Jak wygląda zwartnica hippeastrum?

Zwartnica pochodzi z rodziny amarylkowatych i znalazła zastosowanie, jako roślina doniczkowa. Kwiat cebulowy wytwarza sztywne łodygi o wysokości ok. 50 cm. Z łodyg wyrastają dwa do maksymalnie czterech dużych kwiatów.

To właśnie kwiat stanowi największy walor dekoracyjny rośliny. Zwartnica hippeastrum wytwarza lejkowate kwiaty o zróżnicowanym zabarwieniu. Ich średnica może osiągać nawet ponad 20 cm, co z pewnością zwraca na siebie uwagę.

Uprawa rośliny nie jest prosta, jednak efekty dekoracji pomieszczeń są warte wysiłku. Poszczególne odmiany zwartnicy wytwarzają kwiaty w barwach od białej do ciemnoczerwonej. Ciekawostką są także dwubarwne odmiany hippeastrum.

Zwartnica a amarylis

Hippeastrum i amarylis pochodzą z tej samej rodziny, jednak wykazują wiele odmiennych cech. Najważniejszą jest budowa łodyg. Zwartnica posiada pustą w środku, sztywną łodygę, z której wyrasta do czterech kwiatów. Z kolei amarylis wytwarza łodygi pełne, a na ich szczytach może pojawiać się nawet 10 nieco drobniejszych kwiatów.

Zarówno jeden i drugi kwiat cebulowy posiada podobne wymagania (np. słoneczne stanowisko) częste podlewanie i nawożenie. Jednak uprawa wyróżnia się innymi terminami kwitnienia. Zwartnica przeważnie kwitnie wczesną wiosną, a amarylis późnym latem.

W wielu skalpach znajdują się amarylisy pod nazwą hippeastrum. Obie rośliny są ze sobą powszechnie mylone, a kwiat cebulowy hippeastrum nie cieszy się tak dużą popularnością. Dlatego przed dokonaniem zakupu, warto przeczytać łacińską nazwę rośliny, która powinna widnieć na doniczce.

Zwartnica w doniczce – uprawa i słoneczne stanowisko

Hippeastrum to dość kapryśny kwiat cebulowy. Na szczęście umiejętna uprawa, podlewanie i nawożenie umożliwiają uzyskanie efektownego kwitnienia. Roślina bardzo lubi słoneczne stanowisko, dzięki któremu osiąga najlepsze przyrosty i efektowne kwiatostany. Przy zbyt niskim stopniu nasłonecznienia zwartnica nie kwitnie.

Pędy kwiatowe hippeastrum, a także zwartnica krok po kroku, odmiany, uprawa i pielęgnacja w doniczkach na parapecie
Zwartnica hippeastrum krok po kroku, czyli najpiękniejsze odmiany, uprawa, pielęgnacja, sadzenie i cebule oraz ich cena

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Preferowane, słoneczne stanowisko może znajdować się na parapetach, a roślina jest wyjątkowo ciepłolubna. Kwiat cebulowy najlepiej rośnie w temperaturze 18 – 25 0C. Podlewanie i nawożenie będą z kolei uzależnione od stanu rośliny.

Podlewanie zaczynamy w momencie, gdy zauważymy, że kwiat cebulowy wytwarza pierwsze łodygi. Podlewanie powinno być umiarkowane i częste, tak aby podłoże było stale, delikatnie wilgotne. W momencie zawiązania się pąków kwiatowych możemy rozpocząć nawożenie. Dobrze sprawdzi się tu nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Warto także dodać, ze nawożenie i podlewanie w okresie kwitnienia powinny być bardziej intensywne. Woda powinna być wlewana wyłącznie do podstawki, bowiem zwartnica nie lubi nadmiernego przemoczenia cebuli.

Wraz z zakończeniem okresu kwitnienia zaprzestajemy intensywnego nawożenia i ograniczamy podlewanie. Hippeastrum i amarylis po przekwitnięciu powiększa cebule, a pędy są zielone jeszcze przez dłuższy czas. Dlatego w dalszym ciągu utrzymujemy słoneczne stanowisko i pielęgnujemy roślinę. Uprawa w dalszym etapie uwzględnia przejście rośliny w stan spoczynku. Gdy liście hippeastrum zaczną żółknąć, zaprzestajemy podlewania.

Uprawa w okresie spoczynku polega na umieszczeniu rośliny w chłodniejszym miejscu. Słoneczne stanowisko nie jest już wymagane, a zamiast niego preferowana jest niska temperatura. Starsze cebulki możemy wyjąć z donicy i przechowywać w torfie. W kolejnym sezonie wykonujemy sadzenie w nowym podłożu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.Sadzenie i uprawa – jak dbać o młody kwiat cebulowy?

Sadzenie cebuli zwartnicy można przeprowadzić od października, aż do stycznia. Roślina zakwita do 6 tygodni od posadzenia, co umożliwia uzyskanie dekoracji pomieszczeń w różnych terminach.

Najlepiej sprawdza się sadzenie do żyznego i przepuszczalnego podłoża. Cebulki powinny posiadać także wydajny drenaż, który zabezpieczy je przed nadmierną wilgocią. Sadzenie wykonujemy w taki sposób, by cebulka wystawała na ok. 1/3 swojej wysokości nad powierzchnię gruntu. Następnie stopniowo przenosimy doniczkę w coraz cieplejsze miejsce, pamiętając, że przy dużym zacienieniu i niskich temperaturach, zwartnica nie kwitnie.

Niekiedy zdarza się, że zwartnica nie kwitnie nawet pomimo regularnego nawożenia i dobrego stanowiska uprawy. Może to być efekt zbyt wysokiej temperatury podczas spoczynku cebuli. Zwartnica nie kwitnie także wtedy, jeśli zrezygnujemy z nawożenia lub przy zbyt niskiej temperaturze uprawy. Na szczęście właściwe sadzenie, słoneczne stanowisko i regularne podlewanie zazwyczaj dają dobre efekty uprawowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny