. Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie od 1 stycznia 2017 r. wymuszą na nas budowanie cieplejszych domów.

Projekt - dom w malinówkach

projekt Dom w malinówkach 3 ARCHON+ (EP 78,77 [kWh/(m2*rok)])

Co zmiany w przepisach oznaczają dla Inwestorów?

Zastanawiając się nad zasadnością inwestowania w dom energooszczędny, musimy mieć świadomość, z jakich przyczyn wynika konieczność podwyższenia efektywności energetycznej budynków.

Budując domy energooszczędne:

  • ograniczamy koszty eksploatacji budynku
  • podnosimy komfort użytkowania domu
  • minimalizujemy niekorzystne oddziaływanie budynku na środowisko

Każdy Inwestor starający się o pozwolenie na budowę musi zwracać uwagę na bardzo ważny parametr budynku: wskaźnik Ep. Ten złożony parametr określa potencjalną ilość energii jaka powinna być dostarczona do budynku w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb bytowych, z uwzględnieniem strat przy wytwarzaniu i przesyle energii oraz rodzaju nośnika energii wraz z jego oddziaływaniem na środowisko.

Na współczynnik EP mają wpływ:

Od 1 stycznia 2017 wartość Ep dla domów jednorodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 95 kWh/m2 rok.

Każdy projekt domu musi uwzględniać te formalne wymagania. Odnoszą się one również do  przegród zewnętrznych i ich współczynnika przenikalności cieplnej U, który również od 1 stycznia 2017 roku musi być niższy:

Wykresy dot. energooszczędności domów jednorodzinych

W praktyce ściany, podłogi i dach, muszą być zbudowane z bardziej energooszczędnych materiałów, lub lepiej zaizolowane.

Niski wskaźnik Ep to:

  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • większy komfort cieplny w domu,
  • wyższa wartość nieruchomości,
  • ochrona domu przed przegrzaniem w lecie, a chłodem w zimie.

Aby zminimalizować straty energii, trzeba też pamiętać o redukcji mostków termicznych i odpowiednim zamontowaniu okien (tzw. ciepły montaż). Jeśli zatroszczymy się o wybór okien z dobrymi parametrami (od 1 stycznia 2017 roku w domach jednorodzinnych można montować okna pionowe, których współczynnik przenikalności cieplnej Uw nie przekracza 1,1 W/m2K, zaś Uw dla okien połaciowych nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. ), to nie będziemy musieli przejmować się stosunkiem powierzchni okien do powierzchni ścian. Walorem dużych przeszkleń, często obecnych w domach nowoczesnych, jest pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzewania domu. Aby wykorzystać darmową energię ze słońca, powinniśmy tak usytuować budynek, aby największe przeszklenia były skierowane na stronę południową.

Projekt - dom w orliczkach

projekt Dom pod liczi ARCHON+ (EP 92,64 [kWh/(m2*rok)])

Projekty domów energooszczędnych są coraz częściej wybierane. Wynika to z większej świadomości Inwestorów i coraz częstszego wykorzystywania rozwiązań energooszczędnych w budownictwie jednorodzinnym, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ budynków na środowisko. Nowe technologie pozwalają też zwiększyć komfort użytkowania domu i zmniejszyć koszty eksploatacji.”- zauważa arch. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej ARCHON+

Poznaj ponad 1200 projektów domów ARCHON+ zgodnych z nowymi przepisami

źródło: ARCHON+ Biuro Projektów

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny