Przędziorek chmielowiec – charakterystyka i występowanie

Gdzie występuje i jak rozpoznać przędziorka chmielowca?

Przędziorek chmielowiec, czyli Tetranychus urticae mierzy około 0,5 mm, dlatego trudno go dostrzec. Wysysa z rośliny soki aparatem gębowym. Zdjęcia dostępne w Internecie pozwalają na obejrzenie go w pełnej okazałości. Gdy żeruje łatwo go zidentyfikować po delikatnej pajęczynce od spodniej strony liści. Objawy jego występowania to jasne, mozaikowate plamki na liściach, które stopniowo zaczynają żółknąć i opadać. Przy dużej inwazji szkodniki te zajmują także ogonki liściowe, szypułki kwiatowe, a nawet kwiaty. Pojawiają się w czasie wysokiej temperatury, przy równoczesnym suchym powietrzu. Z tego powodu na roślinach uprawianych w domu szkodniki występują najczęściej zimą.

Tetranychus urticae powszechnie występują także w ogrodach w okresie lata. To często spotykane szkodniki malin. Pojawiają się na malinie już w kwietniu, rozmnażając się błyskawicznie. Prowadzi to do wyniszczenia i choroby malin. Przędziorki chmielowce atakują także truskawki, winorośl, fasole wielkokwiatowe. Powoduje choroby brzoskwini i nektarynki. Jest zagrożeniem dla roślin szklarniowych oraz ozdobnych. Fuksja, pierwiosnek czy niecierpek często stają się miejscem jego żerowania.

Co należy wiedzieć o przędziorku chmielowcu?

Zapłodnione samice przędziorka chmielowca zimują w zagłębieniu kory, w opadłych liściach i innych kryjówkach. W tym okresie przyjmują czerwono – pomarańczową barwę. Ukazują to zdjęcia dostępne w sieci. Wczesną wiosną samica opuszcza kryjówkę, zaczyna żerowanie i składa około 200 jaj. Po kilku dniach wykluwają się z nich zielone larwy, które w ciągu dwóch tygodni osiągają dorosłość. W ciągu roku rodzi się kilka pokoleń przędziorków.

Zaatakowane przez niego rośliny tracą odporność przed chorobami. W przypadku żerowania na malinie, może stać się przyczyną pojawienia się choroby malin. Zwalczanie przędziorka chmielowca nie jest łatwe, ponieważ większość preparatów działa skutecznie na postać dorosłą tego roztocza. Z tego powodu walka z przędziorkiem jest długotrwała i wymaga systematyczności. W warunkach domowych codzienne sprawdzanie roślin i spryskiwanie ich wodą może uchronić je przed wystąpieniem przędziorka chmielowca. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.

Zwalczanie przędziorka chmielowca

Metody domowe na przędziorka

  1. Woda z płynem do mycia naczyń. Gdy pojawią się pierwsze objawy żerowania tetranychus urticae, pomocne mogą być metody domowe. Liście roślin przemywane wodnym roztworem z dodatkiem płynu do mycia naczyń może zlikwidować szkodnika. Na 1 l wody stosuje się 1 łyżkę płynu i dokładnie myje każdy liść, zwłaszcza jego spodnią stronę. Po zabiegu roślinę należy dokładnie spłukać prysznicem.
  2. Olej roślinny. To skuteczna metoda na pozbycie się roztoczy. Należy dokładnie przemywać liście olejem roślinnym. Olej działa kontaktowo, zatykając otwory gębowe przędziorków i szkodniki się duszą.
  3. Oprysk z wyciągu z czosnku. Gdy pojawią się pierwsze objawy żerowania, na 1 l wody dajemy 25 g pokrojonego czosnku i odstawiamy na 12 godzin. Następnie dolewamy do wyciągu 1 l wody i spryskujemy dokładnie rośliny. Zabieg powtarzamy co trzy tygodnie.
  4. Oprysk z wyciągu z cebuli. Zamiennie do oprysku z czosnku, do walki z przędziorkiem można stosować także oprysk z wyciągu z łusek cebuli. Do pół litra wody dodajemy 10 g łusek cebuli i odstawiamy. Po trzech dniach oprysk na przędziorki jest gotowy do użycia.

Zwalczanie przędziorka chmielowca metodami biologicznymi

Walka z przędziorkiem chmielowcem metodami domowymi nie jest możliwa w przypadku roślin w ogrodach, na plantacjach czy w szklarniach. Gdy przędziorek zaatakuje truskawki lub pojawi się na malinie, można wykorzystać preparaty biologiczne. Zawierają one drapieżne gatunki roztoczy, które są naturalnymi wrogami przędziorków chmielowców. Środki te są łatwe w użyciu, gdyż wystarczy posypać nimi rośliny w czasie ciepłej temperatury. Warto także zwiększyć wilgotność powietrza w czasie stosowania preparatu.

Przędziorek chmielowiec atakujący roślinę oraz zwalczanie przędziorka chmielowca
Szkodnik przędziorek chmielowiec krok po kroku oraz zwalczanie przędziorka chmielowca

Zwłaszcza w uprawach szklarniowych, na malinie i w truskawkach warto sięgnąć po tego rodzaju środki i uniknąć chemii. Środki biologiczne niestety nie są tanie i ich stosowanie do roślin domowych jest nieopłacalne. Środek należy szybko zużyć i nie można go długo przechowywać. Przykładem jest preparat SPIDEX 2000, który należy wykorzystać w ciągu doby od otwarcia. Zabieg powtarza się po tygodniu. Przędziorki szybko stają się nieaktywne i można je zaobserwować w postaci czarnych, niewielkich punkcików. Tego rodzaju środki ochrony roślin pozwalają uniknąć np. choroby malin bez stosowania oprysków chemicznych.

Walka z przędziorkiem - środki chemiczne i inne

Przy dużej liczebności Tetranychus urticae w warunkach domowych można zwalczać środkiem chemicznym. Dostępne są środki ochrony roślin w niewielkich opakowaniach, gotowych do użycia. Przykładem jest preparat Polysect Ultra Hobby AL. Oprysk należy powtarzać po tygodniu, gdyż działa on wyłącznie na dorosłe osobniki. Jaja i larwy pozostają nienaruszone, dlatego konieczne jest powtórzenie zabiegu, gdy szkodniki osiągną odpowiednią formę.

W uprawach ogrodowych i szklarniowych do zwalczania przędziorka chmielowca stosuje się skoncentrowane środki ochrony roślin. Wymienić tu należy środki chemiczne takie jak: Magus 200 S.C., Karate Zeon 050 CS., Envidor, Ortus. Dostępne są one w opakowaniach mierzących 1 l. Przed użyciem należy rozpuścić odpowiednią ilość środka w wodzie i tak przygotowaną mieszaniną opryskać rośliny. Nie wolno zapominać o tym, że środki chemiczne mają ustalony okres karencji.

Wczesną wiosną wykonuje się także oprysk niszczący zimujące jaja przędziorka. Tego rodzaju środki ochrony roślin powstają na bazie naturalnych składników i zawierają olej parafinowy. Wymienić tu należy Permanol 60 EC oraz Treol 770 EC. Zwalczają nie tylko przędziorka chmielowca, ale także inne szkodniki powodujące choroby malin, truskawki, czy innych roślin. Sporządza się z nich emulsję wodną do spryskiwania. Zaletą środków ochrony roślin na bazie naturalnych składników jest krótki okres karencji. Jest to 24 godziny. Zastosowane na malinie czy truskawce nie powodują utraty zbiorów. Owoce można bezpiecznie spożywać.

Chociaż jest prawie niewidoczny i możemy obejrzeć tylko jego zdjęcia, to przędziorek chmielowiec jest poważnym zagrożeniem dla wielu roślin. Dlatego należy go zwalczać, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy jego bytowania. Wybór metody walki z przędziorkiem zależy od wielkości i rodzaju zaatakowanej uprawy. Warto jednak sięgać po metody naturalne i biologiczne, a po środki chemiczne dopiero wtedy, gdy inne zawiodą.

ikona podziel się Przekaż dalej