W jakim celu przepisuje się licznik prądu? 

Na przepisanie licznika decydujemy się przede wszystkim w wyniku kupna domu lub mieszkania. Uporządkowanie kwestii formalnych związanych z rachunkami za prąd leży w interesie obu stron, zarówno nowego właściciela jak i sprzedającego nieruchomość.

Faktury za prąd są wystawiane na osobę, na którą przepisany jest licznik. Przepisanie licznika na siebie sprawia, że jako nowy właściciel mieszkania będziesz rozliczać się za rachunki samodzielnie. Minimalizuje również ryzyko ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne długi poprzedniego posiadacza lokalu. Analogicznie do powyżej opisanej sytuacji dzięki przepisaniu licznika osoba sprzedająca nieruchomość nie musi martwić się, czy nowy właściciel opłaca faktury za prąd na czas.

Przepisanie licznika prądu – o czym należy pamiętać?

  1. Spisz licznik – kluczową kwestią jest spisanie danych dotyczących bieżącego stanu licznika. Powinno się to odbyć w obecności obu stron, tj. poprzedniego i nowego właściciela mieszkania. Dane te przydadzą się w następnym kroku, jakim jest wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego.
  2. Wypełnij protokół – potwierdzeniem przepisania licznika jest wspomniany protokół zdawczo-odbiorczy. Należy w nim zawrzeć takie informacje, jak numer PPE (Punktu Poboru Energii), numer i stan licznika oraz dane osoby zdającej i przejmującej licznik. Co istotne, konieczne jest, aby dokument podpisały obie strony. Potrzebny formularz można pobrać ze strony internetowej sprzedawcy prądu.
  3. Dołącz dokumenty – do dopełnienia formalności poza protokołem zdawczo-odbiorczym niezbędne są zazwyczaj:
  • umowa najmu lokalu lub akt własności,
  • dowód tożsamości.

Ile trwa przepisanie licznika?

To, ile zajmie cały proces, zależy przede wszystkim od sprzedawcy energii i obowiązujących u niego procedur. U wielu sprzedawców można przepisać licznik przez internet, u niektórych wciąż konieczna jest wizyta na poczcie lub w punkcie obsługi klienta. Czas realizacji dyspozycji, po złożeniu wniosku i innych wymaganych dokumentów, to zazwyczaj kilka, maksymalnie kilkanaście dni.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim rozwiązania online, dzięki którym sprawę możemy załatwić bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla nas momencie. Taką możliwość oferuje m.in. innogy Polska z dedykowanym serwisem „Przejmij licznik” na innogy.pl.

Usługa przepisania licznika online opiera się na przejrzystym formularzu. W kolejnych krokach wymaga on od nowego właściciela nieruchomości wpisywania odpowiednich danych. Następnie należy wybrać ofertę prądu, na której podstawie zostanie przygotowana umowa. Teraz wystarczy już tylko przesłać formularz i potwierdzić chęć podpisania umowy. Zawarcie umowy odbywa się za pomocą poczty mailowej. Sprzedawca prądu wyśle Ci wiadomość z wszystkimi niezbędnymi dokumentami i regulaminami. Ostatni krok to kliknięcie w link – w ten sposób ostatecznie potwierdzasz zamiar zawarcia umowy na przedstawionych warunkach. Jeśli przed przystąpieniem do wypełniania formularza zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty, cała procedura nie zajmie Ci więcej niż 15 minut. 

Załącznik:
przepisanie-licznika-innogy.jpg

Przepisanie licznika to dobry moment na zmianę taryfy prądu

Przepisanie licznika i zawarcie nowej umowy na prąd to dobry moment, aby pomyśleć o ewentualnej zmianie taryfy. Dzięki temu możesz znacząco zmniejszyć kwotę swoich  rachunków za prąd.

Najpopularniejszą i powszechnie stosowaną jest taryfa G11 – jednostrefowa i całodobowa. Stawka za 1 kWh energii jest w niej stała bez względu na porę oraz dzień tygodnia. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się taryfa G12, czyli dwustrefowa, w której koszty prądu uzależnione są od pory dnia. Zazwyczaj płacimy tu mniej w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00. Wariantem G12 jest G12w, taryfa weekendowa, w której prąd jest tańszy we wskazanych wyżej godzinach oraz w weekendy, zwykle w piątek od 22:00 do poniedziałku do 6:00 rano.

Zmiana G11 na G12 lub G12w będzie dla ciebie opłacalna, jeśli z urządzeń gospodarstwa domowego, jak pralka czy zmywarka korzystasz w porach, w których prąd jest tańszy lub możesz wyrobić sobie taki nawyk. Zaplanowanie obowiązków domowych, jak sprzątanie lub gotowanie, na późny wieczór czy weekend może pozytywnie wpłynąć na wysokość twoich rachunków za energię elektryczną.

Jeśli szybko załatwisz formalności i przepiszesz licznik na siebie, zmniejszysz ryzyko ewentualnych problemów i skutków nieopłaconych rachunków. Procedura jest szybka i nieskomplikowana, dlatego nie warto odkładać jej na później.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej