Złota rączka, czyli zrób to sam!

Wiele czynności w domu, wbrew pozorom, jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Gdyby zgłębić temat, nawet tapetowanie czy układanie paneli nie należą do najtrudniejszych zadań. O ile jednak do tych bardziej precyzyjnych i wymagających wprawy warto wezwać specjalistów, o tyle drobne naprawy zdecydowanie znajdują się w zasięgu twoich możliwości. Sprawdź zatem zebrane przez nas na tej stronie poradniki i po prostu: zrób to sam!

Absolutnie minimum to 10 najpotrzebniejszych narzędzi, które warto mieć w domu. Należy do nich przede wszystkim dość lekki młotek, którym bez problemu wbijesz gwoździe i dokonasz drobnych napraw. Przydatne będą także różne śrubokręty i klucze, które najkorzystniej zakupić w zestawie. Po pierwsze dlatego, że będą tańsze, a po drugie – wygodniejsze do przechowywania, więc na pewno ich nie zgubisz, tak jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku pojedynczych sztuk.

Kombinerki to kolejne uniwersalne narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie majsterkowanie. Nie raz ratowały z opresji, gdyż są w stanie skutecznie zastąpić niektóre narzędzia. Ponadto nadają się także do przecinania cienkich drutów, więc w każdym domu będą jak znalazł.

Co jeszcze jako złota rączka powinieneś mieć na wyposażeniu? To dwa rodzaje miarek, czyli zwijania, potocznie nazywana calówką i składana miarka drewniana lub metalowa. W niektórych wypadkach ta druga będzie wygodniejsza w użyciu, na przykład, gdy w pobliżu nie będzie nikogo do pomocy.

Wieszanie różnych elementów dekoracyjnych na ścianach nie może odbyć się nie tylko bez wiertarki, którą oczywiście (wraz z kompletem wierteł) także warto mieć, ale przede wszystkim bez poziomnicy. To niepozorne narzędzie, którego obecność w twoim warsztacie niejednokrotnie docenisz. Z innych podstawowych elektronarzędzi warto mieć także na wyposażeniu wkrętarkę, która ułatwi prace montażowe.

Majsterkowanie a inne przydatne narzędzia

Powyższa lista narzędzi to minimum, jakie jako złota rączka powinieneś posiadać. Oczywiście bez niektórych będziesz w stanie sobie poradzić lub zastąpić je innymi, jednak majsterkowanie nigdy nie będzie tak przyjemne, jak przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Z narzędzie, które przydają się sporadycznie, na uwagę zasługuje paca ścierna i papiery ścierne. Ta pierwsza umożliwia dokładne ścieranie powierzchni na gładko przy użyciu papieru ściernego o właściwej gradacji. To idealne rozwiązanie przy pracach remontowych, takich jak na przykład odnawianie mebli. Zamiast oddawać je do renowacji, zrób to sam!

Przydatny może się okazać klucz nastawny do rur, za pomocą którego poradzisz sobie z pracami związanymi z naprawą instalacji grzewczej, jak na przykład zapowietrzony kaloryfer, a także z majsterkowaniem przy instalacji wodnej. Dobrze, by na wyposażeniu znalazł się także uniwersalny klucz nastawny, bezcenny przy dokręcaniu wielu różnych śrub, co jest możliwe dzięki regulacji.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w sklepie z narzędziami? Jeśli planujesz dalej idące majsterkowanie niż tylko same naprawy, przydatny może się okazać tarnik do obróbki drewna czy pilnik do metalu. Pamiętaj, by na wyposażeniu mieć zawsze trochę śrubek, nakrętek, podkładek, kołków rozporowych czy różnej wielkości gwoździ. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.