Żywopłot - rośliny na żywopłot, zakładanie, pielęgnacja

Żywopłot to ciekawa forma naturalnego ogrodzenia. Łączy funkcje dekoracyjne oraz ochronne. Ma jeszcze jedną, cenną zaletę. Można go stworzyć na wiele różnych sposobów. I nie chodzi tu tylko o wysokość i szerokość. Do wyboru są rozmaite gatunki krzewów. To daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda zakładanie żywopłotu. Tę kwestię i najczęściej wybierane rośliny dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Ochronne i ozdobne żywopłoty

Żywopłot jest powszechnym elementem wiejskiego i miejskiego krajobrazu. Powstaje z gęsto posadzonych roślin. Przeważnie są to krzewy liściaste lub iglaste, rzadziej wykorzystuje się niejedno niskie drzewo. Żywopłoty występują na prywatnych posesjach, terenach firmowych czy państwowych. Rozwijają się w parkach, na skwerach i w ogrodzie. Dobrze wiedzieć, że te nasadzenia pełnią różne role w zależności od miejsca występowania. Przy domach chronią działki przed wiatrem, kurzem a często i intruzami. Stanowią świetną barierę oddzielającą domowników od sąsiadów. Na innych terenach sprawdzają, jako piękna, nierzadko kolorowa dekoracja.

Użytkowe i ozdobne żywopłoty to kilka różniących się wersji. Podstawowy podział już podaliśmy, to nasadzenia z roślin iglastych i liściastych. W obu przypadkach często tworzy się je z roślin jednego typu. Jednakże można zdecydować się na barierę, na którą składają się różne gatunki. Kolejne wersje do wyboru to żywopłoty sezonowe i całoroczne. Pierwsze z wymienionych powstają z roślin liściastych, które zrzucaj liście na zimę. Drugie komponuje się z gatunków zimozielonych, czyli będących zielonym tłem przez cały rok. Do stworzenia takich żywopłotów stosuje się krzewy, które nie gubią liści oraz odmiany iglaste.

Wśród żywopłotów nie brakuje nasadzeń niskich, głównie ozdobnych. Równie wiele jest wersji wysokich, zasłaniających widok na posesję. Do kryteriów podziału należy jeszcze dodać wygląd. Idąc tym tropem znajdziemy żywopłot formowany i naturalny. Ten pierwszy jest przycinany tak by osiągnąć konkretną wysokość i kształt. Często też jego gałęzie są dodatkowo splatane by całość była jak najgęstsza. Natomiast żywopłoty naturalne rosną swobodnie, są luźniejsze i zajmują więcej miejsca. Rośliny rozrastają się w dowolnych kierunkach. Więcej informacji o rodzajach i zastosowaniach żywopłotów opublikowaliśmy na naszej stronie.

Sezonowy lub całoroczny żywopłot liściasty

Jak stworzyć ładny, liściasty żywopłot? Pierwszy krok to wybór gatunku krzewu. Musi być dopasowany do wielkości ogradzanej działki. I oczywiście oczekiwań właściciela. Sadzenie roślin przeprowadza się w dogodnych dla nich terminach. Krzewy zrzucające liście umieszcza się w ziemi jesienią. Dla okazów zimozielonych najlepsza jest wiosna. W obu przypadkach ziemia musi być wcześniej przekopana i pozbawiona chwastów. Sadzonki nie mogą mieć przesuszonych korzeni. Gdy miejsce wyznaczone na żywopłot będzie gotowe można wysadzać na nim rośliny. Jeśli odbywa się to wiosną, po posadzeniu należy je przyciąć.

Które rośliny są najchętniej wybierane na żywopłoty liściaste? Na czele listy znajduje się gubiący zimą liście ligustr pospolity. Cieszy się popularnością z kilku powodów. Nie ma wysokich wymagań stanowiskowych i pielęgnacyjnych. Jest odporny na bardzo niskie temperatury, gęsty i szybko rośnie. Jedyną niedogodnością jest to, że potrzebuje częstego przycinania. Kolejna roślina nadaje się i na żywopłoty formowane i na naturalne. Jest nią berberys Thunberga. Do dyspozycji jest kilka odmian, różniących się miedzy innymi kolorem liści. Berberys podobnie jak ligustr nie ma wysokich wymagań uprawowych.

Grupę zimozielonych roślin liściastych reprezentuje bukszpan wieczniezielony. W kwestii stanowiska jest bardziej wymagający niż gatunki wspomniane powyżej. Ten całoroczny krzew może dorastać do 4 metrów wysokości, potrzebuje, więc formowania. Wspominaliśmy, że na żywopłot czasem wybierane jest drzewo. W tej roli najlepiej czują się dwa rodzaje. Pierwszy to grab pospolity doskonale znoszący cięcie. Preferuje żyzne zimie, ale poradzi sobie także na mniej zasobnych w składniki odżywcze. Drugi gatunek drzewa to buk pospolity. Ma gładkie, zielone lub bordowe liście. Temat zakładania żywopłotu i popularnych roślin liściastych rozwijamy na naszej stronie.

Iglasty żywopłot w ogrodzie

Całoroczne żywopłoty iglaste okalają i ozdabiają niejedną posesję. Do najchętniej wybieranych roślin z tej grupy należy żywotnik zachodni znany też, jako tuja. Najlepiej sprawdzają się jego dwie odmiany, Barbant oraz Szmaragd. Pierwsza oferuje elegancki pokrój, druga dzięki błyskawicznemu wzrostowi szybciej tworzy funkcjonalny żywopłot. Żywotniki lubią miejsca nasłonecznione, ale rozwiną się także w półcieniu. Wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj nie są wrażliwe na choroby. Poza wymienionymi odmianami, estetyczne ogrodzenie stworzy żywotnik zachodni kulisty.

Ładny iglasty żywopłot można uzyskać sięgając po cis pospolity. Jest to gatunek mający kilka zalet i jedną poważną wadę. Rośnie wolno a jego maksymalna wysokość w grupowym nasadzeniu to 4 metry. Wyrośnie w cieniu, na podłożach dość żyznych. Ponadto cis może być dowolnie formowany, bowiem doskonale znosi cięcie. Trzeba też dodać, że jest to gatunek długowieczny. Nie należy jednak zapominać o wadzie. Otóż cis pospolity jest rośliną trującą. W jego tkankach znajduje się niebezpieczna toksyna. Dlatego też przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych trzeba zachować szczególną ostrożność.

Do tworzenia ozdobnych żywopłotów wykorzystywane są także inne iglaki. Są to między innymi różne odmiany jałowca, na przykład wirginijski. Na liście gatunków znajdują się dwa cyprysiki, Lawsona oraz groszkowy. Ciekawym wyborem może okazać się modrzew europejski. To dość nietypowa roślina iglasta. Przede wszystkim, dlatego, że po sezonie wegetacyjnym jego igły żółkną i opadają. Zatem w grę wchodzi żywopłot sezonowy. Zaletą jest to, że modrzew w okresie kwitnienia wydaje przepiękne kwiaty. Tym samy dotarliśmy do końca zestawienia. Rozszerzenie informacji o iglastych krzewach znajduje się na naszej stronie.