Zrób to sam - porady dla majsterkowiczów - zrób to sam!

Zrób to sam - porady dla majsterkowiczów - zrób to sam!

„Złota rączka” – to nazwą najczęściej obejmuje się osoby, które wzywa się do naprawienia różnego rodzaju usterek w domu. Jednak to zaszczytne miano możesz nosić sam! Mnóstwo napraw i robót możesz zrobić samodzielnie. W sieci pojawia się mnóstwo informatorów i filmików DYI, czyli „zrób to sam”, które podpowiedzą ci, jak zrobić drobne naprawy i samodzielnie wyczarować różne dekoracje mebli. Poznaj nasze inspiracje i ciekawe pomysły, które możesz zrealizować samodzielnie.

Zrób to sam – naprawy i remonty w domu

Bardzo wiele drobiazgów, takich jak na przykład naprawy usterek, możesz zrobić samodzielnie. Możesz, jak prawdziwa złota rączka, samodzielnie zrobić także drobne prace remontowe. To świetny sposób na oszczędzenie większej kwoty pieniędzy. Prostą pracą jest układanie kostki brukowej. Dzięki temu nie będziesz musiał zapłacić za taką usługę, a to bardzo wysoki koszt. Układanie kostki brukowej wymaga wyrównania i wygładzenia podłoża – to możesz zlecić, zwłaszcza, jeśli powierzchnia jest duża. Jednak samo układanie kostki jest już bardzo proste i nie musisz dodatkowo w nie inwestować.

Samodzielnie możesz zrobić także cyklinowanie parkietu. Jak zrobić ten element remontu? Będziesz potrzebować specjalnej szlifierki lub maszyny do cyklinowania. Można ją wypożyczyć w wielu miejscach. Cyklinowanie parkietu polega na zdarciu starej powierzchni lakieru do drewna z desek i dotarcia ich do gładkości. Później musisz jedynie nałożyć olej lub lakier, by parkiet był zabezpieczony przed uszkodzeniami i ładnie błyszczał. Należy to jednak zrobić bardzo ostrożnie, by nigdzie nie było nadmiaru środka, który psułby estetykę parkietu.

Jak zrobić meble z palet

Od jakiegoś czasu bardzo popularne są meble z palet. Ciekawe pomysły na wykorzystanie palet dotyczą zwłaszcza mebli ogrodowych lub tarasowych. Palety mają wiele zalet – są lekkie, naturalne, a zrobienie z ich mebli to ekologiczny sposób na wykorzystanie poprzemysłowych resztek. Jak zrobić stolik z palet? Poznaj nasze DYI.

Należy zacząć od oczyszczenia powierzchni palet szlifierką lub papierem ściernym. Powinny być idealnie gładkie, by nie zahaczały się o ubrania lub nie uszkadzały skóry. Kolejnym krokiem jest zaimpregnowanie drewna – w tym wypadku należy sięgnąć po dobrej jakości środek. Teraz już inspiracje należą do ciebie. Możesz po prostu zbić ze sobą palety, by tworzyły stolik, możesz także zrobić dwupoziomowy stolik do kawy. Ciekawym rozwiązaniem jest przykręcenie kółek albo szyby ze szkła hartowanego. Meble z palet warto pomalować farbą do drewna, najlepiej białą – takie są nadal najbardziej popularne.

Świetnym pomysłem są także wszelkiego rodzaju ławki i kanapy z palet. Można je wymościć poduszkami, by były bardziej wygodne. Tego rodzaju meble są bardzo oryginalne i niezwykle tanie. Koszt wszystkich materiałów powinien zamknąć się w 100 zł.

DYI: dekoracja mebli

Przedstawiamy także ciekawe pomysły na dekoracje mebli. Nawet najzwyklejsze drewniane meble możesz przerobić tak, by wspaniale się prezentowały. Wystarczy kilka tricków i będą jak nowe. Kiedy robisz remont i zmieniasz styl wystroju mieszkania, nie musisz kupować nowych mebli. Wystarczy, że je odpowiednio udekorujesz, by pasowały do nowej aranżacji.

Najbardziej popularny styl skandynawski wymaga wszędobylskiej bieli. Pomalowanie mebli na biały kolor nie jest żadnym problemem, potrzebujesz tylko odpowiedniej farby do drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest także udekorowanie mebli specjalnymi naklejkami lub okleinami. To wymaga od ciebie trochę czasu i dokładności, by idealnie rozprowadzić materiał – nie może się zaginać, nie możesz dopuścić także do powstawania pęcherzyków powietrza.

Ciekawym pomysłem jest zapanowanie nad bałaganem z pomocą specjalnych opakowań i koszyczków. Obecna moda aranżacyjna wymaga, aby wszystkie drobiazgi i bibeloty były pochowane. Możesz do tego użyć tylko pudełek po butach lub puszek po jedzeniu, na przykład po owocach w zalewie. Wystarczy tylko, że udekorujesz je odpowiednim papierem. Okleinami możesz dodać pomieszczeniom trochę koloru, na przykład umieszczając je na ramie lustra lub robiąc barwną kompozycję na drzwiach.