Jak negocjować cenę mieszkania – po pierwsze, przygotować argumenty i określić swoje potrzeby

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak negocjować cenę mieszkania, jest realne określenie swoich wymagań i „uzbrojenie się” w merytoryczne argumenty. W pierwszym etapie przygotowań warto precyzyjnie określić swoje potrzeby, oczekiwania, a także możliwości finansowe. Ustalmy swój budżet inwestycji, a jeśli to niezbędne, sprawdźmy zdolność kredytową. Dużym atutem przy rozmowach z deweloperem będzie określenie, jaką część ceny nieruchomości możemy wypłacić już na samym początku.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym wiąże się też z koniecznością określenia interesującego nas metrażu, wyboru kondygnacji, a także szeregu innych preferencji. Przemyślmy, czy interesuje nas zakup nieruchomości na parterze, a może chcemy zdobyć wygodne miejsce parkingowe. Ustalenie indywidualnych oczekiwań ułatwi negocjacje. Czasem nie warto sugerować się jedynie obniżeniem ceny za mieszkania. Negocjacje możemy poprowadzić tak, by deweloper był skłonny zapewnić nam korzystniejsze warunki (np. lepsze miejsce parkingowe lub korzystniejsze wyposażenie mieszkania).

Negocjacje dobrze poprzedzić kompleksową analizą rynku nieruchomości. Nawet podstawowy research pozwoli nam określić średnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym. Warto ustalić średnie stawki za metr kwadratowy w danej okolicy. Ważnym punktem odniesienia będzie także dokładana lokalizacja inwestycji. Sprawdźmy, jaką renomę posiada interesująca nas okolica, przeanalizujmy jakość połączenia z centrum miasta, pobliskie inwestycje oraz możliwe korzyści i wady danej lokalizacji. W przypadku mieszkań przeznaczonych na wynajem warto też obliczyć rentowność inwestycji. Analiza zarobków wynikających z potencjalnego najmu, a także stosunku ceny najmu do średnich kosztów zakupu mieszkania pozwolą nam na wybór najkorzystniejszych ofert. Dokładana analiza da nam dodatkowe argumenty, które umożliwią negocjacje ze sprzedawcą.

Negocjacje na rynku pierwotnym – jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym otwiera wiele możliwości negocjacji z deweloperem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stan realizacji inwestycji. Negocjacje na wstępnych etapach budowy na ogół okazują się znacznie prostsze, a deweloper jest skłonny na udzielenie korzystniejszych warunków sprzedaży. Sytuacja zmienia się w przypadku dużego zainteresowania ofertą będącą w końcowym etapie realizacji. Negocjacja ceny jest tu bardzo trudna, jednak merytoryczna rozmowa z deweloperem nadal może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków zakupu.

Negocjacje z deweloperem nie muszą dotyczyć wyłącznie samej ceny mieszkania. Nabywając nieruchomość na rynku pierwotnym, możemy uzyskać wiele dodatkowych korzyści. Warto negocjować z deweloperem atrakcyjniejsze warunki transakcji. Może przyda nam się dobre miejsce parkingowe, duża komórka lokatorska, a może dodatkowe wyposażenie w mieszkaniu. Dobre przygotowanie klienta i merytoryczne argumenty mogą skłonić dewelopera do pójścia na dodatkowe ustępstwa. Wynegocjowane dodatki do zakupu mieszkania nie zmniejszą naszych wydatków, jednak podniosą wartość mieszkania.

Argumenty w negocjacjach powinny łączyć się z dobrym podejściem ze strony inwestora. Nie warto przychodzić na spotkanie z ewidentnym zamiarem zakupu. Jeśli deweloper uzna, że i tak skorzystamy z jego oferty, prawdopodobnie będzie mniej skłonny do pójścia na ustępstwa. Dlatego warto pohamować się od zbędnego entuzjazmu, a przed zakupem mieszkania porównać przynajmniej kilka konkurencyjnych ofert.

Nie najlepszą strategią jest też brak elastyczności. Podczas negocjacji nie warto się denerwować i upierać, jeśli deweloper nie chce obniżyć ceny. Znacznie lepszym pomysłem będzie zaproponowanie deweloperowi rezygnacji z rzeczy, które są dla nas zbędne oraz zaproponowanie innych, korzystniejszych dla nas rozwiązań. Negocjacje warto oprzeć o argumenty i dodatkowe propozycje, które zachęcą drugą stronę do dodatkowych ustępstw. Dobrym przykładem będzie tu możliwość uiszczenia większej raty już na starcie inwestycji lub rezygnacja z niepotrzebnej inwestorowi komórki lokatorskiej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zakupie mieszkania.

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym również zapewnia wiele możliwości negocjacji. Najważniejszym punktem okazuje się odpowiednie przygotowanie zarówno pod kątem merytorycznym, jak i pohamowania emocji. Mieszkania na rynku wtórnym są dostępne w bardzo zróżnicowanych cenach. W negocjacjach ze sprzedawcą warto wskazać argumenty, które przemawiają za obniżką ceny. Dobrym przykładem są tu mieszkania na parterze lub na wysokim piętrze w bloku bez windy. Takie nieruchomości na rynku wtórnym na ogół okazują się tańsze w zakupie niż mieszkania na niskich piętrach.

Oświetlony korytarz w mieszkaniu, drewniany hol domu, długi korytarz w domu, jak negocjować cenę domu, jak zrobić dobre wrażenie na sprzedającym mieszkanie
Jakie argumenty wykorzystać przy negocjacjach ceny mieszkania, kiedy warto się targować przy zakupie mieszkania lub domu, jak zbić cenę zakupu mieszkania

Mieszkania na rynku wtórnym mogą posiadać różnoraki stan techniczny, mniej lub bardziej funkcjonalny układ wnętrza i różną orientację względem stron świata. Wszystkie te czynniki, a nawet wygląd okolicy oraz samej klatki schodowej mogą wpłynąć na ostateczną cenę zakupu mieszkania. Upewnijmy się, że interesujące nas mieszkanie posiada własny garaż lub miejsce parkingowe. W wielu przypadkach korzystnie jest też posiadanie przestronnej komórki lokatorskiej, winda na klatce schodowej i kompleksowa termomodernizacja budynku (w przypadku starych bloków). Jeśli interesuje nas kupno mieszkania na wysokim piętrze w bloku bez windy lub w budynku bez nowoczesnej termomodernizacji, zyskujemy dodatkowy argument do obniżenia ceny.

Mieszkanie na rynku wtórnym może posiadać różny standard. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Podczas oglądania mieszkania należy dokładnie obejrzeć wszystkie pomieszczenia, przyjrzeć się jakości elementów wyposażenia, które pozostaną w mieszkaniu i wstępnie ocenić skalę ewentualnego remontu. Jest to dodatkowy argument, który może posłużyć do negocjacji ceny. Dodatkowym atutem okazuje się możliwość natychmiastowej wpłaty wyższego zadatku. Jest to jeden z czynników, który na ogół skłania sprzedających do większej elastyczności w negocjacji ceny.

Ważnym elementem negocjacji okazuje się także pozostawienie dobrego wrażenia. Trudno będzie nam wynegocjować atrakcyjniejszą cenę, jeśli od progu będziemy doszukiwać się wad mieszkania. Krytykowanie stylu wykończenia wnętrz może zniechęcić sprzedawcę do jakichkolwiek negocjacji, szczególnie jeśli posiada emocjonalne przywiązanie do nieruchomości. Zdecydowanie lepszą strategią okazuje się merytoryczne wskazanie przesłanek, które skłonią sprzedawcę do obniżenia ceny. Dzięki temu łatwiej nam będzie zrealizować kupno mieszkania w zakładanym przez siebie budżecie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o zakupie nieruchomości, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w tym serwisie. W innych artykułach podpowiemy, jak obliczyć cenę netto, wskażemy, co to jest cena detaliczna, a także podpowiemy, jak nie płacić za dom z pomocy społecznej.

ikona podziel się Przekaż dalej