Zmywarka

Zmywarka jest urządzeniem mechanicznym, służącym do oczyszczania sztućców, naczyń, szklanek oraz pozostałych przedmiotów przeznaczonych do przygotowywania lub przechowywania produktów spożywczych. Zmywarki dostępne w ofertach sprzedaży różnią się od siebie rozmiarami, specyfiką zabudowy, zużyciem wody, poziomem hałasu, a także klasą energetyczną. Mogą być elementem wyposażenia kuchni lub obiektów gastronomicznych.
Standardowe wymiary lodówki i pralki - na co zwrócić uwagę?
Standardowe wymiary lodówki i pralki - na co zwrócić uwagę?
Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki
Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu? Liczymy co do złotówki
Zabudowy kuchenne - co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę?
Zabudowy kuchenne - co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę?
Jak czyścić zmywarkę i zapobiegać awariom?
Jak czyścić zmywarkę i zapobiegać awariom?

Komfortowa zmywarka, jak dokonać właściwego wyboru?

Zmywarki są coraz popularniejszymi urządzeniami, które pomagają w zachowaniu kuchennego porządku. Zmywają, a często także wyparzają naczynia, stając się podstawowym elementem wyposażenia kuchni. Nowoczesne zmywarki, dostępne w sprzedaży handlowej różnią się od siebie wieloma parametrami. Najważniejszym z nich jest klasa energetyczna (zużycie energii), zużycie wody, pojemność, a także poziom hałasu.

Klasa energetyczna to określenie szacowanego zużycia prądu podczas jednego cyklu zmywania. W europie dostępne są zmywarki, których klasa energetyczna zostaje oznaczona literami od A do G. Najlepszej jakości zmywarki klasy A+++ posiadają o 40 % mniejsze zużycie energii w porównaniu ze zmywarkami klasy A. Zużycie energii pomiędzy kolejnymi klasami (np. między A i B) wynosi ok. 1,06 kW. Możemy zatem stwierdzić, że klasa energetyczna będzie miała wpływ na koszty użytkowania zmywarki.

Zużycie wody to kolejny parametr, mający wpływ na ekonomię zmywania. Standardowe zużycie wody w zmywarce o szerokości 60 cm wynosi 10 do 15 litrów wody na jeden cykl prania. W ofertach producentów (np. firmy Bosch) pojawiają się także modele, których zużycie wody jest jeszcze niższe.

Kolejny istotny parametr zmywarki to poziom hałasu. Możemy ogólnie przyjąć, że im cichsza praca urządzenia, tym większy komfort jego użytkowania.

Ostatni istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę to pojemność. Większość modeli dostępnych w sprzedaży posiada podobną wysokość i głębokość, która umożliwia montaż zmywarki pod blatem kuchennym. Największe znaczenie będzie miała szerokość. Zmywarki o szerokości 45 cm są w stanie zmyć w jednym cyklu maksymalnie 10 kompletów naczyń. Z kolei zmywarki o szerokości 60 cm pomieszczą do 15 kompletów w jednym cyklu zmywania. Wybór pojemności zależy od liczebności domowników, a także od ich stylu życia. W ofertach producentów pojawiają się też duże zmywarki, z funkcją połowy załadunku. Dzięki temu zużycie wody i zużycie energii utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.

W polskich sklepach branżowych znajdziemy wiele ciekawych modeli zmywarek. Znanymi producentami, na których warto zwrócić uwagę są firmy Bosch, Amica, Electrolux, Whirlpool oraz Samsung.

Jeśli interesują Cię zmywarki oraz inne elementy wyposażenia kuchni, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki dotyczące wyboru najlepszych urządzeń, zapoznasz się z cennikami remontu kuchni, a także dowiesz się ile kosztuje popularny sprzęt AGD. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Zmywarki do naczyń - ranking, porady, ceny, na co zwrócić uwagę przed zakupem?

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij