Określenie zdolności kredytowej - po co jest potrzebne?

Zanim dowiemy się, jak sprawdzić zdolność kredytową, warto wcześniej uwzględnić, po co takie wyliczenie jest w ogóle potrzebne. Wiele osób podchodzi do tego zadania z poczucia konieczności, a nie potraktowania kalkulacji zdolności kredytowej, jako pomocnego narzędzia. Dzięki niemu będzie nam łatwiej przewidzieć pewne decyzje banku, a nawet zaplanować swoją przyszłość związaną z zakupem mieszkania lub budową domu.

Zbadaj swoją zdolność kredytową dla dwóch ważnych powodów:

  • Sprawdzanie zdolności kredytowej w celu uzyskania kredytu hipotecznego - jeżeli podejmujemy decyzję o tym, aby wziąć kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości, musimy wiedzieć, czy jakikolwiek bank nam go w ogóle udzieli. Określenie zdolności kredytowej jest niezwykle decydującym aspektem, dającym informację instytucjom bankowym, że będziemy w stanie spłacać nasze zobowiązanie.
  • Sprawdzanie zdolności kredytowej w celu zweryfikowania swojej sytuacji finansowej - optymalnym rozwiązaniem będzie, jeżeli wykonamy wyliczenie swojej zdolności kredytowej, zanim jeszcze będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie sprawdzić, w jaki sposób poprawić swoją sytuację finansową. Tutaj nie chodzi tylko o pozytywną decyzję ze strony banku, ale przede wszystkim przygotowanie się na comiesięczne obciążenie finansowe, a także na różne sytuacje, jakie mogą nas spotkać w życiu. Dzięki temu możemy przygotować poduszkę finansową na niespodziewane wydatki lub zastanowić się nad tym, jak zwiększyć swoje przychody. Sprawdzanie zdolności kredytowej pod tym względem zapewni nam spokój i brak kłopotów finansowych w przyszłości.

Jak sprawdzić zdolność kredytową

Już wiemy, że określenie zdolności kredytowej może pomóc nam w przygotowaniach do uzyskania kredytu hipotecznego. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy nawet z tego, w jaki sposób ten współczynnik jest w ogóle wyliczany. Sprawdź, na co banki zwracają uwagę, zanim podejmą decyzję o tym, czy udzielą ci kredytu.

Do kluczowych elementów, jakie mają wpływ na wyliczenie zdolności kredytowej zaliczają się:

  • Zarobki - określenie zdolności kredytowej zaczyna się od podsumowania wszystkich przychodów z różnych źródeł, nie tylko umowy o pracę, ale również umów cywilnoprawnych, prowadzonej działalności gospodarczej, czy też wynajmu nieruchomości. Zbadaj swoją zdolność kredytową w skali miesiąca podsumowując wszystkie przychody, które jesteś w stanie udokumentować.
  • Koszty życia - ten element niestety odpowiada za obniżenie zdolności kredytowej. Do wszystkich kosztów wliczamy rachunki, czynsz, alimenty, a także wszelkie pozostałe zobowiązania, takie jak koszty utrzymania swojej rodziny. Każdy bank posiada swój przelicznik kosztów utrzymania, który przypada na każdego członka rodziny.
  • Aktualne zadłużenia - do nich zaliczają się aktualnie spłacane raty innych kredytów hipotecznych, gotówkowych, pożyczek, a także rat za zakupy. Należy mieć na uwadze, że sprawdzanie zdolności kredytowej obejmuje także posiadane na karcie płatniczej debet, a także limity na karcie kredytowej. Niestety wszystkie sumy obniżają zdolność kredytową.

Oprócz tego banki sprawdzają również:

  • Historię kredytową - ma największe znaczenie. Zbadaj swoją zdolność kredytową i upewnij się, że nie figurujesz w instytucjach typu BIK, czy też BIG. Wszelkie niespłacane w terminie należności obniżają szanse na kredyt hipoteczny.
  • Wiek kredytobiorcy - sprawdź, jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy, a także maksymalny okres spłaty. Na podstawie tego wyliczysz na ile możesz wziąć kredyt. Jak wiadomo jest różnica pomiędzy wysokością rat spłacanych przez 30 lat, a rozłożonych na 15 lat.
  • Liczbę domowników na utrzymaniu - wliczani są tutaj nie tylko dorośli, ale również liczba posiadanych dzieci.
  • Rodzaj przychodów - banki zupełnie inaczej patrzą na dochody pozyskiwane z umowy o pracę na czas nieokreślony, a inaczej na przychody pozyskiwane z działalności gospodarczej
  • Stan cywilny - chcąc się dowiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową, musisz się nastawić, że w banku będziesz zapytany o swój stan cywilny
  • Miejsce zamieszkania - określenie zdolności kredytowej na podstawie miejsca zamieszkania polega na oszacowaniu kosztów życia. Jak wiadomo, w dużych miastach koszty utrzymania są dużo wyższe w porównaniu do mniejszych miejscowości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kredycie hipotecznym.

Kalkulator zdolności kredytowej online

Zbadaj swoją zdolność kredytową online dzięki specjalnym narzędziom. Kalkulator zdolności kredytowej zagwarantuje Ci szacunkowe wyliczenie, o jak wysoki kredyt możesz się ubiegać, a także na ile lat. Sprawdź przy okazji, ile musisz przygotować wkładu własnego w banku, w którym chcesz złożyć wniosek. Obecnie wkład własny waha się od 10 do 30% wartości nieruchomości. Najczęściej kalkulator zdolności kredytowej online dostępny jest na stronie każdego banku.

Sprawdź oferty w różnych bankach. Wyliczenie wysokości rat w różnych instytucjach bankowych pokazuje, że na jednych produktach możesz przepłacić, a na innych zaoszczędzić. Kalkulator zdolności kredytowej online pozwoli Ci na wyliczenie różnych dostępnych opcji. Zarówno wysokości spłaty kredytu w przypadku rat malejących, jak i również rat o takiej samej wysokości. Warto przyjrzeć się spłacie kredytu w przypadku zmiennego lub stałego oprocentowania. Są to szczegóły, które mogą mieć ostatecznie wpływ na zdolność kredytową. Oczywiście wyliczenie zdolności kredytowej przy pomocy tego typu kalkulatorów, pozwala na uzyskanie wstępnej informacji, tym samym nie możemy uzyskanych wyników traktować jako ostatecznej oferty bankowej. Jednak takie wstępne porównanie pozwala nam podjąć decyzję na wybór najkorzystniejszego dla nas wariantu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły