Żarówki

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że z pozoru błahe czynności mogą wpłynąć na większe zużycie prądu, a co za tym idzie, wyższe rachunki. Najczęściej wynikają one z naszych przyzwyczajeń i wygody, niekiedy mogą być nawet wynikiem niewiedzy. Wystarczy jednak zastosować się do kilku wskazówek, aby już teraz zacząć generować oszczędności. Co możemy zatem zrobić?

 • Klasa energetyczna sprzętów AGD i RTV - najwięcej energii w naszych domach pobierają urządzenia takie jak lodówka, pralka, zmywarka, telewizor, czy czajnik elektryczny. Wyłączenie ich od zasilania nie zawsze jest możliwe. Co w takiej sytuacji zrobić? Już podczas zakupu urządzeń tego rodzaju warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Najlepszym wyborem będą te oznaczone A+ lub A++.
 • Tryb czuwania i pobór energii - niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przełączenie urządzeń w tryb czuwania generuje dodatkowe koszty. Nadal są bowiem podłączone do zasilania, przez co pobierają prąd. Jeżeli więc nie korzystamy z laptopa czy telewizora, to warto go wyłączyć zamiast usypiać. 

  Oszczędność energii

 • Oświetlenie - krótsze dni sprzyjają długim godzinom korzystania ze sztucznego światła jakie dają lampy w naszych domach. Wymiana żarówek na energooszczędne ledy sprawi, że nasze zużycie prądu nie wzrośnie, a może nawet się obniżyć. Jeżeli więc jeszcze tego nie zrobiliśmy, to warto wymienić żarówki we wszystkich pomieszczeniach. Warto też wiedzieć, że gaszenie światła za każdym razem, gdy wychodzimy z pokoju, jest konieczne przy standardowych żarówkach, natomiast niekoniecznie sprawdzi się to przy wersji energooszczędnej. Dlaczego? Żarówki energooszczędne najwięcej energii pobierają właśnie przy ich włączaniu, dlatego nieustanne włączanie i wyłączanie światła nie przyczyni się do niższych rachunków.
 • Zmiana warunków umowy na sprzedaż prądu - do oszczędności przyczynić może się także zmiana umowy na sprzedaż energii. Zapytaj swojego sprzedawcę o aktualną ofertę, a niewykluczone, że będziesz mógł przełączyć się na korzystniejsze warunki od aktualnie posiadanych. Warto być na bieżąco z aktualnymi promocjami.
 • Ogrzewanie domu energią elektryczną

  Ogrzewanie domu energią elektryczną nie musi wcale oznaczać wysokich rachunków za prąd, szczególnie gdy zdecydujemy się na wybór odpowiedniego produktu. Ciekawą propozycję pod tym względem prezentuje innogy Polska, a to za sprawą oferty Bezpieczne Ogrzewanie, która pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania bez zmniejszenia komfortu ciepła. Ważne jest również przystosowanie do niej urządzeń instalacyjnych. Niemniej, nadal istotne jest rozsądne korzystania z ogrzewania. Co to właściwie oznacza? Jeżeli chcemy zmniejszyć zużycie prądu, które wiąże się z ogrzewaniem domu, to musimy pamiętać o zakręcaniu grzejników przed wyjściem. Ponadto, dobrze jest zmniejszyć ogrzewanie nocą, w czasie, gdy śpimy, co także wpływa na podniesienie komfortu naszego snu. Zamiast podkręcać grzejniki, lepiej zainwestować w ciepłą kołdrę. Równie istotne jest zamykanie drzwi do pomieszczeń, które ogrzewamy oraz uszczelnienie okien - bo to przez nie ucieka najwięcej ciepła. Na uwadze należy mieć także fakt, że konieczne jest odpowietrzanie grzejników przed każdym sezonem grzewczym.

  Zużycie prądu w sezonie jesienno-zimowym znacznie wzrasta, jednak przy odpowiednim podejściu, możemy ograniczyć te wzrosty co przełoży się pozytywnie na nasze rachunki za prąd. Zmiana przyzwyczajeń z początku nie będzie prosta, ale z pewnością się opłaci.

  artykuł sponsorowany

  Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
  Oceń
  Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny